Reklama

Reklama

Musicie odwiedzić to miejsce! Niedaleko Kutna powstała wyjątkowa atrakcja [ZDJĘCIA]

Opublikowano: pt, 22 kwi 2022 11:41
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wystarczy około pół godziny jazdy samochodem, by z Kutna dostać się do Tumu pod Łęczycą, gdzie dziś dla zwiedzających zostaje otwarte częściowo zrekonstruowane grodzisko. To okazja, by cofnąć się do czasów pierwszych Piastów. Wówczas Tum okresowo był nawet stolicą Królestwa Polskiego.

Reklama

Częściowo zrekonstruowane grodzisko znajduje się tuż obok kolegiaty w Tumie i Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej w Kwiatówku, do której z grodziska prowadzi specjalnie utworzona kładka dla zwiedzających. Z grodziska świetnie widać pobliski Zamek w Łęczycy. To sprawia, że po zrekonstruowaniu grodziska ta okolica sporo zyskała pod względem turystycznym.

Dziś grodzisko zwiedzali Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego oraz partnerzy projektu: Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz Janusz Mielczarek, starosta łęczycki. Do odwiedzenia tego miejsca zaproszono także dziennikarzy.

Sam Projekt „Tum – perła romańskiego szlaku ziemi łęczyckiej” był realizowany przez Urząd Marszałkowski w Łodzi, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi i Powiat Łęczycki. Całkowita wartość projektu to prawie 12 milionów złotych. Dofinansowanie Urzędu Marszałkowskiego z funduszy unijnych wyniosło ponad 7,3 miliona złotych.

Częściowa rekonstrukcja grodziska obejmowała m.in. budowę wałów z budynkiem bramy, przedpola z pomostem i fosą i zabudowę wnętrza grodziska. 

Turyści oprócz wspomnianych elementów mogą z bliska obejrzeć wieżę, studnię, czy wieżę wartowniczo-widokową. 

W galerii wiele zdjęć, z kolei W OSOBNYM ARTYKULE wideo i komentarze.

W grodzisku znalazł się monitoring, a teren został zagospodarowany, przygotowano szlak turystyczny wokół grodziska. 

Oprócz tego w ramach projektu wyremontowano drogę powiatową 2511E, oraz zbudowano dwa parkingi. Przy pierwszym obok archikolegiaty w Tumie stanęła wiata przystankowa. Drugi z parkingów znajduje się obok skansenu w Kiwatówki i podczas jego budowy powstały oświetlenie, przejście dla pieszych i chodniki.

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego podkreśla, że przeprowadzona inwestycja zwiększy atrakcyjność turystyczną tej części naszego regionu.

Dodajmy, że dziś w Tumie z okazji otwarcia grodziska odbędzie się duża impreza, która wystartuje o godzinie 16 - Piknik Województwa Łódzkiego "Historia z Funduszami Europejskimi". Organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji, takich jak:

  • Zabawy i atrakcje dla dzieci
  • Punkt beneficjenta i informacji o Funduszach Europejskich
  • Występ Zespołów Lokalnych
  • Poczęstunek od Kół Gospodyń Wiejski
  • Pokazy walk rycerskich
  • Średniowieczna wioska
  • Koncert Cleo
CZYTAJ TAKŻE: Plaża, skatepark, park atrakcji i nie tylko. Kutno szuka wykonawcy dużej inwestycji na terenach nad Ochnią

Samo grodzisko w Tumie pamięta czasy pierwszych Piastów, wówczas to miejsce okresowo było nawet stolicą Polski. 

- Podobno w pobliskiej kolegiacie odbył się pierwszy polski sejm zwołany przez Kazimierza Sprawiedliwego, co na swoim obrazie „Sejm w Łęczycy” miał upamiętnić Jan Matejko. Nie ma wątpliwości, że grodzisko w Tumie pełniło ważną rolę, nie tylko goszcząc królów, ale pełniąc funkcję administracyjną. Znajdowała się tu siedziba książęca i kasztelańska – czytamy na stronie polskazachwyca.pl.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)