reklama
reklama

Nowy park w Kutnie?! Miałby powstać w pobliżu zalewu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nowy park w Kutnie?! Miałby powstać w pobliżu zalewu [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
15
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaCzy w Kutnie powstanie nowy, czwarty park? Są takie plany i niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości wejdą w fazę realizacji. Jak to miejsce miałoby wyglądać, jaką miałoby powierzchnię i jakie atrakcje czekałyby tam na mieszkańców Miasta Róż?
Reklama lokalna
reklama

Park obok zalewu w Kutnie?

Czy do parku Traugutta, parku nad Ochnią i parku Wiosny Ludów dołączy wkrótce kolejny? Rozważana jest koncepcja, by w ten sposób zagospodarować m.in. tereny w pobliżu zalewu przy ulicy Narutowicza.

O głosach mówiących o tym, że to miejsce warto poddać rewitalizacji pisaliśmy kilkukrotnie na KCI m.in. TUTAJ. Temat wraca, ponieważ niedawno ponownie został poruszony na forum publicznym.

reklama

W trakcie ostatniej sesji Rady Miasta mówiła o tym radna Joanna Podemska, która od dłuższego czasu zabiega o to, by w sąsiedztwie zalewu utworzyć tereny rekreacyjne.

W trakcie obrad mówiła o projekcie zagospodarowania tego miejsca, który został już przygotowany.

- Proszę mi wierzyć – czapki z głów, jeżeli ten projekt powstanie w takiej postaci jak to zostało zaproponowane. Nareszcie będzie to teren na którym ludzie będą mogli w godnych warunkach odpocząć. O to nam chodziło od bardzo dawna – teren dla wszystkich, nie tylko dla wąskiej grupki ludzi. Pomysły placu zabaw, ścieżki rekreacyjnej, połączenia ulic Barei i Zimowej, zrobienia tam ścieżki naukowej są bardzo ciekawe. Mam nadzieję, że cała rada przychyli się ku temu, żeby przeznaczyć pieniądze na ten cel i myślę, że będziemy się starać o pozyskanie środków zewnętrznych – mówiła radna Joanna Podemska.

reklama

Jak zauważała byłby to czwarty park w Kutnie i dziękowała za poczynienie kroków naprzód w tej sprawie.

- Myślę, że fajnym zwieńczeniem tej kadencji byłoby przechylenie się tej rady do tego – dodawała J. Podemska.

Skontaktowaliśmy się z radną, żeby zapytać o tę sprawę. W rozmowie z KCI Joanna Podemska powiedziała, że wstępne plany realizacji takiej inwestycji obejmowałyby m.in. budowę pomostu na zalewie, wytyczenie ścieżki wokół zalewu, wytyczenie miejsca służącego edukacji nt. środowiska, czy remont schodów znajdujących się obok zalewu.

reklama

Jakie plany ma Miasto Kutno?

O informacje w tej sprawie poprosiliśmy również Biuro Prasowe Urzędu Miasta w Kutnie. Zapytaliśmy o szczegóły, oraz o to, czy Miasto zamierza ubiegać się o środki zewnętrzne na realizację tego zadania.

Magistrat potwierdza, że są plany utworzenia czwartego parku o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym.

- Zadanie to zostało ujęte m.in. w dokumentach strategicznych miasta Kutna na najbliższe lata. Park ten obejmowałby teren zlokalizowany między ul. Narutowicza, poprzez rzekę Ochnię aż do ul. Barei. To obszar o powierzchni blisko 6 ha. Dodatkowo w ramach tego zadania zamierzamy połączyć ul. Barei z ul. Zimową, tworząc wzdłuż rzeki Ochni kładkę przyrodniczą o długości prawie 1,6 km. Inwestycja ta zwiększy powierzchnię parkowej zieleni do ponad 30 ha, tworząc kolejne dla mieszkańców miasta zielone tereny rekreacyjne – informuje Joanna Brylska, Kierownik Biura Prasowego Urzędu Miasta w Kutnie.

Jak dodaje wstępna koncepcja zagospodarowania terenu przy ul. Narutowicza obejmuje m.in. remont i naprawę linii brzegowej zalewu, montaż elementów małej architektury (leżaki, hamaki), budowę nowego placu zabaw oraz montaż urządzeń do ćwiczeń plenerowych. Prace obejmą także nowe nasadzenia drzew i krzewów wraz z pielęgnacją istniejącej roślinności.

Oprócz tego Biuro Prasowe UM informuje nas, że kolejnym etapem niezbędnym do realizacji tego przedsięwzięcia będzie opracowanie  szczegółowej koncepcji zagospodarowania terenu oraz dokumentacji technicznej. 

- W oparciu o te dokumenty samorząd miejski w przypadku ogłoszenia naboru, będzie aplikował  o dofinansowanie  ze źródeł zewnętrznych. Liczymy, że uda nam się  na to zadanie pozyskać środki finansowe z UE, gdyż jednym z  priorytetów strategii unijnej w nowej kadencji na lata 2024 - 2029 ma być rozwój infrastruktury zielonej i niebieskiej. Chodzi o bardziej zrównoważone  i ekologiczne zarządzanie zasobami środowiska naturalnego w kierunku neutralności klimatycznej – informuje Ratusz.

Tereny rekreacyjne przy zalewie. Mieszkańcy zgłaszali taki projekt

Warto wspomnieć, że w ramach jednej z edycji Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego złożono projekt utworzenia terenów rekreacyjnych przy zalewie. Był on oczywiście sporo skromniejszy, niż obecne wstępne założenia Miasta Kutno dla tego miejsca.

- Przede wszystkim chodzi o stworzenie miejsca do spotkań. Zainstalowanie 10 drewnianych ławek, 10 parkowych koszy na śmieci. Budowę drewnianej altany grillowej, miejsca na ognisko. Utwardzenie kamieniem lub grysem około 200-300 mb ścieżek prowadzących do strefy rekreacyjnej. Zainstalowanie 5-6 lamp oświetleniowych, tak, aby możliwe było korzystanie z terenu również po zmroku. Projekt ma zawierać także budowę pomostu, z którego można byłoby popatrzeć na taflę wody zalewu oraz huśtawki trzyosobowej. Wszystko ma zostać okraszone nasadzeniami 10 drzew - klonów czerwonych, dębów i platanów, które za kilka lat mogą dać trochę cienia odpoczywającym mieszkańcom miasta – pisali projektodawcy.

Wnioskodawcy oszacowali koszt tej inwestycji na 118 tysięcy złotych. Projekt nie został jednak poddany pod głosowanie – został zweryfikowany negatywnie na etapie oceny merytorycznej, ponieważ dzierżawcą terenu jest Stowarzyszenie wędkarskie Zalew, a projektodawca nie dołączył zgody zarządcy terenu.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama