Przyszły rok zapowiada się szczególnie. To właśnie w tym czasie zaplanowano otwarcie dla zwiedzających najstarszego zabytku w Kutnie, czyli Pałacu Saskiego z 1750 r.
Możemy spodziewać się wielu uroczystości i imprez. Jedną z nich jest planowana impreza rekonstrukcyjna w drugi weekend września (8-10.09.2023). Będzie ona osadzona w realiach I połowy XVIII wieku, a w jej ramach wystawiane będą m.in. kramy rzemieślnicze.
Muzeum zaprasza rekonstruktorów do współpracy:
- Wszystkie osoby, które trudnią się odtwarzaniem dawnych rzemiosł a w szczególności: krawiec, szewc, kuśnierz, piekarz, piwowar, kowal, sukiennik, płóciennik, bednarz, rzeźnik, szklarz, mularz(murarz), cyrulik, a także garncarz, cieśla, kaletnik, zielarz, wikliniarz, bartnik, rymarz i inne…prosimy o przesłanie swojej oferty do dnia 24 listopada 2022 (24.11.2022) na adres:oswiata@muzeumkutno.com lub kontakt pod numerem: 510 232 176 - czytamy na stronie Pałacu Saskiego na Facebooku.
Przypomnijmy, rewitalizacja Pałacu Saskiego trwa od 2019 roku. Nowy kompleks ma być jedną z wizytówek Miasta Róż. Znacznie wzrośnie też liczba eksponatów - pojawią się m.in. dzieła wypożyczone z Drezna, Wilanowa, czy Zamku Królewskiego w Warszawie.
Według założeń w nowej przestrzeni muzealnej będzie można zobaczyć wiele aspektów królewskiego życia Augusta III Sasa. Zajrzymy m.in. do królewskiej sypialni, jadalni czy kaplicy, w której władca Polski modlił się podczas pobytu w Kutnie. Wiele z ekspozycji poświęconych będzie podróży władcy, ponieważ Pałac Saski w Kutnie był jednym z przystanków króla na trasie z Warszawy do Drezna.
Prowadzone prace obejmują remont, przebudowę, częściową odbudowę i rozbudowę, oraz:
- budowę 2-kondygnacyjnego pawilonu ekspozycyjnego,
- budowę 3 łączników w tym podziemnego łączącego pawilon ekspozycyjny z budynkiem pałacu,
- zagospodarowanie terenu oraz wykonanie przyłączy sieciowych dla wszystkich ww. obiektów,
- remont oraz przebudowę budynku ratusza miejskiego.
Po przeprowadzeniu prac rewaloryzacyjnych znajdą się tu miejsca przeznaczone na muzeum, organizację działań kulturalnych i edukacyjnych dla różnych grup wiekowych.
Info: Pałac Saski/własne
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.