Reklama

Reklama

"Nigdy więcej wojny". Mieszkańcy złożyli kwiaty pod pomnikiem poległych [ZDJĘCIA]

Opublikowano: śr, 1 wrz 2021 14:34
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Nie tylko w parku Wiosny Ludów, ale również na cmentarzu parafii św. Wawrzyńca odbyły się dziś w Kutnie uroczystości upamiętniające wybuch II Wojny Światowej.

Reklama

O godz. 15.  przy pomniku poległych harcerzy i żołnierzy Wojska Polskiego zebrały się władze Powiatu Kutnowskiego, poczty sztandarowe i delegacje powiatowych służb, instytucji i szkół i placówek.

Uroczystość uświetnił zespół wokalny Miejskiego Domu Kultury w Kutnie. O wydarzeniach z września 1939 roku przypominał starosta Daniel Kowalik. 

- To Wy kombatancji, żołnierze, bohaterowie stawiliście czynny opór najeźdźcy. Jesteście żywą historią tamtych lat i potwierdzeniem, że każdy człowiek ma prawo żyć w wolnym kraju. Wasi przyjaciele i towarzysze broni ponieśli najwyższą ofiarę, oddali swoje życie za nas [...] Każda wojna była i jest dramatem człowieka, ale II Wojna Światowa była niewyobrażalnym cierpieniem ludzkości, na co wskazuje bilans strat. Naszym moralnym obowiązkiem jest zachowanie pamięci tamtych dramatycznych dni i wydarzeń. Żadne pokolenie w dziejach naszego  państwa nie dało tak wiele, nie biorąc nic w zamian. Dzisiejsza uroczystość jest naszym hołdem i larum dla Was kombatanci, żołnierze Wojska Polskiego, polegli bohaterowie. Pamiętamy i nigdy nie zapomnimy. Składamy dla Was pokłony szacunku i dumy. Dzięki Wam dziś możemy żyć w wolnym, niepodległym państwie. Przekazujemy i będziemy przekazywać pamięć tamtych dni naszym dzieciom i wnukom. Nigdy więcej wojny - powiedział starosta Kowalik.

Głos zabrał również kutnowski historyk i nauczyciel I LO im. gen. Henryka Dąbrowskiego, Przemysław Zawadzki

 - Są takie momenty w dziejach każdego narodu, które nigdy nie ulegają zatarciu [...] Gdyby na zdrowy rozum na to patzreć, to kampania wrześniowa powinna się zakończyć po kilku dniach. Tak zresztą niemieccy dowódcy planowali, a blitzkriegu nie było [...] Wszyscy Ci, którzy we wrześniu 1939 roku, jak to napisał generał Kutrzeba, próbowali wykonać niewykonalny wtedy obowiązek obrony ojczyzny. Cześć i chwała bohaterom? Tak, oczywiście. Ale też coś więcej. Droga młodzieży, która tutaj jesteś. Warto spojrzeć na te nagrobki, które tutaj są i zobaczyć w jakim wieku ludzie, którzy oddawali życie za ojczyznę, wtedy byli. Nadzwyczaj często to byli Wasi równolatkowie, młodzi ludzie, którzy dokonali rzeczy niezwykłej, umiejąc czynem zaświadczyć o tym, że Polska to nie jest tylko słowo, że Polska to jest wartość, którą trzeba i warto pielgęnować.

Za duszę poległych bohaterów modlił się, wspólnie z uczestnikami obchodów, ks. dziekan Jerzy Swędrowski. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem poległych. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Zawyły syreny. Kutno oddaje hołd bohaterom II Wojny Światowej [ZDJĘCIA/WIDEO]

Od godz. 20 do godz. 21 przy pomniku odbywać będzie się uroczyste czuwanie. Posterunek honorowy wystawi Hufiec ZHP w Kutnie. Wszyscy chętni będą mogli oddać hołd żołnierzom i harcerzom poległym w czasie II Wojny Światowej.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)