reklama
reklama

Perełki z okolic docenione. O tych atrakcjach może być głośno [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W sumie aż cztery miejsca z naszego regionu zostały docenione i sama nominacja do tej nagrody już jest sporym wyróżnieniem i szansą na zyskanie dużego rozgłosu. Wszystkie obiekty są wyjątkowe i z uwagi na coraz lepszą pogodę warto rozważyć ich odwiedzenie.
reklama

Atrakcje z Kutna i okolic docenione

Z kutnowskim Pałacem Saskim musicie jednak się wstrzymać do września, kiedy zostanie oficjalnie udostępniony zwiedzającym. O tym, że zmodernizowany obiekt został nominowany do nagrody Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku" pisaliśmy już w tym tygodniu.

Pałac idzie jak burza i póki co z dużą przewagą nad pozostałymi obiektami pewnie prowadzi. W konkursie znalazły się także trzy miejsca z powiatu łęczyckiego. Jak dotąd oddano na nie pojedyncze głosy.

Pierwsze z nich to częściowo zmodernizowane grodzisko w Tumie. Obiekt oddano do użytku niemal równo rok temu, a jego otwarcie szczegółowo relacjonowaliśmy na KCI. Całkowita wartość projektu to prawie 12 milionów złotych

Grodzisko w Tumie niegdyś pełniło bardzo ważną funkcję. Bywało, że za czasów pierwszych Piastów okresowo stawało się stolicą Królestwa Polskiego.

- Podobno w pobliskiej kolegiacie odbył się pierwszy polski sejm zwołany przez Kazimierza Sprawiedliwego, co na swoim obrazie „Sejm w Łęczycy” miał upamiętnić Jan Matejko. Nie ma wątpliwości, że grodzisko w Tumie pełniło ważną rolę, nie tylko goszcząc królów, ale pełniąc funkcję administracyjną. Znajdowała się tu siedziba książęca i kasztelańska – czytamy na stronie polskazachwyca.pl.

W galerii znajdziesz wiele zdjęć grodziska. Plany związane z tym miejscem są ambitne. Grodzisko świetnie uzupełnia się z pobliską kolegiatą, Zagrodą Chłopską w Kwiatówku, czy Zamkiem w Łęczycy, co daje możliwość odbycia niezapomnianej podróży w czasie. Dlatego to miejsce ma być promowane nie tylko na ziemi łódzkiej, ale również w reszcie kraju.

Dwa miejsca w Łęczycy warte odwiedzenia

Kolejnymi obiektami są ciekawe inwestycje z samej Łęczycy. Pierwsza z nich to tężnia solankowa.

W ramach zadania powstała wspomniana tężnia wraz z prowadzącym do niej mostkiem. Obiekt jest wyposażony w podziemny zbiornik na solankę, zbiornik retencyjny oraz pompę. Wokół tężni znajdują się elementy małej architektury w postaci ławek oraz oświetlenia, które na pewno wpłyną na przyjemne i wygodne spędzanie czasu.

– Jestem przekonany, że tężnia będzie cieszyć się zainteresowaniem mieszkańców i spełni swoją rolę jako miejsce odpoczynku. Pomysł budowy tężni w tym miejscu istniał w naszych głowach od jakiegoś czasu, a pandemia koronawirusa jedynie utwierdziła nas w tym przekonaniu, ponieważ tężnia solankowa pełni także funkcję rehabilitacyjną – mówił w styczniu tego roku Burmistrz Paweł Kulesza.

Wartość inwestycji wyniosła 497 535 zł i została w całości pokryta z funduszy zewnętrznych, które Miasto Łęczyca otrzymało z konkursu Najbardziej Odporna Gmina organizowanego przez Pełnomocnika Rządu do spraw narodowego programu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Inną łęczycką inwestycją jest Modernizacja Zalewów Miejskich ul. Bitwy nad Bzurą w Łęczycy. 

W południowo-zachodniej części Łęczycy, na terenach pokopalnianych, znajdują się zalewy miejskie. Zbiorniki otacza różnorodna roślinność charakterystyczna dla terenów podmokłych.

Obecnie teren zalewów miejskich pełni funkcję rekreacyjną dla mieszkańców Łęczycy, którzy spacerując podziwiają piękno przyrody i panoramę miasta.

- Na koniec roku 2022 teren Zalewów Miejskich został zmodernizowany. Powstała plaża wraz z urządzeniami siłowni napowietrznej oraz molo. Przy plaży oraz przy linii brzegowej znajdują się elementy małej infrastruktury, oświetlenie solarne oraz stanowiska do grilla i mała altana koncertowa – opisują organizatorzy Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku".

Jak widać w naszym regionie z roku na rok przybywa ciekawych miejsc wartych odwiedzenia, co można wykorzystać np. w coraz cieplejsze weekendy.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama