Reklama

Reklama

Niemowlę z kutnowskiego Okna Życia: to prawdopodobnie wcześniak, nic mu nie zagraża [ZDJĘCIA]

Opublikowano: czw, 22 lip 2021 19:46
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wiadomo już, że niemowlę znalezione dziś w kutnowskim Oknie Życia to chłopiec, prawdopodobnie wcześniak. Sprawę skomentowała dla nas kutnowska policja, znamy także kilka innych szczegółów.

Reklama

Do zdarzenia doszło dziś późnym popołudniem. Wówczas nieoficjalnie ustaliliśmy, że w Oknie Życia w Kutnie pozostawiono dziecko (KLIK). Kilkadziesiąt minut później otrzymaliśmy potwierdzenie tej informacji ze strony Komendy Powiatowej Policji w Kutnie.

- W dniu dzisiejszym tuż przed godziną 17.00 dyżurny otrzymał zgłoszenie o noworodku płci męskiej pozostawionym w Oknie Życia. Dziecko zostało zabrane do szpitala na badania – poinformowała nas podkom. Edyta Machnik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kutnie.

Przypomnijmy, że mundurowych wzywa się, ponieważ zwyczajnie takie są procedury. Zadaniem policjantów nie jest namierzenie matki dziecka, bądź jego bliskich. Wyjątkiem są podejrzenia, że mogło dojść do czynu zabronionego. Jak wyjaśnia podkom. E. Machnik:

- Działania policjantów polegają głównie na sprawdzeniu, czy nie doszło do popełnienia żadnego przestępstwa

Wiele wskazuje na to, że dziś nie ma o tym mowy i wkrótce prawdopodobnie ruszą poszukiwania rodziny zastępczej dla chłopczyka.

Dziecko prosto z Okna Życia trafiło do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Kutnowskiego Szpitala Samorządowego. Tam zostało wstępnie obejrzane, potem trafiło na oddział noworodków.

- To wcześniak. Stan zdrowia jest jednak stabilny, dziecku nic nie zagraża. Z tego co mówi lekarz, to widać jeszcze było jakieś ślady krwi, więc to dosłownie kilkugodzinne dziecko, malutkie – mówi prezes szpitala Artur Gur w rozmowie z Radiem Łódź.

Okno Życia to bezpieczne miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko. Okno otwiera się od zewnątrz, jest w nim zamontowane ogrzewanie i wentylacja.

Po otwarciu włącza się alarm, który wzywa opiekujące się oknem osoby – najczęściej są to zakonnice. W Kutnie Oknem Życia opiekują się Siostry Pasjonistki św. Pawła od Krzyża.

Jak mówią pomysłodawcy inicjatywy, Okna Życia nie zastępują szpitali, gdzie matka może pozostawić noworodka zrzekając się praw rodzicielskich, ale są alternatywą dla porzucenia dziecka, na przykład na śmietniku i pozbawienia go opieki, zwłaszcza przez matki ukrywającej ciążę.

Dodajmy, że to już kolejne dziecko znalezione w Oknie Życia w Kutnie. Poprzednio do podobnej sytuacji doszło w marcu br. (KLIK). Wcześniej niemowlę znaleziono w listopadzie 2019 roku, o czym informowaliśmy W TYM MIEJSCU.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)