reklama
reklama

Nie żyje papież Franciszek. Miał 88 lat

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: wikipedia

Nie żyje papież Franciszek. Miał 88 lat - Zdjęcie główne

Nie żyje papież. | foto wikipedia

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaPapież Franciszek nie żyje. Oficjalną informację o śmierci 88-letniego biskupa Rzymu podała Stolica Apostolska.
reklama

Nie żyje papież

Papież Franciszek nie żyje. Oficjalną informację o śmierci 88-letniego biskupa Rzymu podała Stolica Apostolska. Jego pontyfikat rozpoczął się w marcu 2013 roku, po rezygnacji Benedykta XVI.

Papież zyskał uznanie na całym świecie za swoje inicjatywy i działania na rzecz Kościoła katolickiego.

Ostatni raz pojawił się na balkonie bazyliki św. Piotra, by udzielić błogosławieństwa "Urbi et Orbi" ("miastu i światu") w niedzielę około godz. 12:00. W swoim przemówieniu apelował również o długotrwały i sprawiedliwy pokój w rejonach objętych konfliktem zbrojnym. 

Papież Franciszek zmarł 21 kwietnia 2025 roku o godzinie 7:35 rano. Potwierdziła to Dykasteria ds. Komunikacji Stolicy Apostolskiej.

reklama

– O 7.35 rano biskup Rzymu, Franciszek, powrócił do domu Ojca. Całe jego życie było poświęcone służbie Panu i Jego Kościołowi – przekazał kardynał Kevin Farrell.

Ojciec Święty miał 88 lat. W ostatnich miesiącach jego stan zdrowia się pogorszył. W połowie lutego 2025 roku trafił do rzymskiej Polikliniki Gemelli z powodu objawów zapalenia oskrzeli, które szybko przerodziły się w obustronne zapalenie płuc.

Mimo wysiłków lekarzy, choroba okazała się nie do pokonania, a jego organizm osłabł na tyle, że nie był w stanie dalej się bronić.

reklama

Jorge Mario Bergoglio został wybrany papieżem w marcu 2013 roku. Konklawe podjęło tę decyzję po rezygnacji Josepha Ratzingera (Benedykta XVI). Swoje imię Bergoglio wybrał po św. Franciszku z Asyżu.

Przez lata pontyfikatu opublikował trzy encykliki, kilka adhortacji i kilkadziesiąt dokumentów, w tym listy apostolskie czy motu proprio. To z jego inicjatywy powołano także Radę Kardynałów, która tak jak Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletynich miała stanowić odpowiedź na nadużycia seksualne dokonywane przez księży.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo