Reklama

Reklama

Kutnianie pomogli chorym dzieciom ze Wschodu. Ich ubrania nadawały się do spalenia z powodu brudu i robactwa

Opublikowano: czw, 13 sty 2022 07:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Kilkanaścioro dzieci z tyfusem przybyło ze Wschodu do kutnowskiego szpitala, z pomocą ruszyli im mieszkańcy Kutna i Żychlina. Mniej więcej w tym samym czasie nad Ochnią otwarcia doczekała się nowa szkoła, a w jej poświęceniu uczestniczyli nawet przedstawiciele rządu. Tak było w naszym mieście dokładnie 100 lat temu! Wsiadamy do wehikułu czasu i sprawdzamy, co działo się w Kutnie w połowie stycznia 1922 roku.

Reklama

Wydarzenia sprzed 100 lat przypomina Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Co działo się w naszym mieście w styczniu 1922 r?

- W szpitalu św. Walentego na oddziale chorób zakaźnych jest obecnie 15-cie dzieci tyfusowych z Kresów. Dzieci te przybyły do szpitala w strasznej nędzy prawie bez bielizny i odzieży, bo to co miały na sobie kwalifikowało się na spalenie z powodu zniszczenia, brudu i robactwa - pisał wówczas Tygodnik Kutnowski.

Jak czytamy, dzieci - większości przypadków - wróciły do zdrowia, lecz pozostały bez odzieży. Pomocy udzielili im mieszkańcy Kutna, donosząc ubrania na ręce starszej siostry Miłosierdzia. Obojętna na los dzieci nie była także redakcja Tygodnika Kutnowskiego, przekazując 500 marek polskich, a także mieszkańcy Żychlina, którzy uzbierali na rzecz potrzebujących 3 tys. mk. 

A to nie jedyne warte odnotowania wydarzenie, które miało miejsce w Kutnie 100 lat temu. 7 stycznia rozpoczął się rok szkolny w nowo powstałej szkole powszechnej przy ul. Zduńskiej, a na poświęcenie placówki przybyli nawet przedstawiciele rządu. 

Oryginalną treść wspomnianych artykułów znajdziecie w galerii zdjęć. 

Wielu ciekawostek o historii naszego miasta dowiedzieć można się z Tygodnika Kutnowskiego, którego skany dostępne są w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kutnie. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy