reklama
reklama

Nowy serial TVN Klara zrobił z kutnian wsioków i totalnych prowincjuszy [Komentarz]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nowy serial TVN Klara zrobił z kutnian wsioków i totalnych prowincjuszy [Komentarz] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaNa antenie TVN, a dokładniej w aplikacji Player miała dziś miejsce premiera pierwszego odcinka serialu Klara. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, w końcu kolejny tasiemiec jakich wiele, gdyby nie fakt, że przewija się w nim miasto Kutno. Słysząc jego nazwę podczas filmowych scen możemy mieć jednak.... ambiwalentne odczucia, co do intencji jego użycia w serialu. Czy postrzeganie naszego miasta na tle Warszawy ukazane z perspektywy zacofania, ciemnoty, znalazło się tu przypadkiem spośród wielu miejscowości na mapie czy było celowe, a nasze miasto po raz kolejny niesłusznie staje się synonimem małomiasteczkowej ciemnoty. Ocenę tej sytuacji pozostawiam Wam, drodzy Czytelnicy. Jeśli jakimś zrządzeniem losu pokusicie się i go obejrzycie, zachęcam do własnej interpretacji.
reklama

Tymczasem nie chce zbytnio spoilerować, nakreślę jednak tło całej sytuacji. Tytułowa bohaterka serialu Klara pochodzi z Kutna i przeprowadziła się jakiś czas temu do stolicy. Mierzy się w trakcie serialowych perypetii z niezrozumieniem ze strony swojej „prowincjnalnej rodziny”, bo nie żyje może według pradawnych zasad „jak nasze babki i matki”, gdzie wszystko ma mieć swój początek, środek i koniec. Klara wyłamuje się ze schematu idealnej rodziny, czym naraża się swoim najbliższym. Do byłej już mieszkanki Kutna przyjeżdża do stolicy matka i wtedy się zaczyna. W serialu można usłyszeć stwierdzenia w stylu „ciemnota z Kutna”, a matka głównej bohaterki podczas wizyty w Łazienkach zajada się lodami jakby nigdy ich nie widziała na oczy...

reklama

Jest też wątek metafizyczny, Serial pokazuje jak wszelkiego rodzaju inność, nie poleganie na konwenansach, co wypada, a czego robić nie można, wpajane już od dzieciństwa ulega destrukcji. Kiedy łamane są schematy, jest się bardziej narażonym na krytykę, nieprzychylnym dla społeczeństwa, ale i bardziej zauważalnym. Klara boryka się z takimi rozterkami egzystencjalnymi podsycanymi przez matkę z Kutna, przedstawioną jako przedstawicielkę totalnego ciemnogrodu.

Niezmiernie denerwuje, że po razy kolejny Kutno (nomem omen całkiem spore i nowoczesne miasto) zostało ujęte w popkulturze jako synonim totalnej wiochy. Może to czysty przypadek w kontekście Kutna: małe miasto wybrane spośród wielu na tle wielkiej Warszawki... zresztą niech będzie Kutno - swoją drogą zostaliśmy specyficznie wyróżnieni...

reklama

Można jednak wydedukować z serialu głębszy przekaz. To z jednej strony perspektywa nierozumienia między pokoleniami, ale przede wszystkim sugestia, że w małych miastach nie ma miejsca na różnorodność, bycie niestandardowym, wyłamywaniu się konwenansom, wpajanym nam już od dzieciństwa, zasad według których trzeba żyć.
 
Puentą powinno być często używane stwierdzenie „że nikt za nas życia nie przeżyje, nie ulegajmy presji otoczenia, popełniajmy błędy bo tylko tak nasze życie stanie się pełniejsze i mądrzejsze. Szkoda tylko, że znowu zrobili z nas wsioków.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama