reklama
reklama

Niebieskie Źródła zachwycą każdego. Warto się tam wybrać

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Niebieskie Źródła zachwycą każdego. Warto się tam wybrać - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaMieszkańcy Kutna, planujący weekendowy wypad w malownicze okolice, z pewnością powinni odwiedzić Rezerwat Przyrody Niebieskie Źródła. Położony zaledwie 1,5 godziny jazdy od miasta, w urokliwej dolinie rzeki Pilicy, ten jedyny w swoim rodzaju obszar dostarczy niezapomnianych wrażeń miłośnikom natury. Zjawiskowe wywierzyska krasowe, pulsujące gejzery i bogactwo flory i fauny czynią to miejsce jednym z najpiękniejszych w Polsce.
reklama

Warto to zobaczyć

Mieszkańcy Kutna, mający ochotę na weekendowy wypad w malownicze okolice powinni udać się z wizytą w Rezerwacie Przyrody Niebieskie Źródła. Znajduje się zaledwie 1,5 godziny drogi od naszego miasta, położony w południowo-wschodniej części Tomaszowa Mazowieckiego, w województwie łódzkim. Rezerwat znajduje się w otulinie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego wchodzącego w skład zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych. To niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, pełne wyjątkowych zjawisk naturalnych oraz bogatej flory i fauny.

 

Cud natury – Niebieskie Źródła

Niebieskie Źródła to krajobrazowy rezerwat przyrody, położony w dolinie rzeki Pilicy, na prawym brzegu tej malowniczej rzeki. Obszar rezerwatu obejmuje aż 29 ha i pełen jest unikatowych wywierzysk krasowych, które są jednymi z najciekawszych zjawisk w Europie. 

reklama

- Główny kompleks wodonośny stanowią spękane wapienie jurajskie, z których wytryska woda przybierająca niebiesko-błękitno-zieloną barwę. Barwa wody w basenach źródliskowych jest efektem działań rozproszonego światła słonecznego. Zmiana odcieni barwy wody uzależniona jest od stanu pogody, stopnia nasłonecznienia bądź zachmurzenia. - możemy przeczytać na stronie Skansenu Pilicy.

Dodatkowym urokiem są pulsujące gejzery z piaskiem, które nadają temu miejscu wyjątkowy klimat.

Rezerwat Niebieskie Źródła jest ostoją dla wielu gatunków ptaków – zanotowano tu aż 75 różnych gatunków, w tym szczególnie ubarwionego remisia czy zimorodka. Warto zwrócić uwagę na bogaty ekosystem roślinny, gdzie można spotkać aż 400 gatunków roślin naczyniowych, w tym wiele gatunków chronionych.

reklama

Roślinność w tym obszarze jest głównie reprezentowana przez rodzinę traw, zidentyfikowano tu 400 gatunków roślin naczyniowych, w tym kilka roślin objętych ścisłą ochroną, takich jak grzebienie białe, turówka wonna, różanecznik żółty, kosodrzewina oraz cis pospolity. W latach 1994 i 1997 w rezerwacie przeprowadzono działania mające na celu oczyszczenie, zabezpieczenie i odpowiednie udostępnienie jego terenów.

Rezerwat Niebieskie Źródła jest powiązany z ponorem krasowym rzeki Ginącej, który znajduje się w Wąwale, 5 km od Tomaszowa Mazowieckiego. Po wiosennych roztopach lub silnych opadach, w suchym korycie doliny gromadzi się woda, tworząc rozlewisko, które szybko znika, pozostawiając po sobie piasek i otoczaki w miejscach, gdzie woda została wchłonięta. To miejsce określane jest mianem „Przepaści”. Przepaść ta leży na terenie wapiennym, a wody Ginącej odpływają pod powierzchnią przez szczeliny i ponownie wypływają w pobliżu Utraty jako „Niebieskie Źródła”.

reklama

 

Aktywny relaks

Okolice Niebieskich Źródeł zachęcają do aktywnego spędzania czasu. Możecie spacerować wzdłuż rzeki Pilicy, podziwiając uroki okolicznych krajobrazów, wybrać się na nordic walking lub zrobić wycieczkę rowerową. Warto zajrzeć do Małych Grot, ukrytych na wysokim zboczu oraz do unikatowych wyrobisk kopali Biała Góra.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama