Reklama

Reklama

Poważna awaria turbiny wiatrowej pod Kutnem. Firma komentuje podjęte działania

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wracamy do sprawy awarii do której doszło w maju w powiecie kutnowskim. Uszkodzeniu uległa turbina wiatrowa w wyniku czego odpadł wirnik wraz z łopatami. Firma odpowiedzialna za farmę wiatrową poinformowała o podjętych działaniach.

Reklama

Przypomnijmy, że w maju doszło do potencjalnie niebezpiecznego zdarzenia. Podczas pracy jednej z kilkunastu turbin odpadł wirnik wraz z łopatami. Na miejscu pracowały służby, w tym straż pożarna. Na szczęście w chwili zdarzenia w pobliżu nie znajdowały się osoby postronne i nikomu nic się nie stało.

Najwyraźniej firma odpowiedzialna za farmę do sprawy podeszła poważnie. Krótko po incydencie pojawiło się jej oświadczenie, po kilku dniach kolejne. Teraz ENGIE Zielona Energia Sp. z o.o. kolejny raz informuje o tym, jakie działania podjęto.

- ENGIE Zielona Energia Sp. z o.o., kontynuuje działania mające na celu zbadanie przyczyn awarii, przy zachowaniu porządku i bezpieczeństwa. Po wykonaniu dodatkowych, szczegółowych inspekcji, do dnia 06.07.2022 r., dwanaście turbin zostało przywróconych do pracy. O wszelkich działaniach na bieżąco informowane są organy Gminy, a inspekcję na miejscu zdarzenia przeprowadził też Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego – informuje Piotr Rogóż, prezes zarządu firmy.

ENGIE zapewnia, że działania prowadzone są w ścisłej współpracy z firmą General Electric, producentem turbin oraz General Electric Renewable Energy Polska będącym firmą serwisującą turbiny („GE"). 

Spółka dodaje, że teren wokół uszkodzonej turbiny został wygrodzony i podlega całodobowej ochronie prowadzonej przez wynajętą w tym celu profesjonalną firmę. 

Od 8 do 19 lipca GE prowadzi prace wokół uszkodzonej turbiny związane z uprzątnięciem terenu oraz załadunkiem i transportem z terenu farmy wiatrowej Dąbrowice uszkodzonych elementów. 

- Wstępne oględziny zniszczonych elementów turbiny wskazują na uszkodzenie śrub mocujących wirnik do wału głównego jako możliwą bezpośrednią przyczynę awarii. GE rozpoczęła prace mające na celu ustalenie okoliczności oraz przyczyn zaistniałych uszkodzeń, tzw. Root Cause Analysis (RCA). Do czasu zakończenia tych prac i potwierdzenia ich wyników stawianie hipotez odnośnie potencjalnych źródeł awarii jest bezprzedmiotowe – podkreśla Piotr Rogóż.

Ponad to dowiadujemy się, że wszystkie turbiny na farmie wiatrowej Dąbrowice przeszły regularny, planowy przegląd w listopadzie i grudniu 2021 r. 

Przypomnijmy - Farma Wiatrowa Dąbrowice zlokalizowana jest w gminie Dąbrowice, powiat kutnowski, województwo łódzkie. 

Moc zainstalowana: 35,75 MW, składa się z 13 fabrycznie nowych turbin wiatrowych GE 2.75-120 o mocy 2,75 MW. Farma została oddana do użytku w grudniu 2015 roku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy