reklama
reklama

Cenne znaleziska w polskiej wsi. W tle Imperium Rzymskie i barbarzyńcy [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Cenne znaleziska w polskiej wsi. W tle Imperium Rzymskie i barbarzyńcy [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
13
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaKontakty handlowe z Imperium Romanum to tylko jeden z ciekawych aspektów prac prowadzonych pod Kutnem, których przebieg relacjonują eksperci. Już zapowiadają, że wrócą tu za rok, by kontynuować wykopaliska.
reklama

Badania w powiecie kutnowskim

Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego poinformował, że w dniach 24 czerwca – 29 lipca 2024 r. miały miejsce prace archeologiczne przeprowadzone w ramach drugiego sezonu badań tej instytucji w Mnichu w gminie Oporów w powiecie kutnowskim.

Wszystko było połączone z ćwiczeniami terenowymi studentów archeologii UŁ. Ubiegłoroczne prace opisywaliśmy W TYM MIEJSCU.

reklama

- Pracami wykopaliskowymi kierowali dr Wojciech Rutkowski i mgr Irena Podolska-Rutkowska. Poza studentami uczestniczącymi w ćwiczeniach terenowych, w pracach wzięli udział także wolontariusze – studenci, doktoranci i absolwenci IA UŁ – informuje Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.

Badacze podkreślają, że realizacja tej inicjatywy nie byłaby możliwa gdyby nie otwartość wójta gminy Oporów Roberta Pawlikowskiego i dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Oporowie Tomasza Lewickiego, którzy udostępnili infrastrukturę, stanowiącą bazę noclegową dla ekspedycji archeologicznej.

reklama

- Podobnie jak w sezonie ubiegłym wykopy archeologiczne założono na obszarze wstępnie rozpoznanego cmentarzyska kultury przeworskiej, czyli ludności zamieszkującej te tereny od III w. p.n.e. do V w. n.e – opisują I. Podolska-Rutkowska, W. Rutkowski.

Eksperci podkreślają, że wyniki tegorocznych badań pozwoliły na rozszerzenie chronologii cmentarzyska w gminie Oporów, pierwotnie datowanego na II i III w. n.e.

Co tym razem odkryto?

- Wstępne wnioski wynikające z interpretacji pozyskanego materiału wskazują na zasiedlenie okolic stanowiska przez barbarzyńców już I w. p.n.e. i kontynuację użytkowania obszaru do IV w. n.e – dodają I. Podolska-Rutkowska, W. Rutkowski.

reklama

Jednym z głównych celów ekspedycji było eksploracja i zabezpieczenie bruków kamiennych znajdujących się na skraju dawnej żwirowni. W trakcie tegorocznych wykopalisk odnotowano liczne pochówki ciałopalne jamowe i popielnicowe z wyposażeniem charakterystycznym dla ludności kultury przeworskiej. 

- Ponadto odkryty został materiał zabytkowy wskazujący na nasilone kontakty handlowe z Imperium Romanum. Kolejny sezon badań już za rok – zapowiadają kierownicy prac wykopaliskowych w gminie Oporów.

reklama

Datuje się, że kultura przeworska rozwijała się między III wiekiem p.n.e., a V wiekiem n.e.

- Militarna ekspansja Imperium Rzymskiego, które w początkach naszej ery oparło swe granice na Renie i Dunaju, zniszczyła polityczną potęgę Celtów. Ożywiły się kontakty Rzymu z plemionami Europy Środkowej. Przez ziemie dzisiejszej Polski przebiegały liczne szlaki handlowe, w tym ten najbardziej znany, zwany szlakiem bursztynowym. Społeczności uznawane przez współczesnych badaczy pod terminem kultury przeworskiej były jednymi z wielu, które uczestniczyły w tych intensywnych czasach, zwanych okresem wpływów rzymskich – opisuje portal archeologia.com.pl.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama