Reklama

Reklama

Obcokrajowcy spotykają się i poznają Kutno. "Chcemy pokochać to miejsce" [ZDJĘCIA]

Opublikowano: sob, 16 paź 2021 17:20
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Rano w centrum Kutna zebrała się dość liczna grupa cudzoziemców. Dzieci miały zapewnioną zabawę, z kolei dorośli poznawali nasze miasto. Organizatorzy wydarzenia mówią, że takie inicjatywy są potrzebne zwłaszcza, że część cudzoziemców chce zostać tutaj na dłużej.

Reklama

Cudzoziemcy z różnych krajów przyjeżdżają do Kutna w celach zarobkowych. Niektórzy spędzają tu mniej czasu, inni zdecydowanie więcej. Są też tacy, którzy chcą osiedlić się tu na stałe, zakładają w Kutnie rodziny, albo ściągają do naszego miasta swoich bliskich. 

By pomóc nieco się ze sobą zżyć tej grupie mieszkańców zorganizowano dziś Dzień Integracji, lecz celów jest zdecydowanie więcej, o czym opowiada pani Natalia.

- Najważniejsze, żeby cudzoziemcy mieszkający w Kutnie się ze sobą poznali, żeby takie rodzinne spotkania odbywały się regularnie. Chodzi też o to, żeby jedni drugich wspierali, bo czasami brakuje nam rodzin, które zostały w domu – mówi Natalia Voloshyn, pochodząca spoza Polski organizatorka dzisiejszego spotkania.

Obcokrajowcy na co dzień mieszkający i pracujący w Kutnie często – dosłownie i w przenośni – gubią się w tym mieście, wiele rzeczy jest dla nich nieznanych i niezrozumiałych. Dlatego dziś mieli możliwość wspólnie pospacerować, by bliżej poznać miejsce w którym żyją i pracują.

- Przeważnie jak ktoś tu przyjeżdża to jego dzień ma prosty rozkład – do pracy, do domu i odpocząć. Obcokrajowcy nie znają kultury tego miasta, nie wiedzą, czemu odbywa się Święto Róży i czemu Kutno nazywa się „Miastem Róż”. Ja sama tego nie wiem. Najważniejsze więc, żebyśmy po prostu pokochali to miasto, poznali historyczne wydarzenia. To też jest nam potrzebne, tak samo jak „wtrącanie się” w miasto, w jego życie – mówi pani Natalia.

Cudzoziemcy chcą poznać też Kutno z zupełnie przyziemnych powodów – chcą wiedzieć, gdzie warto spędzić wolny czas, gdzie można zjeść coś dobrego, gdzie wybrać się całą rodziną, oraz chcieliby zaznajomić się z miejscami przyjaznymi dzieciom.

Dzisiejszą integrację zorganizowało Stowarzyszenie Wsparcia i Integracji Cudzoziemców w Kutnie które działa w ramach Centrum Integracji i Wsparcia Cudzoziemców w Kutnie przy Agencji Rozwoju Regionu Kutnowskiego. Samo Stowarzyszenie pomaga obcokrajowcom np. w legalizacji pobytu i innych administracyjnych sprawach. Cudzoziemcy mogą również liczyć na pomoc w ściągnięciu do Polski swoich bliskich.

- W tym roku przyjechały do nas cztery rodziny, które zostały tu ściągnięte przez osoby wcześniej tutaj pracujące – podkreśla Natalia Voloshyn.

Cudzoziemcy mogą stale liczyć na pomoc Stowarzyszenia, którego siedziba mieści się w Agencji Rozwoju Regionu Kutnowskiego przy ulicy Wyszyńskiego 11. Możliwy jest także kontakt poprzez facebooka.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)