Reklama

Reklama

Możliwe gwałtowne burze i wichury. Łowcy Burz ostrzegają nasz region

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe-archiwum

Możliwe gwałtowne burze i wichury. Łowcy Burz ostrzegają nasz region - Zdjęcie główne

W tym tygodniu pogoda w Kutnie i okolicach może być niebezpieczna. Prognozowane są wichury i burze | foto poglądowe-archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Ten tydzień w Kutnie i okolicach może stanąć pod znakiem niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Łowcy Burz ostrzegają przed silnym wiatrem i burzami.

Reklama

- Z niepokojem przyglądamy się od pewnego czasu prognozom na okres 17-19 luty. Modele prognostyczne pokazują możliwość wystąpienia przynajmniej dwóch silnych wichur. Pierwsza z wichur możliwa jest już w czwartek. Dodatkowo są szanse na dość silne burze, którym mogą towarzyszyć niszczące porywy wiatru! – informowali wczoraj Łowcy Burz Łódzkie.

Zaznaczali, że czwartkowa wichura jest coraz bardziej prawdopodobna. Prognozowane porywy wiatru szacuje się mniej więcej w okolicach 90km/h, jednak Łowcy stwierdzali, że z uwagi na możliwość wystąpienia burz porywy mogą przekraczać 100 km/h. 

Ostatnia taka sytuacja w powiecie kutnowskim miała miejsce pod koniec stycznia. Sporo pracy mieli kutnowscy strażacy, oraz druhowie z jednostek OSP. 

Zgłoszenia najczęściej dotyczyły połamanych drzew, naruszonych linii energetycznych oraz naderwanych dachów. Na szczęście w wyniku szkód wyrządzonych przez żywioł nikt nie został poszkodowany.

Z kolei dziś Łowcy podali więcej swoich prognoz dot. pogody w najbliższych dniach. Większą część swojej uwagi poświęcają temu, co może się dziać pojutrze, ale podkreślają, że wstępne przewidywania na sobotę także są alarmujące.

- Wszystkie modele wskazują na porywy wiatru przekraczające 90 km/h, a niektóre nawet 100-110 km/h. Taki wiatr potrafi łamać drzewa i gałęzie oraz zrywać lub uszkadzać dachy, a także zrywać linie energetyczne (poprzez zrzucenie na nie drzew). To niestety nie wszystko. Modele utrzymują bardzo korzystne wskaźniki kinematyczne (sytuacja typowa podczas przechodzenia niżu). Przy nawet minimalnej ilości energii potencjalnej, oznacza to rozwój burz. W godzinach porannych spodziewamy się wystąpienia zjawisk burzowych w formie linii szkwału lub nawet superkomórek burzowych. W razie ich przechodzenia (zwłaszcza linii szkwału) porywy wiatru mogą osiągać, a nawet lokalnie przekraczać, 120 km/h, co jest ogromną wartością jak na luty - zapowiadają to, co może dziać się pojutrze.

Zapewniają, że cały czas śledzą sytuację. Prognozy mogą się zmienić, zwłaszcza te dotyczące burz, ale należy mieć na uwadze możliwość wystąpienia bardzo niebezpiecznych zjawisk pogodowych.

- Jutro w godzinach popołudniowo-wieczornych pojawi się stosowne ostrzeżenie na czwartek 17 lutego, zatem obserwujcie naszą stronę. Ale już teraz apelujemy - zabezpieczcie co się da, sprzątnijcie luźne przedmioty które wiatr może porwać, nie parkujcie na noc z środy na czwartek ani w czwartek w pobliżu drzew i billboardów - podkreślają Łowcy Burz z naszego województwa.

Tak gwałtowna pogoda może spowodować przerwy w dostawach prądu.

[AKTUALIZACJA 16.02. - 14:45]

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało już SMS-y z ostrzeżeniem dla mieszkańców całego kraju.

- Uwaga! Dziś i jutro (16/17.02) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu i trudne warunki na drogach. Zostań w domu, jeśli możesz - brzmi alert.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej również ostrzega przed silnymi wiatrami o średniej prędkości od 40 do 45 km/h, w porywach do 100 km/h, lokalnie nawet do 115 km/h. Rano lokalnie możliwe także burze i opady krupy śnieżnej. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 4:00 do 18:00 17 lutego. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy