Reklama

Reklama

Do wójta trafiło pismo. Strażacy zbyt nisko wynagradzani?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe-archiwum

Do wójta trafiło pismo. Strażacy zbyt nisko wynagradzani? - Zdjęcie główne

Posłanka Paulina Matysiak wysłała do wójta Gminy Bedlno pismo ws. ekwiwalentów dla strażaków miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej | foto poglądowe-archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Do wójta jednej z gmin powiatu kutnowskiego trafiło pismo w którym poruszana jest sprawa pieniędzy, które wpływają na konta druhów miejscowej Straży Pożarnej. Okazuje się, że mają to być bardzo niewielkie kwoty.

Reklama

Niedawno informowaliśmy o pismach posłanki Pauliny Matysiak wystosowanych do poszczególnych gmin. Posłanka zaapelowała o podwyżkę i ujednolicenie ekwiwalentów pieniężnych dla strażaków OSP.

Teraz Matysiak poinformowała, że po publikacjach w mediach dotarła do niej informacja, że w gminie Bedlno strażacy nie otrzymali żadnych ekwiwalentów, a ich wysokość to tylko 2 zł za godzinę.

W związku z tymi informacjami Paulina Matysiak wysłała do wójta gminy Bedlno pismo, w którym zwraca się z prośbą o udzielenie informacji w tej sprawie — podanie kwot i odpowiedniej uchwały, na podstawie której są przyznawane te ekwiwalenty. 

Posłanka pyta też, czy strażakom z OSP w Bedlnie były wypłacane jakiekolwiek kwoty i prosi o przesłanie listy akcji i szkoleń za ostatnie lata. Parlamentarzystka pyta również o to, czy planowane jest zajęcie się uchwałą podnoszącą wysokość ekwiwalentów.

Na odpowiedź na pismo wójt ma 14 dni.

Strażacy OSP nie otrzymują tradycyjnego wynagrodzenia, lecz ekwiwalent za udział w działaniach ratowniczych czy pożarniczych, a także za uczestnictwo w szkoleniach. Zgodnie z prawem stawka ta nie może być wyższa niż 1/175 przeciętnego wynagrodzenia, czyli około 32 zł. 

W praktyce jednak wysokość ekwiwalentu zależy od uchwały rady gminy, w której działa dana jednostka.

Kwotę 32 zł deklaruje w swojej uchwale np. Żychlin. Inne gminy wyceniają udział strażaków w akcjach na poziomie mniej więcej 20 zł za godzinę. Tak jest m.in. w przypadku gmin: Kutno, Krośniewice i Krzyżanów. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy