reklama
reklama

"Nigdy więcej wojny". Mieszkańcy złożyli kwiaty pod pomnikiem poległych [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Nie tylko w parku Wiosny Ludów, ale również na cmentarzu parafii św. Wawrzyńca odbyły się dziś w Kutnie uroczystości upamiętniające wybuch II Wojny Światowej.
reklama

O godz. 15.  przy pomniku poległych harcerzy i żołnierzy Wojska Polskiego zebrały się władze Powiatu Kutnowskiego, poczty sztandarowe i delegacje powiatowych służb, instytucji i szkół i placówek.

Uroczystość uświetnił zespół wokalny Miejskiego Domu Kultury w Kutnie. O wydarzeniach z września 1939 roku przypominał starosta Daniel Kowalik. 

- To Wy kombatancji, żołnierze, bohaterowie stawiliście czynny opór najeźdźcy. Jesteście żywą historią tamtych lat i potwierdzeniem, że każdy człowiek ma prawo żyć w wolnym kraju. Wasi przyjaciele i towarzysze broni ponieśli najwyższą ofiarę, oddali swoje życie za nas [...] Każda wojna była i jest dramatem człowieka, ale II Wojna Światowa była niewyobrażalnym cierpieniem ludzkości, na co wskazuje bilans strat. Naszym moralnym obowiązkiem jest zachowanie pamięci tamtych dramatycznych dni i wydarzeń. Żadne pokolenie w dziejach naszego  państwa nie dało tak wiele, nie biorąc nic w zamian. Dzisiejsza uroczystość jest naszym hołdem i larum dla Was kombatanci, żołnierze Wojska Polskiego, polegli bohaterowie. Pamiętamy i nigdy nie zapomnimy. Składamy dla Was pokłony szacunku i dumy. Dzięki Wam dziś możemy żyć w wolnym, niepodległym państwie. Przekazujemy i będziemy przekazywać pamięć tamtych dni naszym dzieciom i wnukom. Nigdy więcej wojny - powiedział starosta Kowalik.

Głos zabrał również kutnowski historyk i nauczyciel I LO im. gen. Henryka Dąbrowskiego, Przemysław Zawadzki

 - Są takie momenty w dziejach każdego narodu, które nigdy nie ulegają zatarciu [...] Gdyby na zdrowy rozum na to patzreć, to kampania wrześniowa powinna się zakończyć po kilku dniach. Tak zresztą niemieccy dowódcy planowali, a blitzkriegu nie było [...] Wszyscy Ci, którzy we wrześniu 1939 roku, jak to napisał generał Kutrzeba, próbowali wykonać niewykonalny wtedy obowiązek obrony ojczyzny. Cześć i chwała bohaterom? Tak, oczywiście. Ale też coś więcej. Droga młodzieży, która tutaj jesteś. Warto spojrzeć na te nagrobki, które tutaj są i zobaczyć w jakim wieku ludzie, którzy oddawali życie za ojczyznę, wtedy byli. Nadzwyczaj często to byli Wasi równolatkowie, młodzi ludzie, którzy dokonali rzeczy niezwykłej, umiejąc czynem zaświadczyć o tym, że Polska to nie jest tylko słowo, że Polska to jest wartość, którą trzeba i warto pielgęnować.

Za duszę poległych bohaterów modlił się, wspólnie z uczestnikami obchodów, ks. dziekan Jerzy Swędrowski. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem poległych. 

Od godz. 20 do godz. 21 przy pomniku odbywać będzie się uroczyste czuwanie. Posterunek honorowy wystawi Hufiec ZHP w Kutnie. Wszyscy chętni będą mogli oddać hołd żołnierzom i harcerzom poległym w czasie II Wojny Światowej.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama