Reklama

Reklama

Prawie 20 milionów na inwestycje w Żychlinie? Gmina stara się o dofinansowanie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe-pixabay.com

Prawie 20 milionów na inwestycje w Żychlinie? Gmina stara się o dofinansowanie - Zdjęcie główne

Gmina Żychlin wnioskuje o pieniądze w ramach Polskiego Ładu | foto poglądowe-pixabay.com

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Pod koniec lipca władze Gminy Żychlin złożyła wnioski w ramach pilotażu Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. O szczegółach informuje burmistrz Grzegorz Ambroziak.

Reklama

- Wykorzystujemy maksymalną liczbę wniosków (3) na wartość dofinansowania 17.100.000 zł. Całkowita wartość inwestycji oszacowana jest na poziomie 19.000.000 zł. Wybrane zostały inwestycje o najwyższych kosztach, które mogą stanowić poważny problem związany z finansowaniem ich tylko z budżetu gminy, a inne źródła mogą być niedostępne - informuje Grzegorz Ambroziak, burmistrz Gminy Żychlin.

Dodaje, że należało brać pod uwagę bardzo krótkie terminy związane z ich przygotowaniem, które są narzucone w regulaminie programu.

W ramach priorytetu infrastruktury wodno-kanalizacyjnej Gmina wniosła o dofinansowanie budowy kanalizacji sanitarnej wraz z przykanalikami w północnej części Miasta Żychlina.

Władze Żychlina podkreślają, że budowa kanalizacji sanitarnej (długości 6 km) w płn. części miasta jest strategiczna z uwagi na ochronę środowiska oraz podniesienie atrakcyjności miasta. Ma mieć wpływ na wzrost przychodów budżetu.

Obszar jest gęsto zaludniony o zwartej zabudowie. W obszarze rozwija się budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne oraz firmy produkcyjne i usługowo-handlowe. Przyłączonych do kanalizacji zostanie około 700 mieszkańców i nowe tereny rozwoju budownictwa.  Inwestycja w formule zaprojektuj i wybuduj.

 • Przewidywana wartość inwestycji: 10 milionów złotych
 • Deklarowana kwota udziału własnego: 600 tys. zł
 • Procentowy udział własny Wnioskodawcy w realizacji inwestycji : 6 proc.
 • Kwota wnioskowanych środków: 9 milionów złotych

 

Z kolei w ramach priorytetu infrastruktury edukacyjnej i infrastruktury sportowej Gmina Żychlin wnioskuje o środki na budowę hali sportowej wraz z zapleczem socjalnym przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Żychlinie.

Budowa hali sportowej przy SP im. Jana Pawła II polegać będzie na wykonaniu budynku hali z pełnowymiarowym boiskiem sportowym, szatniami, natryskami i pomieszczeniami trenerów.

Jest to największa szkoła podstawowa w mieście, która nie posiada pełnowymiarowej hali sportowej. Inwestycja wpłynie znacząco na rozwój 400 uczniów szkoły, w tym na rozwój Akademii Siatkówki, której adepci uczestniczą w rozgrywkach ligi wojewódzkiej, a seniorzy grają w 3 lidze. Inwestycja w formule zaprojektuj i wybuduj.

 • Przewidywana wartość inwestycji : 5 milionów złotych
 • Deklarowana kwota udziału własnego: 500 tys. zł
 • Procentowy udział własny Wnioskodawcy w realizacji inwestycji : 10 proc.
 • Kwota wnioskowanych środków : 4.5 miliona złotych

 

Władze Żychlina wnioskują także o pieniądze na infrastrukturę drogową, techniczną, wodno-kanalizacyjną i deszczową. W tym przypadku chodzi o przebudowę drogi gminnej w ul. Sienkiewicza w Żychlinie wraz z przebudową sieci wodociągowej oraz budową kanalizacji deszczowej.

Inwestycja przebudowy drogi na odc. 900 mb o szer. 6 mb wraz z chodnikami, przebudowy sieci wodociągowej (900 mb) oraz budowa kanalizacji deszczowej (900 mb).

Inwestycja wpisana jest w aktualnej strategii rozwoju Gminy Żychlin. Jest istotna z punktu widzenia układu komunikacyjnego obszaru zamieszkiwanego przez ok. 3 tys. osób wraz z wieloma działalnościami gospodarczymi. Wystąpi czynnik poprawy jakości środowiska.

Wpłynie na istotną poprawę bezpieczeństwa pieszych w tym uczniów szkoły podstawowej.

 • Przewidywana wartość inwestycji: 4 miliony złotych
 • Deklarowana kwota udziału własnego: 800 tys. zł
 • Procentowy udział własny Wnioskodawcy w realizacji inwestycji : 20 proc.
 • Kwota wnioskowanych środków: 3.2 miliona złotych

 

Burmistrz Gminy Żychlin poinformował także, że prowadzone są rozmowy w ramach Związku Gmin Regionu Kutnowskiego, co do możliwości zgłoszenia trzech wspólnych wniosków.

- Dotyczyłyby zadań drogowych, infrastrukturalnych oraz ewentualnie infrastruktury społecznej. Terminy naborów są bardzo krótkie, liczymy jednak, że uda się wypracować kompromis i zgłosić wspólnie kolejne zadania - podkreśla G. Ambroziak.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy