Reklama

Odznaczyli kutnowskich patriotów

Opublikowano:
Autor:

Odznaczyli kutnowskich patriotów - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Kilkudziesięciu działaczy opozycji antykomunistycznej otrzymało wysokie odznaczenia państwowe. W grodnie odznaczonych znaleźli się kutnianie: Marek Andrzejewski, Longin Florkowski, Piotr Pilch oraz Ryszard Zawierucha. W Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi Krzyże Orderu Odrodzenia Polski, Krzyże Zasługi i Krzyże Wolności i Solidarności - w imieniu prezydenta RP Bronisława Komorowskiego - wręczyła wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska. Dyrektor łódzkiego oddziału IPN Marek Drużka przybliżył życiorysy i zasługi odznaczonych.

Opozycjoniści wyróżnieni zostali za "wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce" oraz "za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej". Świadkami uroczystości w sali prezydialnej urzędu były rodziny, znajomi i przyjaciele uhonorowanych.

- Z prawdziwą przyjemnością dekoruję osoby, które swoim życiem świadczą, że są prawdziwymi patriotami. Wiem, że każdy z Was ma piękną ścieżkę życia, piękną historię. Działaliście i walczyliście, by wszystkim żyło się lepiej i byśmy żyli w wolnej Ojczyźnie – mówiła Pani wojewoda do odznaczonych.

Krzyż Wolności i Solidarności przyznawany jest przez prezydenta RP na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, do którego z kolei z wnioskami mogą się zwracać organizację społeczne i zawodowe. Krzyż Wolności i Solidarności jest nagrodą ustanowioną w 2010 roku dla działaczy opozycji wobec dyktatury komunistycznej, którzy w okresie od 1 stycznia 1956 roku do 4 czerwca 1989 roku, z wyłączeniem okresu od 31 sierpnia 1980 roku do 12 grudnia 1981 roku, na terytorium Polski co najmniej przez 12 miesięcy: byli aktywnymi członkami nielegalnych organizacji, stawiających sobie za cel odzyskanie przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, albo prowadzili zagrożoną odpowiedzialnością karną lub represjami działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE