Projekt zebrał 130 tysięcy podpisów. Przygotowała go Fundacja "Pro-prawo do Życia", a w sejmie złożył Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop Aborcji". Jakie są jego założenia?
Moc miałaby stracić tzw. ustawa antyaborcyjna z 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, dopuszczająca dokonanie aborcji w dwóch przypadkach. Przypomnijmy, że w październiku 2020 roku Trybunał Konstytucyjny uznał trzecią przesłankę aborcji zawartą wcześniej w tej ustawie (przypadek ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu) za niezgodną z Konstytucją.
Wczoraj (2 grudnia) sejm w pierwszym czytaniu odrzucił projekt ustawy "Stop aborcji". W głosowaniu wzięło udział 421 posłów. Za odrzuceniem projektu opowiedziało się 361 posłów, przeciw było 48, zaś 12 wstrzymało się od głosu.
Za odrzuceniem projektu głosowały w całości koła poselskie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL, Polska 2050, ale również większość parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, Porozumienia, Kukiz'15 oraz Polskie Sprawy. Przeciwko odrzuceniu projektu opowiedziała się większość posłów Konfederacji (6 do3). A jak głosowali politycy z Kutna?
Zarówno Tomasz Rzymkowski, jak i Tadeusz Woźniak (obaj z PiS) byli przeciw odrzuceniu projektu. "Za" głosowała natomiast Paulina Matysiak. Warto dodać, że za odrzuceniem projektu rękę podnieśli też inni parlamentarzyści z naszego okręgu - Dariusz Joński oraz Agnieszka Hanajczyk (oboje z KO).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.