reklama
reklama

W Leszczynku czeka nas wiele atrakcji! Organizatorzy zapowiedzieli dużą historyczną imprezę [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W Leszczynku czeka nas wiele atrakcji! Organizatorzy zapowiedzieli dużą historyczną imprezę [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaLiczne pokazy – w tym artyleryjskie i kawaleryjskie. Degustacja kuchni sprzed ponad 200 lat, koncerty i inne występy. Organizatorzy zbliżającej się wielkimi krokami Odysei Napoleońskiej uchylili rąbka tajemnicy i powiedzieli, jakie atrakcje czekają nas na imprezie w podkutnowskim Leszczynku w tamtejszym zespole dworsko-pałacowym.
reklama

Wkrótce (15-17 lipca br.) w Leszczynku odbędzie się pierwsza edycja nowej imprezy – Odysei Napoleońskiej. Właśnie to wydarzenie było tematem dzisiejszej konferencji prasowej. Zapowiedziano, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Odyseję organizuje Gmina Kutno, Centrum Kultury Gminy Kutno w Leszczynku, oraz Gminna Biblioteka Publiczna im. Józefa Bohdana Zaleskiego w Leszczynku. 

- Jesteśmy w ferworze prac przygotowawczych pierwszej Odysei Napoleońskiej. To o tyle ważne wydarzenie, że jest osadzone w prawdziwej historii tego miejsca – mieszkańców, którzy 200 lat temu walczyli o wolną Polskę i niepodległość. Ta historia przewijała się również z postacią Napoleona, który przemierzał te ziemie – przypominała Justyna Jasińska, Wójt Gmina Kutno

reklama

Sekretarz Gminy Kutno Jacek Saramonowicz przedstawił rys historyczny z 1812 roku. Podkreślał, że był to ważny okres dla mieszkańców dzisiejszego Kutna i Gminy Kutno, a także dla oficerów wojsk napoleońskich. Jednym z nich był Franciszek Górski, właściciel Leszczynka. Obok niego można wyliczyć właścicieli takich majątków, jak Gołębiew, Sklęczki, czy Malina.

- To właśnie oni 210 lat temu podpisywali Akt Konfederacji Generalnej, która dawała Polakom nadzieję na odzyskanie niepodległości. Przypomnę, że w 1812 roku Napoleon po wielu wcześniejszych wojnach rozpoczynał batalię z Rosją, była to słynna wyprawa na Moskwę. Chcielibyśmy nawiązać do tych wydarzeń. Przed dworem w Leszczynku dokonamy ich inscenizacji – mówił J. Saramonowicz.

reklama

Organizator Odysei nawiązał współpracę m.in. z II Liceum Ogólnokształcącym, którego uczniowie zaprezentują poloneza. W organizację imprezy angażuje się również Akademickie Liceum Ogólnokształcące.

W ramach Odysei Napoleońskiej przez trzy dni będzie odbywać się wiele występów, czy pokazów. Mówili o nich Liliana Urbańczyk-Wójcik, Dyrektor Centrum Kultury Gminy Kutno, oraz Piotr Czerbiniak, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. Józefa Bohdana Zaleskiego w Leszczynku.

Jak mówił Dyrektor Biblioteki w ramach Odysei wystąpią uczniowie elitarnych szkół chopinowskich.

reklama

- W Leszczynku będziemy mogli usłyszeć sztukę najwyższej klasy. Następnie przejdziemy do poezji związanej z samym Leszczynkiem i postaci Zalewskiego. Będą obecni również poeci mu współcześni – zapowiadał Piotr Czerbiniak.

 

- Zobaczymy jak podróżował Napoleon, jak wyglądał jego namiot sztabowy, jak przygotowywano się do walk, co żołnierze ze sobą nosili i jak się żywili. Będzie to nie lada atrakcja i wyjątkowa okazja do skosztowania kuchni z okresu napoleońskiego – dodawała Liliana Urbańczyk-Wójcik.

W ramach Odysei Napoleońskiej przewidziano m.in.:

  • Koncert chopinowski w wykonaniu Aleani Piano Duo
  • Prezentacje wierszy J. B. Zaleskiego
  • Koncert patriotyczny Orkiestry Gminy Kutno
  • Projekcję filmu o F. Chopinie
  • Rekonstrukcję historyczną z udziałem wojsk napoleońskich (pokazy musztry, prezentacje życia obozowego i namiotu „Cesarza Francuzów”)
  • Pokaz mody w stylu empire
  • Dania kuchni francuskiej, w tym „cesarski obiad” z 1812 roku (kurczak po napoleońsku)
  • Gry i zabawy z XIX wieku dla dzieci i młodzieży
  • Zawody strzeleckie
  • Konkurs plastyczny – Portret Cesarza Francuzów
  • Quest „Skarb Napoleoński w Leszczynku”
CZYTAJ TAKŻE: Mieszkańcy Kutna na Paradzie Równości w Warszawie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Kulminacyjnym punktem pikniku będzie widowisko historyczne „O roku ów” - inscenizacja sejmiku szlacheckiego z czasów Konfederacji Generalnej Królestwa Polskiego z 1812 roku oraz poloneza z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. 

Wydarzenie patronatem objął Wojewoda Łódzki, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Łódzkiego, Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego i Kurator Oświaty Województwa Łódzkiego.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama