reklama

Proces szesnastu

Opublikowano:
Autor:

Proces szesnastu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia18-19 czerwca to dni szczególne dla Ziemi Kutnowskiej. Są to bowiem obchody 60-tej rocznicy słynnego "Procesu Szesnastu" - Procesu przywódców Polski Podziemnej. DLACZEGO NA ZIEMI KUTNOWSKIEJ?Podczas procesu szesnastu przywódców Polski Podziemnej w Moskwie w dniach 18-21 czerwca 1945, w trzecim rzędzie lawy oskarżonych, zasiedli obok siebie: Stanisław Jasiukowicz, zastępca Delegata Rządu RP na Kraj i minister w Rządzie Krajowym orazFranciszek Urbanski, sekretarz Komisji Głównej Rady Jedności Narodowej- podziemnego parlamentu polskiego.Musiało upłynąć ponad czterdzieści lat, aby dokonać w Kutnie, „odkrycia", że obaj podsądni Kolegium Wojskowego Sądu Najwyższego ZSRR ściśle związani byliz Ziemią Kutnowską; ziemianin, dr ekonomii St. Jasiukowicz poprzez odziedziczony po ojcu majątek Chodów, a wiejski organistaP. Urbanski przez rodzinne Suchodębie.Początki kariery społecznej obu polityków w odrodzonej Polsce związane były również z powiatem kutnowskim i samym Kutnem, Obaj kandydując stąd w r.1922, zostali posłami do Sejmu I kadencji. Jasiukowicz wraz z rodziną zamieszkiwał w Chodowie do czasu okupacji niemieckiej, Urbanski opuścił rodzinne strony w latach dwudziestych wiążąc dalsze swoje losy z Warszawą.Stanisław Jasiukowicz (ur. 8 XII 1882 w Petersburgu) nieodmiennie związany był z Narodową Demokracją. Po raz pierwszy został posłem do Sejmu Ustawodawczego w 1920 r. i zasiadał w parlamencie do r. 1935. W r. 1943 reprezentując konspiracyjne Stronnictwo Narodowe, został zastępcą Delegata Rządu RP na Kraj, a w 1944 otrzymał tekę ministra w podziemnym Rządzie Krajowym.Franciszek Urbanski (ur. 9 listopada 1891 w Suchodębiu) mandat poselski piastował w latach 1922 - 1930 oraz w latach 1935 - 1938. Do r. 1934 związany był z Chrześcijańską Demokracją, a następnie z Obozem Zjednoczenia Narodowego. W czasie okupacji (poprzez „Warszawiankę" i „Unię") wstąpił do Stronnictwa Pracy, w którego kierownictwie znalazł się w r. 1942.Zajmował się tworzeniem Rady Jedności Narodowej, do której jako przedstawiciel SP wszedł w r. 1943, a w roku następnym został sekretarzem Jej Komisji Głównej.Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat "procesu szesnastu", zapraszamy do pełnego opisuw dziale ArtykułyPEŁEN PROGRAM UROCZYSTOŚCI DOSTĘPNY {wiecej}

PROGRAM
18 czerwca 2005 r. Chodów powiat Koło

Kościół w Chodowie p.w. Podwyższenie Krzyża Sw.
godz. 10.00 - 11.00.
Msza Sw. za S.P. Stanisława Jasiukowicza oraz pozostałych Przywódców Polski Podziemnej sądzonych w procesie moskiewskim w 1945 r.
• Wystąpienie Henryka Tomczyka - Wójta Gminy Chodów.
godz. 11.00 - 11.15. Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod grobowcem rodziny Jasiukowiczów na cmentarzu przykościelnym.
godz. 11.15 - 11.30. Przemarsz do Szkoły Podstawowej w Chodowie.
godz. 11.30 - 13.00. Uroczysta Sesja Rady Gminy w Chodowie.

II. 18 czerwca 2005 r. Łanięta powiat Kutno
godz. 16.00 -16.30. Urząd Gminy w Łaniętach.
• Otwarcie uroczystości przez Stanisława Jędrzejczaka - Wójta Gminy Łanięta.
• Odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej Franciszka Urbańskiego na ścianie budynku Urzędu Gminy.
• Wystąpienia i przemówienia.
• Złożenie kwiatów pod odsłoniętą tablicą.
godz. 16.15 - 16.30. Przemarsz do Szkoły Podstawowej w Łaniętach.
godz. 16.30 - 18.00. Uroczysta Sesja Rady Gminy w Łaniętach.

III. 19 czerwca 2005 r. Kutno
Dawny Kościół Garnizonowy p.w. Św. Stanisława Bp. M.
(ul. Łakoszyńska 11)
godz. 9.00-10.00. Uroczysta Msza Św. za Ś.P.: Stanisława Jasiukowicza i Franciszka Urbańskiego oraz pozostałych Przywódców Polski Podziemnej sądzonych w procesie moskiewskim w 1945 r.
godz. 10.00 - 10.15. Odsłonięcie i poświecenie tablicy pamiątkowej Stanisława Jasiukowicza i Franciszka Urbańskiego. godz. 10.15 —10.30. Złożenie kwiatów pod odsłoniętą tablicą. godz. 10.30 - 11.00. Przejazd uczestników uroczystości autokarami sprzed kościoła na Łąkoszynie na Plac J. Piłsdudskiego.

godz. 11.00-11.45.Plac J. Piłsudskiego:


• Otwarcie uroczystości przez Zbigniewa Burzyńskiego - Prezydenta Miasta Kutno oraz Andrzeja Mariusza Wieczorkowskiego -przedstawiciela społecznych organizatorów obchodów.
• Przekazanie przez delegacje Gminy Chodów oraz Gminy Łanięta kamieni węgielnych pod pomnik Stanisławowa Jasiukowiczowa oraz Franciszka Urbańskiego.
• Poświęcenie kamieni węgielnych.
• Wystąpienia i przemówienia.
• Ceremoniał wojskowy z apelem poległych.
• Zamknięcie uroczystości przez Prezydenta Miasta.

godz. 12.00 —13.00. Muzeum Regionalne w Kutnie.
(Pl. J. Piłsudskiego 20.)


• Otwarcie i zwiedzanie wystawy o Stanisławie Jasiukowiczu.
• Spotkanie przy kawie i herbacie.

godz. 15.00 —16.30. Sesja rocznicowa w Pałacu Saskim.
(Pl. J. Piłsudskiego 19).


• Wprowadzenie: Pamięć o Stanisławie Jasiukowiczu i Franciszku. Urbańskim na Ziemi Kutnowskiej — A. Mariusz Wieczorkawski.
• Wspomnienie o Stanisławie jasiukowiczu. — A Mariusz Wieczorkowski
• Wspomnienie o Franciszku Urbańskim — Krzyszof Michalski.
• Porwanie szesnastu przywódców Polski Podziemnej przez. NKWD i proces moskiewski—Tomasz Drozd (Poznań).
• Projekcja filmu Włodzimierza Duisiewicza — p.t.: Szesnastu.
• Dyskusja przy kawie i herbacie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE