reklama
reklama

Kutno upamiętniło tragiczne losy Żydów z naszego miasta: „Tego okrucieństwa nie da się opisać” [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kutno upamiętniło tragiczne losy Żydów z naszego miasta: „Tego okrucieństwa nie da się opisać” [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia80 lat temu żołnierze nazistowskich Niemiec zamordowali niemal całą społeczność żydowską z okolic Kutna. 19 marca 1942 roku rozpoczęła się likwidacja getta, które zlokalizowane było na terenie byłej cukrowni „Konstancja”. Za nami uroczyste obchody upamiętniające te wydarzenia, zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.
reklama

W ciągu trzech lat na niewielkiej fabrycznej przestrzeni zgromadzonych zostało ponad 8000 Żydów. Wielu ludzi musiało spać pod gołym niebem, a warunki do życia były tak fatalne, że co rusz dochodziło do epidemii różnego rodzaju chorób zakaźnych.

Okrucieństwo Niemców miało swoje apogeum wiosną 1942 roku, kiedy to nakazano zlikwidować m.in. kutnowskie getto.

- Pociągi z kutnowskimi Żydami trafiały do Kulmhof niedaleko Koła. Tam tysiące z nich zostało zagazowanych w ruchomych komorach gazowych na ciężarówkach. Następnie zostali spaleni i pogrzebani. Tego okrucieństwa nie da się opisać, jeśli mówimy o liczbach. Dopiero konkretne imiona i nazwiska, zdjęcia oraz twarze pozwalają nam choć trochę wyobrazić sobie, co miało miejsce w tamtym czasie – mówił podczas swojego wystąpienia Zbigniew Wdowiak, zastępca prezydenta Kutna.

reklama

Zbigniew Wdowiak podkreślił też znaczący wkład społeczności żydowskiej w rozwój Kutna.

- Pamięć o pięciowiekowej, wspólnej przeszłości jest niezmiernie ważna. Być może nie zawsze była to sielanka, bywały trudne momenty w tym naszym sąsiedztwie, ale to właśnie Polacy i Żydzi budowali to miasto. Tworzyli jego gospodarkę, kulturę, a w XX wieku również samorząd – przypominał.

Uroczystości upamiętniające likwidację getta przygotowało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Uczestnicy oddali hołd poległym, wzięli udział w modlitwie za pomordowanych w getcie przeprowadzonej przez rabina Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi oraz złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową.

reklama

Info: UM Kutno

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama