reklama
reklama

Upamiętnili rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaSamorządowcy, przedstawiciele kutnowskich urzędów i instytucji wzięli dziś udział w obchodach 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
reklama

Powstanie Styczniowe było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem zbrojnym. W czasie trwającego ponad roku zrywu niepodległościowego, do różnych oddziałów powstania zgłosiło się około 200 000 osób. 

- Wśród walczących było wielu mieszkańców Kutna, którzy angażowali się w różnego rodzaju działania. Warto przypominać te wydarzenia, bo był to jeden z impulsów, które kilkadziesiąt lat później doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Powstanie Styczniowe jest dla Kutna szczególnie istotne z uwagi na to, że kilka z bitew powstańczych rozgrywało się na terenach w pobliżu miasta i o tym należy pamietać – podkreśla Zbigniew Wdowiak, Zastępca Prezydenta Kutna.

W styczniu i lutym 1863 r. przebywali w Kutnie członkowie Tymczasowego Rządu Narodowego w związku z zamiarem przekazania generałowi L. Mierosławskiemu władzy nad powstaniem. Powstańcy zorganizowali akcję zbrojną na terenie ziemi kutnowskiej w nocy z 22 na 23 stycznia. Był to udany atak na Żychlin. Latem 1863 roku pod Kutnem stoczono kilka ważniejszych bitew. 1 i 2 lipca pod Kutnem, 9 lipca pod Kterami, 23 lipca pod Dobrzelinem, 18 sierpnia znów pod Kutnem, 29 i 30 sierpnia  pod Krośniewicami oraz 7 września pod Oporowem. Po upadku powstania represje w kutnowskiem dotknęły w sumie 182 osoby, w Żychlinie sąd wydał surowe wyroki na 48 osobach, w Krośniewicach skazano 13 osób.

reklama

W obchodach uczestniczyli także m.in. przedstawiciele Powiatu Kutnowskiego: starosta Daniel Kowalik, członek zarządu powiatu - Jolanta Pietrusiak oraz przewodniczący rady powiatu - Marek Ciąpała. O godzinie 12:00 złożono uroczyście kwiaty pod tablicą poświęconą Powstaniu Styczniowemu przy ul. Sienkiewicza 2 oraz o 12:20 pod tablicą pamięci powstańców styczniowych (Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej) przy ul. Łęczyckiej 58a.

- Sto sześćdziesiąt lat temu wybuchło Powstanie Styczniowe i pozostanie ono świadectwem wolności. Pomimo klęski militarnej, umocniło ono polską świadomość narodową, miało też wpływ na dążenia niepodległościowe następnych pokolenia. Ślady powstania styczniowego widoczne są do dziś. Kultywowanie najdłuższego zrywu niepodległościowego, szczególnie w 160. rocznicę, jest wyrazem naszej pamięci i czci dla tych, którzy gotowi byli oddać swoje życie i młodość za niepodległą Polskę. – mówił starosta Daniel Kowalik. 

reklama

Jolanta Pietrusiak podkreślała, że upadek powstania, choć tragiczny, był impulsem do działania dla wszystkich Polaków.

- Impulsem, który na końcu pozytywnie wpłynął na świadomość narodu i pozwolił na zbudowanie wolnej Polski. To bardzo ważne, by upamiętniać tak ważną datę naszej historii.  –   Członek Zarządu Powiatu Kutnowskiego - Jesteśmy tu, aby uczcić pamięć wielkich ludzi, którzy mieli odwagę stanąć w szranki z wrogiem. Ich waleczność oraz zaangażowanie wpłynęło na przyszłość Polski i już zawsze będziemy im za to wdzięczni - mówił z kolei Marek Ciąpała.

reklama

Info: własne/UM Kutno/Powiat Kutnowski

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama