Reklama

Reklama

Nowa turystyczna perełka w naszym regionie. Duża ulga i ambitne plany [ZDJĘCIA/WIDEO]

Opublikowano: pt, 22 kwi 2022 18:43
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia To wyjątkowy dzień dla całego województwa łódzkiego. Od dziś nasz region może pochwalić się nową turystyczną perełką – częściowo zrekonstruowanym średniowiecznym grodziskiem w Tumie. Niektóre źródła historyczne podają, że osada w tym miejscu mogła funkcjonować już w VIII wieku. Otwarcie tego grodziska jest też gratką dla pasjonatów historii (ale oczywiście nie tylko) z powiatu kutnowskiego, którzy z racji na niewielką odległość zyskali kolejny punkt do odhaczenia na mapie naszych okolic.

Reklama

Grodzisko w Tumie niegdyś pełniło bardzo ważną funkcję. Bywało, że za czasów pierwszych Piastów okresowo stawało się stolicą Królestwa Polskiego.

- Podobno w pobliskiej kolegiacie odbył się pierwszy polski sejm zwołany przez Kazimierza Sprawiedliwego, co na swoim obrazie „Sejm w Łęczycy” miał upamiętnić Jan Matejko. Nie ma wątpliwości, że grodzisko w Tumie pełniło ważną rolę, nie tylko goszcząc królów, ale pełniąc funkcję administracyjną. Znajdowała się tu siedziba książęca i kasztelańska – czytamy na stronie polskazachwyca.pl.

Historyczna wartość tego miejsca sprawiła, że poczyniono wiele starań, by grodzisko zostało częściowo odbudowane. Nie obyło się bez problemów (o czym za moment), ale ostatecznie dzięki kooperacji kilku podmiotów inwestycję udało doprowadzić się do końca. O tym jakie dokładnie prace zostały tam przeprowadzone pisaliśmy w osobnym artykule: Musicie odwiedzić to miejsce! Niedaleko Kutna powstała wyjątkowa atrakcja.

Sam Projekt „Tum – perła romańskiego szlaku ziemi łęczyckiej” był realizowany przez Urząd Marszałkowski w Łodzi, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi i Powiat Łęczycki. Całkowita wartość projektu to prawie 12 milionów złotych. Dofinansowanie Urzędu Marszałkowskiego z funduszy unijnych wyniosło ponad 7,3 miliona złotych.

Dzisiejsza inauguracja częściowo zrekonstruowanego grodziska była czymś co spowodowało ogromną radość i ulgę u wszystkich zaangażowanych w ten projekt. O swoich odczuciach mówił Marszałek Województwa Łódzkiego.

- To wielki dzień dla całego województwa. Mogę powiedzieć wielkie „uff” płynące z serca i z emocji. Udało się, co jest dużą satysfakcją. Ulga, bo tego projektu tak naprawdę prawie nie było. Kiedy zostawałem Marszałkiem wydawało się, że tego się nie da zrealizować. Otrzymałem jasne wskazanie z Ministerstwa Kultury – „Nic z tego, dalej nie pójdzie. Są błędy, duże niedociągnięcia, nie chcemy tego dalej finansować”. Ale udało się, wykonaliśmy dużą pracę, żeby przekonać tych, którzy mieli wątpliwości i problemy z akceptacją naszej wizji. Poprawiliśmy to, co należało poprawić, usunęliśmy błędy, przekonaliśmy decydentów. Mamy obiekt, który – jak sądzę – będzie znakomitym uzupełnieniem średniowiecznej perełki tego terenu – mówił  Grzegorz Schreiber, Marszałek Województwa Łódzkiego.

Plany związane z tym miejscem są ambitne. Grodzisko świetnie uzupełnia się z pobliską kolegiatą, Zagrodą Chłopską w Kwiatówku, czy Zamkiem w Łęczycy, co daje możliwość odbycia niezapomnianej podróży w czasie. Dlatego to miejsce ma być promowane nie tylko na ziemi łódzkiej, ale również w reszcie kraju.

- Rzeczywiście po drodze było dużo problemów, ale dzięki świetnej współpracy udało się tę inwestycję doprowadzić do końca. Ten obiekt uzupełnia ofertę turystyczną, jest świadectwem wielkiego znaczenia ziemi łęczyckiej- dodawał Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Szerszy komentarz Dyrektora Muzeum na poniższym wideo.

Starosta Łęczycki Janusz Mielczarek mówił, że póki co dalsza rozbudowa grodziska nie jest planowana, ale są plany na infrastrukturę turystyczną, taką jak drogi, czy montaż ławek. Możliwe jest również połączenie szlakiem turystycznym wspomnianych miejscowych atrakcji - zamku w Łęczycy z Zagrodą Chłopską w Kwiatówku, kolegiatą w Tumie i grodziskiem.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy