Po wyborach samorządowych, które odbyły się 27 maja 1990 roku, w dniu 7 czerwca, podczas pierwszej sesji nowej Rady Miejskiej, wybrano jej prezydium w składzie: Janusz Puźniak - przewodniczący rady i trzech zastępców - Zdzisław Gierula oraz Krzysztof Jatczak i Janusz Walczak, których zastąpili w 1992 roku Danuta Czerwińska i Henryk Krenke.
Rada Miejska w Kutnie w dniu 13 czerwca 1990 roku dokonała wyboru Zarządu Miasta w składzie: Jerzy Ceranowski - przewodniczący, prezydent miasta, Krzysztof Debich - zastępca prezydenta, Maciej Dercz - zastępca prezydenta oraz członkowie zarządu: Paweł Jaros, Henryk Polak, Ireneusz Sójecki i Zdzisław Tatar.
W trakcie kadencji dokonywano zmian w składzie Zarządu Miasta i pod koniec kadencji pracował on w składzie: Krzysztof Debich - przewodniczący, prezydent miasta, Adam Macierewicz i Zbigniew Wdowiak - zastępcy prezydenta, oraz członkowie: Jerzy Malinowski, Henryk Polak, Ireneusz Sujecki. Funkcję skarbnika miasta pełniła Danuta Miszewska, zaś sekretarza miasta Bogusław Szubert, a następnie Zdzisław Bartol.
Stan kasy miejskiej przedstawiał się źle. Brakowało środków nawet na wypłaty urzędnicze. Aby zapewnić płynność Rada zmuszona była do zaciągnięcia krótkoterminowego kredytu w wysokości 7 miliardów starych złotych.
Nie najlepiej przedstawiał się stan estetyczny Kutna, zwłaszcza zieleni miejskiej. Z problemem tym nie radziły sobie zarówno służby techniczne, jaki nadzór z Urzędu Miejskiego. Stan nawierzchni ulic był także dramatyczny, co z pewnością pamiętają starsi mieszkańcy miasta i radni pierwszej kadencji. Szczególnie fatalnie wyglądały nawierzchnie ulic: Podrzeczna, 1 Maja i Henryka Siemiradzkiego, gdzie tłuczeń z podbudowy wprost rozsypał się po ulicy. Wówczas też pojawiły się pierwsze sygnały o kłopotach finansowych zakładów pracy, jak na przykład Fabryki Maszyn Rolniczych "Kraj".
Najpoważniejszymi zadaniami roku 1991 było terminowe spłacanie zaciągniętych kredytów. Do priorytetów należało też dokonanie podziału Kutnowskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej i rozpoczęcie procesu prywatyzacji usług komunalnych.
W końcu 1991 roku podjęto też decyzję o budowie Grupowej Oczyszczalni Ścieków. Była to decyzja o ogromnym znaczeniu dla przyszłości miasta i jego mieszkańców.
W 1991 roku, kiedy gwałtownie wzrastał poziom bezrobocia, z którym wiązało się poczucie zagrożenia bezpieczeństwa mieszkańców zarząd miasta podjął inną ważną decyzję - utworzenie Straży Miejskiej. Służba ta w istotny sposób przyczyniła się do wzrostu bezpieczeństwa w mieście i z biegiem czasu nabywając niezbędnego doświadczenia coraz lepiej wykonywała swojej statutowe obowiązki.
Ze spraw gospodarczych pierwszej kadencji wymienić trzeba budowę 5056 metrów bieżących kanalizacji sanitarnej, 665 metrów bieżących kanalizacji deszczowej i ponad 11 000 metrów bieżących sieci wodociągowej. Zbudowano i zmodernizowano również 2,7 km ulic.
6 września 1993 roku Jerzy Ceranowski objął stanowisko wicewojewody płockiego, co oznaczało złożenie rezygnacji ze stanowiska prezydenta miasta Kutna. Nowym prezydentem Kutna Rada Miejska wybrała w listopadzie 1993 r. Krzysztofa Debicha, dotychczasowego wiceprezydenta miasta do spraw gospodarczych. Przez całą pierwszą kadencję radny Maciej Dercz pełni funkcję wiceprzewodniczącego Sejmiku Samorządowego Województwa Płockiego.
Pozostałe artykuły i zdjęcia sprzed lat można obejrzeć klikając w link poniżej
<<<<<<<<<ŚRODY Z HISTORIĄ>>>>>>>>>
Jeśli w swoich zbiorach posiadają Państwo zdjęcia z przeszłości Kutna i okolic i chcieliby się Państwo nimi podzielić na naszych łamach, to serdecznie zapraszamy do kontaktu:
a.augustynowicz@kutno.net.pl
pod nr tel.: 504 950 122
lub osobiście w siedzibie naszej redakcji przy ul. Wojska Polskiego 10a.
Informacje oraz zdjęcia pochodzą z publikacji pt. "Dwadzieścia lat samorządu Kutna 1990-2010" wydanym przez Agencję Rozwoju Regionu kutnowskiego S.A. na zlecenie Urzędu Miasta Kutno w 2010 roku.