Dzięki ich pracy w dniu dzisiejszym zostały zaprezentowane jej wyniki. Są one następujące:
- na pytanie jaki jest Pana/ Pani zdaniem poziom korucji w Polsce? Pytani respondenci odpowiedzieli w 85%, że wysoki; 13%, że średni; natomiast 2% stwierdziło, że niski.
- na pytanie jaki jest Pana/ Pani zdaniem poziom korupcji w naszej gminie? Na ogólną liczbę badanych 51% respondentów odpowiedziało, że wysoki; 9% określiło go jako średni; a 7% jako niski.
- na pytanie czy zna Pan/ Pani kogoś, kto bierze łapówki? Ankietowani w liczbie 51% nie potrafili wskazać takiej osoby; pozostała część czyli 41% mogło taka osobę wskazać.-na pytanie czy znalazł się Pan/ Pani w sytuacji, w której musiał Pan/ Pani wręczyć łapówkę? Odpowiedzi mieszkańców Kutna rozłożyły się w idealnej proporcji, analogicznie do poprzedniego pytania.
- na pytanie gdzie Pana/ Pani zdaniem dochodzi najczęściej do korupcji- proszę wskazać 2 spośród wymienionych poniżej możliwości? Respondenci wskazali w 42% na szpital, w 24% na urzędy, w 13% na policję, na najwyższych szczeblach władzy państwowej mam z nia do czynienia 16% mieszkańców miasta Kutna.
- na pytanie jaki wpływ korupcja wywiera na życie w Polsce? Zdecydowana i przytłaczająca część zapytanych osób, bo 92% wskazało, że negatywny. Interesujący jest fakt, że 4% odpowiedzi określiło jej wpływ jako raczej negatywny, a 2% jako neutralny.
W dzisiejszej minidebacie wzięli udział przedstawiciele szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z naszego miasta. Wśród głównych mówców po stronie uważającej, że korupcja nie jest problemem społecznym w Polsce znaleźli się: Mateusz Dylik, Dorota Fabisiak, Patrycja Nowakowska, Adrian Bielecki- Gimnazjum nr 1; Michał Światek- Zespół Szkół nr 3; Karolina Wnuk- Gimnazjum nr 2; Anna Listwoń- Gimnazjum nr 3. Po stronie udowadniającej, że jednak jest to problem społeczny w Polsce opowiadali się: Ewelina Przywarta, Klaudia Juszczyk- Gimnazjum nr 1, Joanna Chmielecka, Monika Ogłoszka- Gimnazjum nr 3, Cezary Wąsowski- Zespół Szkół nr 1, Konrad Wozikowski, Jerzy Ziemacki- I Liceum Ogólnokształcące im. J. H Dąbrowskiego. Całość warsztatów na ten temat odbyła się pod merytorycznych nadzorem koordynatora regionalnego Centrum Edukacji Obywatelskiej programu „Młodzi przeciw korupcji” p. Artura Gieruli.
-Jestem pod ogromnym wrażeniem zaangażowania, wiedzy oraz spontaniczności uczestników! Brawo! Brawo! Brawo! Liczę na to, że ci młodzi ludzie, stając się pełnoletnimi i pełnoprawnymi obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej zachowają świadomość postaw i przekonań związanych ze społeczeństwem obywatelskim. - mówi Artur Gierula -Jestem przekonany, że działania tego rodzaju służą temu celowi. Rozmowy i działania z tymi młodymi ludźmi potwierdzają słuszność moich przypuszczeń oraz pozwalają dostrzec celowość podejmowanych starań. Bardzo wszystkim im za wszystko dziękuję! Bez Was jakiekolwiek akcje i aktywność społeczna nie mogłaby mieć miejsca! - dodaje