Reklama

"Rodzina 500 plus" - jak prezentują się statystyki?

Opublikowano:
Autor:

"Rodzina 500 plus" - jak prezentują się statystyki? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Urząd Miasta Kutno przedstawił dane dotyczące realizacji programu „Rodzina 500 plus”. Do tej pory na świadczenia wychowawcze wypłacono blisko 8 mln zł. Do końca roku ta kwota ma wzrosnąć do 14,5 mln zł. Jak dotąd do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wpłynęły 2622 wnioski. Oświadczeń wychowawczych na pierwsze i kolejne wpłynęło 1765, natomiast na drugie i kolejne dziecko 857. W naszym mieście z programu łącznie korzysta 3785 dzieci. Jak dotąd rozpatrzono 97 proc. złożonych wniosków. W założeniu ustawodawcy, program „500 plus” ma pomagać rodzinom, zwłaszcza wielodzietnym.

- W chwili obecnej 85 wniosków jest w trakcie rozpatrywania, pozostałe wnioski zostały rozpatrzone niemal w 100% w sposób pozytywny, a więc efektywność jest na poziomie około 97%, co świadczy o sprawnej pracy MOPSu. Do końca sierpnia, a więc w ciągu pierwszych pięciu miesięcy trwania programu "500+", wydatki na terenie Kutna zamkną się w kwocie około 8 mln zł, na pozostałe cztery miesiące do końca roku przewidziane są wydatki około 6,5 mln zł. Razem daje to 14.5 mln zł. - informował wiceprezydent Zbigniew Wdowiak.

Do tej pory, w przypadku świadczenia wychowawczego z pomocy MOPSu korzystało 380 rodzin, które miały jedno dziecko (poziom dochodu do 674 zł), natomiast liczba wniosków złożona przez takie same rodziny na dziś wynosi 866, a więc różnica jest diametralna. Wynika to z faktu, że część osób nie wiedziała o takim świadczeniu, a część do złożenia wniosku skłoniło podwyższenie kwoty świadczenia z 115 zł (jak miało to miejsce do tej pory) do 500 zł.

Z programu korzysta 866 rodzin z jednym dzieckiem, 614 rodzin z dwojgiem dzieci, 116 z trojgiem, 25 z czworgiem, 9 z pięciorgiem i dwie rodziny z sześciorgiem dzieci. Wszystkich dzieci korzystających ze wsparcia jest 3875, natomiast dzieci w Kutnie około 7 tysięcy.

W przypadku 130 rodzin MOPS monitoruje wydatki środków z programu, pod ścisłą obserwacją pozostaje 15 rodzin, a więc skala nieprawidłowości nie jest duża. Zdarzają się interwencje, natomiast zwykle chodzi o pomówienia ze strony nieżyczliwych sąsiadów.

Procedura przyjmowania, kompletowania i rozpatrywania wniosków jest niezwykle pracochłonna, dlatego w MOPS zostały przyjęte dodatkowo 4 osoby, które usprawniły działanie placówki, dzięki czemu m.in. skrócił się czas oczekiwania na decyzje i wypłaty.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE