reklama
reklama

Kutno upamiętniło rocznicę wybuchu II Wojny Światowej [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kutno upamiętniło rocznicę wybuchu II Wojny Światowej [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaDokładnie 83 lata temu wojska niemieckie uderzyły na Polskę, dając początek krwawym walkom, które przez pięć lat pochłonęły miliony istnień ludzkich. Dzisiaj cały kraj wspomina tamte wydarzenia i czci pamięć poległych w walce o ojczyznę. Nie inaczej było w Kutnie, gdzie punktualnie o godz. 12 zawyły syreny. Kilka chwil później odbyły się oficjalne uroczystości w parku Wiosny Ludów, obok Muzeum Bitwy nad Bzurą.
reklama

W obchodach wzięli udział m.in. parlamentarzyści z Kutna - Paulina Matysiak i Tadeusz Woźniak, a także prezydent i wiceprezydenci Kutna, członkowie zarządu Powiatu Kutnowskiego, wójt gminy Kutno, radni miejscy i powiatowi, kombatanci, przedstawiciele policji, straży pożarnej, straży miejskiej, kutnowskich stowarzyszeń oraz szkół i instytucji.

Po odegraniu Mazurka Dąbrowskiego, uczniowie LO PUL wciągnęli flagę państwową na maszt. Następnie głos zabrał Zbigniew Burzyński. Prezydent przypominał o okrucieństwie II Wojny Światowej i podkreślał jej znaczenie dla dziejów Polski.

reklama

- W obliczu hitlerowskiej napaści, Wojsko Polskie przystąpiło do zdeterminowanej i pełnej poświęcenia obrony granic państwa. Westerplatte, Poczta Gdańska, Wizna, Mokra, Bitwa nad Bzurą - to dziś żywe symbole polskiego patriotyzmu - mówił prezydent Burzyński - Również Kutno znalazło się w centrum działań wojennych. To właśnie 1 września pierwsze bomby spadły na obiekty wojskowe w Skleczkach, a także na dworzec kolejowy. Ataki były ponawiane w kolejnych dniach. Spadły też bomby zapalające na centrum miasta, a wyniku nalotu zginęło kilkadziesiąt osób. Przez szpitale tworzone w różnych częściach miasta przewinęło się 10 tysięcy żołnierzy. Po zakończeniu kampanii Kutno było także miejscem, gdzie przebywali jeńcy.

reklama

Po przemowie prezydenta, modlitwę w intencji bohaterów września 1939 roku poprowadził dziekan kutnowski i proboszcz parafii św. Wawrzyńca, ks. Jerzy Swędrowski. Uroczystości zakończyły się złożeniem przez przybyłe delegacje kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Walk nad Bzurą. Delegacje odwiedzą także inne miejsca pamięci w Kutnie, m.in. cmentarze - miejski i na Łąkoszynie, pomnik ZHP, czy tablicę 37. ŁPP.

Kutnowskie uroczystości związane z 83. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej zorganizowali: Prezydent Miasta Kutno, Kutnowska Rada Pamięci Narodowej oraz Dyrektor I LO PUL im. 37. Pułku Piechoty w Kutnie.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama