Reklama

Reklama

Sejm odrzucił projekt ustawy "Stop aborcji". Jak głosowali posłowie z Kutna?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Sejm odrzucił projekt ustawy "Stop aborcji". Jak głosowali posłowie z Kutna? - Zdjęcie główne

Jak posłowie z Kutna głosowali ws. odrzucenia projesktu ustawy "Stop aborcji"? | foto poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Zdecydowaną większością głosów, sejm odrzucił w pierwszym czytaniu obywatelski projekt ustawy, w myśl której za dokonanie aborcji grozić miałoby od 5 do 25 lat więzienia, a nawet dożywocie. Jak głosowali parlamentarzyści z Kutna i z naszego okręgu?

Reklama

Projekt zebrał 130 tysięcy podpisów. Przygotowała go Fundacja "Pro-prawo do Życia", a w sejmie złożył Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop Aborcji". Jakie są jego założenia?

Moc miałaby stracić tzw. ustawa antyaborcyjna z 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, dopuszczająca dokonanie aborcji w dwóch przypadkach. Przypomnijmy, że w październiku 2020 roku Trybunał Konstytucyjny uznał trzecią przesłankę aborcji zawartą wcześniej w tej ustawie (przypadek ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu) za niezgodną z Konstytucją. 

Wczoraj (2 grudnia) sejm w pierwszym czytaniu odrzucił projekt ustawy "Stop aborcji". W głosowaniu wzięło udział 421 posłów. Za odrzuceniem projektu opowiedziało się 361 posłów, przeciw było 48, zaś 12 wstrzymało się od głosu.

Za odrzuceniem projektu głosowały w całości koła poselskie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL, Polska 2050, ale również większość parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, Porozumienia, Kukiz'15 oraz Polskie Sprawy. Przeciwko odrzuceniu projektu opowiedziała się większość posłów Konfederacji (6 do3). A jak głosowali politycy z Kutna?

Zarówno Tomasz Rzymkowski, jak i Tadeusz Woźniak (obaj z PiS) byli przeciw odrzuceniu projektu. "Za" głosowała natomiast Paulina Matysiak. Warto dodać, że za odrzuceniem projektu rękę podnieśli też inni parlamentarzyści z naszego okręgu - Dariusz Joński oraz Agnieszka Hanajczyk (oboje z KO). 

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy