reklama
reklama

Słońce sprawia niespodziankę. Będą niesamowite widoki na niebie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: canva&SpaceWeatherLive

Słońce sprawia niespodziankę. Będą niesamowite widoki na niebie? - Zdjęcie główne

Nad Polską mogą być widoczne zorze polarne | foto canva&SpaceWeatherLive

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaWśród nas wielu jest pasjonatów obserwacji przeróżnych zjawisk astronomicznych. Różne źródła podają, że takie spektakle wkrótce będziemy mogli obserwować nad całą Polską. Warunek? Musi dopisać pogoda.
reklama

Zorze polarne nad Polską

W ostatnim czasie na nocnym niebie mogliśmy zaobserwować zorze polarne, o czym kilkukrotnie pisaliśmy na naszym portalu.

Chociaż z reguły te zjawiska kojarzą nam się z północnymi rejonami naszego kontynentu, to przy dobrych warunkach możemy być ich świadkami również w Polsce.

Media obiegają informacje o możliwych zorzach polarnych i wiesz, że po prostu nie możesz tego przegapić? W takiej sytuacji najlepiej wybrać z dala od miasta i innych źródeł światła, które mogą skutecznie utrudnić jakiekolwiek obserwacje.

reklama

Przy odrobinie szczęścia i dobrej pogodzie możesz przeżyć coś, co zostanie w twojej pamięci na bardzo długi czas.

Większość pewnie wie jak powstają zorze. Odpowiadają za nie wybuchy na słońcu, które w kierunku naszej planety wyrzucają duże ilości cząsteczek o wysokiej energii.

- Są to protony i elektrony tworzące wiatr słoneczny, przed którym chroni nas pole magnetyczne Ziemi. Przechwytuje ono cząsteczki i kieruje je w stronę biegunów magnetycznych naszej planety. Protony i elektrony tam jeszcze bardziej przyśpieszają - przyczyniają się do tego fale Alfvéna, a także przenikają do ziemskiej atmosfery i wchodzą w reakcję z występującymi w atmosferze gazami – opisuje portal teleskop.pl.

reklama

Jak dodają eksperci, to właśnie dzięki gazom zorza polarna jest różnokolorowa, a jest to element, który najbardziej nas w niej zachwyca. Barwy zorzy zależą też od wysokości, na której te wszystkie reakcje zachodzą.

Możliwe, że w najbliższych dniach znów będziemy mogli obserwować na nocnym niebie te kolorowe spektakle. Wszystko dzięki zdarzeniu, które miało miejsce wczoraj.

- Miał miejsce rozbłysk słoneczny klasy X9.05. To najsilniejszy rozbłysk trwającego cyklu słonecznego. Pierwsze dane wskazują na obecność CME (koronalny wyrzut masy). Dla nas może to oznaczać zorze polarne widoczne w całej Polsce - oczywiście pod warunkiem, że pogoda dopisze  - opisuje Sieć Obserwatorów Burz

reklama

Do sprawy odnosi się również Centrum Badań Kosmicznych PAN potwierdzając, że wczorajsze zdarzenie było czymś wyjątkowym.

- Tym razem mamy do czynienia z najsilniejszym (dotychczas) rozbłyskiem obecnego cyklu słonecznego. Jego klasa wyniosła X9.05. Z rozbłyskiem związany jest koronalny wyrzut masy (CME). Z dotychczasowych danych wynika, że CME należy do tych szybkich. Sam rozbłysk X9.05 był rozbłyskiem o charakterze impulsywnym, jednak w dalszym ciągu możemy spodziewać się, że część tej plazmy dotrze do Ziemi. Najbliższe dni już zapowiadają się „burzowo”, jeśli chodzi o warunki pogody kosmicznej, jednak istnieje szansa, że ostatni rozbłysk przedłuży te warunki – mówią eksperci z Centrum Badań Kosmicznych.

Jak dodają, region z którym związane są oba rozbłyski klasy X, jak i kilka rozbłysków klasy M, pozostaje aktywny. 

Jak informuje Helena Ciechowska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych, szansa na wystąpienie kolejnych rozbłysków klasy X w dalszym ciągu wynosi 35 proc.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama