reklama
reklama

Reaktor jądrowy w sąsiednim mieście? Daniel Obajtek podał szczegóły

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PKN ORLEN

Reaktor jądrowy w sąsiednim mieście? Daniel Obajtek podał szczegóły - Zdjęcie główne

W mieście sąsiadującym z Kutnem może powstać mały reaktor jądrowy | foto PKN ORLEN

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W jednym z miast sąsiadujących z Kutnem może powstać reaktor jądrowy. O szczegółach mówił wczoraj prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek. Podkreślono, że przed podjęciem decyzji o realizacji inwestycji o zdanie na ten temat zostaną zapytani okoliczni mieszkańcy.
reklama

Reaktor jądrowy w mieście sąsiadującym z Kutnem?

W materiałach prasowych przekazano, że ORLEN Synthos Green Energy inwestuje w zeroemisyjną energetykę jądrową i zapewni Polkom oraz Polakom dostęp do bezpiecznej, taniej i czystej energii, a także nowych, atrakcyjnych miejsc pracy. 

Spółka sprawdziła kilkadziesiąt potencjalnych lokalizacji pod budowę małych bloków jądrowych. Spośród nich, na bieżącym etapie, wytypowano kilka optymalnych, w których prowadzone będą dalsze badania geologiczne. 

Po potwierdzeniu potencjału, priorytetem będzie zaproszenie do dialogu lokalnych społeczności w każdej lokalizacji. Dopiero po osiągnięciu porozumienia podjęte zostaną decyzje o realizacji bezpiecznej i przyjaznej środowisku inwestycji.

– Polska gospodarka potrzebuje taniej i czystej energii, by mogła być nowoczesna i konkurencyjna. Dlatego podejmujemy konkretne działania, które realnie przybliżają nas do tego celu. Mała energetyka jądrowa to nie jest już tylko wizja przyszłości. Do 2030 roku chcemy zbudować w Polsce co najmniej jeden nowoczesny i w pełni bezpieczny SMR. Wytypowaliśmy kilkadziesiąt potencjalnych lokalizacji, w których możliwa byłaby realizacja tej strategicznej inwestycji - mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN. 

 

- Dostrzegamy duże zainteresowanie samorządów, świadomych płynących z niej korzyści. W pierwszym etapie wybraliśmy siedem najbardziej perspektywicznych miejsc. Kluczowe dla nas jest jednak poparcie społeczne, dlatego będziemy prowadzić otwarty dialog z mieszkańcami i to on zadecyduje o wyborze finalnych lokalizacji. A jest o co powalczyć, bo każdy blok to ok. 100 miejsc pracy w samej elektrowni i około tysiąca  w regionie, to także bezpieczna i tania energia oraz dodatkowe wpływy do lokalnych budżetów – dodaje Daniel Obajtek

W wyniku prowadzonych badań i wstępnych konsultacji z samorządami spółka ORLEN Synthos Green Energy będzie przez kolejne dwa lata szczegółowo analizować możliwości budowy pierwszego małego bloku jądrowego w pobliżu miejscowości: Ostrołęki, Włocławka, Stawów Monowskich, Dąbrowy Górniczej, Nowej Huty, SSE Tarnobrzeg – Stalowa Wola oraz Warszawy. 

To lokalizacje, w których znajdują się m.in. zakłady produkcyjne o wysokim poziomie energochłonności, a także te, które są optymalne dla potrzeb ciepłownictwa.

Chcą budować małe reaktory jądrowe, mówią o nowych miejscach pracy

Małe bloki jądrowe (z ang. small modular reactors –SMR) to jednostki spełniające najwyższe standardy bezpieczeństwa. Posiadają mechanizmy automatycznie uruchamiające procedury chłodzenia, dzięki czemu po awaryjnym wyłączeniu jednostka może bezpiecznie trwać przez wiele dni bez interwencji człowieka. 

Takie rozwiązania umożliwiają w pełni bezpieczną eksploatację i łatwiejsze znajdowanie lokalizacji dla SMR-ów. Sprzyjają temu także niewielkie rozmiary takiej instalacji, stanowiące ok. 10% terenu potrzebnego pod budowę dużej elektrowni jądrowej. 

Blok energetyczny SMR-a składający się z budynku reaktora, budynku maszynowni, budynku nastawni, budynku odpadów promieniotwórczych oraz budynku zaplecza remontowego maszynowni zajmie jedynie powierzchnię boiska piłkarskiego.

– Stany Zjednoczone stoją po stronie naszych sojuszników. Obecnie Polska poszukuje kolejnych rozwiązań energetycznych. Potrzebuje bezpiecznego źródła energii, aby chronić się przed szkodliwymi wpływami Rosji. Polska potrzebuje czystego źródła energii, aby wypełnić zobowiązania klimatyczne. Potrzebuje też niezawodnego źródła energii, aby napędzać gospodarkę i tworzyć dobrze płatne miejsca pracy. Jestem przekonany, że bezpieczna, czysta i niezawodna energia jądrowa z małych reaktorów modułowych (SMR) GE-Hitachi jest ważną częścią tego rozwiązania – podkreśla Mark Brzezinski, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

W realizację inwestycji będzie zaangażowane co najmniej kilkadziesiąt polskich firm uczestniczących w łańcuchu dostaw. To oznacza, że blisko połowa wydatków związanych z budową pierwszego SMR-a pozostanie w kraju. 

Zapewniono, że inwestycja umożliwi powstanie setek nowych miejsc pracy w wielu branżach. Poza miejscami dla wysoko i średnio wykwalifikowanej kadry w samej elektrowni, zatrudnienie przy pracach budowlanych czy transportowych znajdą także mieszkańcy miejscowości, w których będzie realizowany projekt. 

Szacuje się, że jeden blok zapewni ok. 100 miejsc pracy dla lokalnych społeczności w samej elektrowni, zaś każde z nich będzie generowało 5-6 kolejnych w otoczeniu, nie licząc miejsc pracy przy budowie. Dostępność taniej energii i pewność jej dostaw będzie zachętą dla inwestorów.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama