Reklama

Reklama

Plaga złodziei sklepowych, kradną głównie w marketach. Jak jest w Kutnie i okolicach?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Plaga złodziei sklepowych, kradną głównie w marketach. Jak jest w Kutnie i okolicach? - Zdjęcie główne

Czy w Kutnie i okolicach też mamy do czynienia ze wzrostem kradzieży sklepowych? | foto poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Z roku na rok wzrasta liczba kradzieży sklepowych dokonywanych przez Polaków. Złodzieje najchętniej wyruszają na łowy do punktów wielkopowierzchniowych. Eksperci ostrzegają, że zjawisko to zyskuje na sile i trzeba spodziewać się jego kolejnej eskalacji. Czy z takim samym problemem mamy do czynienia w powiecie kutnowskim?

Reklama

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w 2021 roku stwierdzono 24 995 przestępstw kradzieży w sklepach. To więcej niż w 2020 roku, kiedy było ich 20 103. W ubiegłym roku nastąpił też wzrost względem 2019 roku. Wówczas takich zdarzeń odnotowano 17 386.m. 

Ponadto z policyjnych danych wynika, że w 2021 roku stwierdzono 186 312 wykroczeń kradzieży w sklepach. Rok wcześniej odnotowano ich 175 597. Patrząc na dane bardziej szczegółowe, widać, że do takich zdarzeń dochodziło głównie w sklepach wielkopowierzchniowych. W 2020 roku odnotowano ich tam 144 390, a w 2021 roku – 150 654. 

Natomiast w sklepach małopowierzchniowych stwierdzono w ubiegłym roku 35 658 wykroczeń kradzieży. To o 14,2% więcej niż w 2020 roku, kiedy takich zdarzeń odnotowano 31 207.

– Dane są niepokojące, ale też nie aż tak zaskakujące. Najprostszym wyjaśnieniem tendencji wzrostowej przestępstw kradzieży jest powrót złodziei sklepowych do aktywności. Nadrabiają zaległości z okresów twardych lockdownów, kiedy mieli ograniczoną przestrzeń do działania. Było to do przewidzenia i prawdopodobnie obrazuje determinację środowiska, które w ten sposób zarobkuje – komentuje Łukasz Grzesik, ekspert ds. zapobiegania kradzieżom sklepowym.

Czy kutnowska policja również odnotowuje wzrost liczby kradzieży sklepowych? W 2021 roku na terenie powiatu kutnowskiego odnotowano 43 takie przestępstwa, w 2020 było ich 49, a w 2019 - 50. W styczniu 2022 roku funkcjonariusze ujawnili trzy kradzieże. Mowa tu o samych przestępstwach, gdzie wartość skradzionego wynosi co najmniej 500 złotych.

Ostatni taki przypadek miał miejsce 3 lutego. Około godziny 9:30 kutnowscy policjanci zostali poinformowani przez pracownika ochrony jednego z marketów na terenie Kutna, że ujęli mężczyznę, który dokonał kradzieży wiertarko-wkrętarki. Monitoring sklepowy potwierdził również, że 41-latek 30 stycznia dwukrotnie z terenu sklepu wyniósł nie płacąc za towar również narzędzia budowlane. Straty oszacowano na ponad 1300 złotych.

Eksperci podkreślają, że w bieżącym roku należy spodziewać się dalszej dynamiki wzrostów przestępstw i wykroczeń kradzieży ze względu na presję powodowaną głównie czynnikami ekonomicznymi.

- Rosnące potrzeby będą determinować większą aktywność złodziei. Im większa będzie presja oraz im łatwiej będzie zbyć skradziony towar, tym bardziej portfele detalistów skurczą się w wyniku kradzieży - przewiduje Łukasz Grzesik. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy