Częściowo zrekonstruowane grodzisko znajduje się tuż obok kolegiaty w Tumie i Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej w Kwiatówku, do której z grodziska prowadzi specjalnie utworzona kładka dla zwiedzających. Z grodziska świetnie widać pobliski Zamek w Łęczycy. To sprawia, że po zrekonstruowaniu grodziska ta okolica sporo zyskała pod względem turystycznym.
Dziś grodzisko zwiedzali Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego oraz partnerzy projektu: Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz Janusz Mielczarek, starosta łęczycki. Do odwiedzenia tego miejsca zaproszono także dziennikarzy.
Sam Projekt „Tum – perła romańskiego szlaku ziemi łęczyckiej” był realizowany przez Urząd Marszałkowski w Łodzi, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi i Powiat Łęczycki. Całkowita wartość projektu to prawie 12 milionów złotych. Dofinansowanie Urzędu Marszałkowskiego z funduszy unijnych wyniosło ponad 7,3 miliona złotych.
Częściowa rekonstrukcja grodziska obejmowała m.in. budowę wałów z budynkiem bramy, przedpola z pomostem i fosą i zabudowę wnętrza grodziska.
Turyści oprócz wspomnianych elementów mogą z bliska obejrzeć wieżę, studnię, czy wieżę wartowniczo-widokową.
W galerii wiele zdjęć, z kolei W OSOBNYM ARTYKULE wideo i komentarze.
W grodzisku znalazł się monitoring, a teren został zagospodarowany, przygotowano szlak turystyczny wokół grodziska.
Oprócz tego w ramach projektu wyremontowano drogę powiatową 2511E, oraz zbudowano dwa parkingi. Przy pierwszym obok archikolegiaty w Tumie stanęła wiata przystankowa. Drugi z parkingów znajduje się obok skansenu w Kiwatówki i podczas jego budowy powstały oświetlenie, przejście dla pieszych i chodniki.
Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego podkreśla, że przeprowadzona inwestycja zwiększy atrakcyjność turystyczną tej części naszego regionu.
Dodajmy, że dziś w Tumie z okazji otwarcia grodziska odbędzie się duża impreza, która wystartuje o godzinie 16 - Piknik Województwa Łódzkiego "Historia z Funduszami Europejskimi". Organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji, takich jak:
- Zabawy i atrakcje dla dzieci
- Punkt beneficjenta i informacji o Funduszach Europejskich
- Występ Zespołów Lokalnych
- Poczęstunek od Kół Gospodyń Wiejski
- Pokazy walk rycerskich
- Średniowieczna wioska
- Koncert Cleo
Samo grodzisko w Tumie pamięta czasy pierwszych Piastów, wówczas to miejsce okresowo było nawet stolicą Polski.
- Podobno w pobliskiej kolegiacie odbył się pierwszy polski sejm zwołany przez Kazimierza Sprawiedliwego, co na swoim obrazie „Sejm w Łęczycy” miał upamiętnić Jan Matejko. Nie ma wątpliwości, że grodzisko w Tumie pełniło ważną rolę, nie tylko goszcząc królów, ale pełniąc funkcję administracyjną. Znajdowała się tu siedziba książęca i kasztelańska – czytamy na stronie polskazachwyca.pl.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.