Filip, Kasia, Sandra i Natalia to uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w Kutnie. Tworzą projekt „Zdrowe Łapy”, który powstał po to, by edukować ludzi w zakresie świadomej i odpowiedzialnej opieki nad zwierzętami.
- Mamy świadomość, że problem bezdomności wśród zwierząt wciąż jest duży. Wiemy, że nie jesteśmy w stanie zapewnić domów wszystkim zwierzętom będącym w potrzebie, a szczególnie wszystkim kotom. Wydaje mi się, że problem bezdomności wśród kotów jest większy niż wśród psów – mówi Sandra.
Z obserwacji młodzieży wynika, że ludzie dużo chętniej adoptują właśnie psy. Uczniowie „Dąbrowszczaka” dodają, że mają pomysły na pewne rozwiązania, aby pomóc jak największej ilości zwierząt.
- Chodzi tutaj na pewno o wolontariat. Współpracujemy z Czterema Łapami Żychlin, będziemy fotorelacjonować wszystkie nasze wizyty w tym miejscu – mówią nasi rozmówcy.
Takie działania mają pomóc w pokazaniu innym, jak ważna jest pomoc schroniskom czy azylom dla zwierząt zwłaszcza, że – jak mówi Sandra – wolontariuszy brakuje, a osób na stałe zajmujących się przebywającymi tam zwierzętami jest bardzo mało.
- Wolontariusz robi to wszystko bezinteresownie, niewiele osób jest chętnych, żeby z własnej nieprzymuszonej woli pomagać. Chcemy pokazać, że wolontariat to nic strasznego. Na dzień dzisiejszy do końca maja w każdy weekend będziemy odwiedzać Cztery Łapy – deklarują uczniowie.
„Zdrowe Łapy” pomagają w szukaniu domów zwierzętom, które znajdują się pod opieką Czterech Łap z Żychlina poprzez udostępnianie ich zdjęć w mediach społecznościowych. W swojej szkole organizują też zbiórkę dla Domu Tymczasowego „Felkowy Stryszek”, oraz dla wspomnianych Czterech Łap.
Planują również zorganizować wycieczkę dla grupy uczniów, którzy mieliby udać się do Żychlina na cały dzień i w tym czasie pomagać w opiece nad przebywającymi tam psami i kotami.
Pomysłów i inicjatyw podejmowanych w ramach „Zdrowych Łap” jest oczywiście więcej. Kolejnym ważnym punktem akcji jest uświadomienie posiadaczom zwierząt tego, jak ważna jest kastracja i sterylizacja. W tym tygodniu nagrywano spot filmowy w którym weterynarz przychodni Duovet odpowiada na wszystkie pytania i wątpliwości dotyczące tych zabiegów.
- To nie jest zabieg inwazyjny, jest łagodny dla zwierząt, a jednocześnie jest jednym z najlepszych rozwiązań zwalczenia bezdomności. Dodatkowo zwierzęta niepoddawane kastracji są narażone na przeróżne choroby, koty wychodzące są narażone na walki między sobą, a samice na zajście w ciążę – podkreśla Sandra.
Projekt uczniów to też edukacja podstawowych zasad o których powinien pamiętać każdy opiekun psa albo kota. Ważne jest, by swoim pupilom podawać karmę o dobrym składzie pozbawioną zbóż, dlatego „Zdrowe Łapy” w swoich mediach społecznościowych pokazują, gdzie na terenie Kutna można taką karmę zakupić w cenach, które dla nikogo nie powinny stanowić większego problemu. Bywa bowiem tak, że puszka zdrowej i odżywczej karmy bywa droższa dosłownie o złotówkę od innych, popularnych karm dla zwierząt. Warto o tym pamiętać by nie narażać naszego czworonoga na niepotrzebne choroby.
W tym miejscu pojawia się temat właściwej opieki weterynaryjnej, na którą nasi rozmówcy także zwracają uwagę. Chodzi nie tylko o same cykliczne wizyty u weterynarzy, ale też codzienną obserwację naszych zwierząt. Jak słyszymy:
- Opublikowaliśmy już post o pozycjach bólowych u kotów, które warto znać. Koty to indywidualiści, kiedy coś im się dzieje to uciekają, unikają kontaktu z człowiekiem. Właśnie po pozycjach bólowych możemy poznać, że coś jest nie tak
„Zdrowe Łapy” to akcja, którą uczniowie „Dąbrowszczaka” realizują w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Chodzi tutaj o naukę w praktyce poprzez realizację wybranego projektu społecznego.
Poniżej odnośniki do mediów społecznościowych i kanału na YouTube „Zdrowych Łap”.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.