reklama
reklama

Kutno dawniej i dziś: magiczny zamek w Oporowie [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Po raz kolejny powracamy z naszym cyklem „Kutno dawniej i dziś”, w którym przedstawiamy wam różne zakątki naszego miasta na przestrzeni lat. Dziś wyruszymy jednak nieco poza Kutno - dokładnie do malowniczego zamku w Oporowie. I choć sam budynek niewiele się zmienił, to fotografie sprzed nawet kilkuset lat robią ogromne wrażenie. Zapraszamy na krótką podróż w czasie do zamku w Oporowie.
reklama

Zamek w Oporowie został wzniesiony w latach 1434 – 1449 przez biskupa kujawskiego Władysława Oporowskiego. W 2007 roku wpisany do Państwowego Rejestru Muzeów. Warto wspomnieć, że muzeum znajdujące się na zamku ciągle cieszy się dużą popularnością wśród turystów i to nie tylko tych z okolic. Odwiedzają je podróżni z całej Polski.

Zaczątkiem zespołu zamkowego była rycerska wieża mieszkalna, wzniesiona na początku XV w. na sztucznej wyspie, usypanej pośrodku jednej z odnóg rzeki Słudwi. Później powstały tam mieszkalne budynki otaczające niewielki brukowy dziedziniec, mury obronne oraz półokrągła baszta z kaplicą na piętrze. Nad zamkiem góruje północno-zachodnia narożna wieża ozdobiona gotyckim sztyletem.

Mimo wielu przebudów dokonanych w XVII, XVIII i XIX wieku w zamku nastąpiły tylko niewielkie zmiany. Pozostały po nich renesansowe stropy, barokowe otwory okienne na piętrze czy klasycystyczne sztukaterie. Z około 1840 roku pochodzi przybudówka na dziedzińcu, tzw. „kredens” oraz neogotycki portal bramy wjazdowej i taras przed mostem.

Zamek otacza krajobrazowy park założony w pierwszej połowie XIX wieku, będący rozwinięciem XVII-wiecznych ogrodów kwaterowych założonych przez Piotra Tarnowskiego.

Pisząc o zamku w Oporowie, nie można ominąć jego wizerunku w kinie i telewizji. Oporowskie wnętrza gościły wiele ekip filmowych, dzięki czemu zamek można podziwiać w różnych produkcjach, m.in. „Duchu z Canterville”, „Konwoju”, „Ekstradycji” czy „Panu Tadeuszu”.

Z zamkiem w Oporowie związanych jest również kilka legend. Pierwsza z nich dotyczy zakazanej miłości między kasztelanką a duchownym. Władysław Oporowski miał ponoć wybudować podziemne, ukryte przejście z zamku do pobliskiego klasztoru oo. Paulinów. Po latach miała je odkryć oporowska kasztelanka, która była zakochana w miejscowym przeorze. W tunelu miało dochodzić do spotkań kochanków, lecz pewnego razu owo przejście zawaliło się, grzebiąc zakochanych na zawsze. Według legend, do dziś można usłyszeć jęki nieszczęsnych kochanków, dochodzących zza kaplicy zamkowej. Duchy zmarłych mają też pojawiać się przy murach zamku oraz przechadzać się po korytarzach klasztoru.

Znana jest też legenda o tak zwanej „Białej Damie”. Miała nią być kasztelanka Barbara Tarnowska, żyjąca na zamku w XVII wieku. Jeden z jej sług na łożu śmierci nawrócił się na katolicyzm. Ta natomiast kazała pobić kapłana, zdążającego do umierającego sługi. Ksiądz zmarł, a Paulini przegrali proces z Tarnowską, lecz i tak spotkała ją kara, a jej duch ponoć nadal błądzi i cierpi męki.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama