reklama

Kutnowskie Zaduszki

Opublikowano:
Autor:

Kutnowskie Zaduszki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaDnia 2 listopada 2005 o godzinie 18:00zgodnie ze staropolskim zwyczajem odbyły się zaduszki. Zaduszki to:„współczesny odpowiedniki pogańskiego święta dziadówi tradycyjna nazwa katolickiegoWspomnienia wszystkich wiernych zmarłych. Przypada ono 2listopada, w dzień po dniu Wszystkichświętych. Tego dnia katolicy modlą się za wszystkichwierzących w Chrystusa, którzy odeszli już tego świata, a terazprzebywają w czyśćcu.”

W pamięci żyjących pojawiły się głosy umarłychm.in.

Szalom Asz Opowiadanie, Karol Celkowski - „O śmierci ks.Franciszka Pruskiego”, Mieczysław Fijałkowski - „Jakze starego gobelinu”, Celina Dangel – Fijałkowska- „Wspomnienie”.

Epitafia: EmmyForwerck, Emila Krügera,Fredzia Malickiego, Morawskiej, NN,

Marian Mosingiewicz- „Zrozumieć to chciej”, Michał Świtkiewicz- „Bliskim”,

Antoni FartunatTroczewski - „List o Józefa Szomańskiego",

Maria MichalinaWąsowska - „Rozdźwięk” Epitafium GenowefyWojtalik,

Przygotowali i prowadziliAndrzej Mariusz Wieczorkowski, współpraca – TeresaMosingiewicz oraz recytatorzy z Kutnowskiego Domu Kultury.

Więcej o zaduszkach w „rozwinięciu”

Obchody DniaZadusznego zapoczątkował w roku 998św.Odilon, opatz Cluny,jako przeciwwagę dla pogańskich obrządków czczących zmarłych. Nadzień modłów za dusze zmarłych — stąd nazwa "Zaduszki"— wyznaczył św. Odilon pierwszy dzień po Wszystkich świętych. WXIIIwieku ta tradycjarozpowszechniła się w całym Kościelekatolickim. W XIVwieku zaczęto urządzaćprocesję na cmentarz do czterech stacji. Przy stacjach odmawianomodlitwy za zmarłych i śpiewano pieśni żałobne. Piąta stacja odbywałasię już w kościele, po powrocie procesji z cmentarza. W Polscetradycja Dnia Zadusznego zaczęła się tworzyć już w XIIwieku, a z końcem XVwieku była znana w całymkraju. W 1915r. papieżBenedykt XV, na prośbęopata benedyktynów zezwolił, aby tego dnia każdy kapłan mógł odprawićtrzy Msze święte: w intencji poleconej przez wiernych, za wszystkichwiernych zmarłych i według intencji Ojca świętego.

W Zaduszki odwiedzasię cmentarze, groby zmarłych z rodziny i uczestniczy się we Mszachśw. modląc się w intencji zmarłych. Tego dnia istnieje tradycjazapalania świeczek czy zniczy na grobachzmarłych oraz składania kwiatów, wieńców lub też innego typu ozdóbmających być symbolem pamięci o tychże zmarłych.

Potoczna nazwa"święto Zmarłych" nie jest prawidłowa. Została wypromowanaw czasach PRL i była elementem walki z wielowiekową chrześcijańskątradycją naszego Narodu. Używanie w dzisiejszych czasach tej nazwy naokreślenie Dnia Zadusznego jest zazwyczaj wyrazem braku wiedzy na tentemat. Zaś całkowitym nieporozumieniem jest nazywanie dniem zmarłychUroczystości Wszystkichświętych (1 listopada).

Inne oryginalnekulturowo sposoby obchodzenia tego święta to anglosaski Halloweeni latynoski DzieńWszystkich Zmarłych.

źródło: www.wikipedia.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE