reklama
reklama

W naszym regionie zadomowiły się... wilki! Co robić, gdy jednego z nich spotkasz na swojej drodze?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Lasy Państwowe

W naszym regionie zadomowiły się... wilki! Co robić, gdy jednego z nich spotkasz na swojej drodze? - Zdjęcie główne

Wilki widziane były nawet w okolicach Kutna | foto Lasy Państwowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Jeszcze 50 lat temu ich liczebność w Polsce nie dobijała nawet do setki. Dziś nie ma już powodów do obaw o populację wilków, ba - liczona jest już w tysiącach, a pierwszy raz od wielu dekad rozgościły się w regionie łódzkim! Pojedyncze osobniki widywane były nawet w okolicach Kutna. Gdzie można spotkać wilka? Jak zachować się, gdy staniemy z nim oko w oko?
reklama

Była ich garstka, dziś są tysiące

 

Jeszcze na początku XXI wieku wilki kojarzone były głównie z górami oraz z Puszczą Białowieską. Ich liczbę, według różnych źródeł, określano na 500-1000 osobników. To i tak dużo lepiej niż w fatalnych dla wilka latach 70-tych XX w., kiedy było ich chwilami mniej niż 100, ukrywających się w najbardziej niedostępnych ostępach Bieszczadów i Beskidu Niskiego. A obecnie? Są już niemal w całym kraju, a ich populację szacuje się na ok. 2,5 tys. sztuk.

Według łódzkich leśników, pierwsze informacje o wilkach na terenie województwa łódzkiego pojawiły się przed kilku laty, jednak dotyczyły tylko pojedynczych osobników. Wilka widziano nawet w centrum Łodzi, później kilka sztuk zauważono w lasach, widywano też zagryzione zwierzęta leśne. Potwierdzeniem obesności tego drapieznika w lasach naszego województwa było uwolnienie jednego z osobników z sideł.

 

Wilki w okolicach Kutna?

 

Według Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w lasach regionu łódzkiego może żyć nawet kilkadziesiąt osobników. Taka sytuacja to nowość i swego rodzaju przełom, bo przez ostatnie lata, jak podkreślają sami lesnicy, centralna Polska na długo pozostawała "białą plamą" na wilczej mapie. Głównie ze względu na niewielką ilość rozległych lasów, w których wilki mogą spokojnie żyć, polować i rozmnażać się. Teraz wszysko wskazuje na to, że te zwierzęta na dobre zadomowiły się w regionie łódzkim.

W listopadzie ubiegłego roku o obecności wilków alarmowali mieszkańcy pobliskiego Piątku. Z informacji przekazanych reporterowi Radia Łódź wynikało, że drapieżniki widziano m.in. koło wsi Balków i Goślub. Inni twierdzą, że kilka osobników chodziło po lasach w Kterach i Witowie w powiecie kutnowskim. Podobne zgłoszenia regularnie napływają do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. 

Specjaliści uspokająją - wilków nie spotkamy w kompleksach podmiejskich czy małych zagajnikach. Zwierzęta widziane są m.in. w ciągu lasów wzdłuż dolin rzecznnych Pilicy, Warty czy Rawki. 

Spotkałeś wilka - co robić?

 

Jak podkreślają leśnicy, wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi, nawet, jeśli zbliżają się do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu jedzenia. 

W przypadku napotkania tego drapieznika, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

- Nigdy nie dokarmiaj wilków, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. Powiadom o ich obecności właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, pobliskie nadleśnictwo lub skontaktuj się ze Stowarzyszeniem dla Natury „Wilk”.

- Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami. Resztki żywności pozostawione na kompoście poza ogrodzeniem posesji, w szczególności kawałki mięsa i wędlin, mogą zwabiać wilki. Zainstalowanie oświetlenia z czujnikami ruchu w pobliżu miejsc składowania odpadów kuchennych może odstraszać wilki od podchodzenia w ich pobliże.

- Jeśli jesteś turystą, spacerujesz po lesie, wędrujesz z plecakiem, biwakujesz w lesie, uprawiasz biegi terenowe lub inne rodzaje rekreacji aktywnej, jesteś zbieraczem grzybów lub jagód, nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów, nawet jeśli wydaje się, że są one szczelne i regularnie opróżniane.

- Jeśli jesteś fotografem przyrodniczy lub myśliwym, nigdy nie dostarczaj mięsa na nęciska przy czatowniach lub ambonach. Nie ma znaczenia, czy są to szczątki martwych zwierząt dzikich lub hodowlanych, czy też produkty zawierające mięsne składniki, np. karma dla psów. Wilki, dzięki niezwykle czułemu węchowi, orientują się, że to człowiek dostarczył pokarm, i mogą zacząć postrzegać ludzi, jako dostarczycieli pożywienia.

- Jeśli pracujesz w lesie, jesteś np. pracownikiem zakładu usług leśnych, budowniczym dróg leśnych, instalatorem sieci energetycznych, nigdy nie pozostawiaj żywności w miejscu pracy. Pakuj wszystkie odpadki i zabieraj z sobą.  Pozostawiona żywność może zwabiać drapieżniki w pobliże pracujących w lesie ludzi. 

- Jeśli znajdziesz w lesie szczenię wilka, nigdy go nie dotykaj ani nie zabieraj ze sobą, nawet jeśli wygląda na chore i skrajnie wycieńczone. Jeśli masz możliwość, zrób mu kilka zdjęć i sprawdź swoją lokalizację np. na podstawie aplikacji mBDL, albo zapamiętaj numer najbliższego słupka oddziałowego i powiadom właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, pobliskie nadleśnictwo lub skontaktuj się ze Stowarzyszeniem dla Natury „Wilk”.

- Jeśli dowiesz się, że ktoś przetrzymuje nielegalnie wilka w niewoli, dla dobra swojego i sąsiadów, natychmiast powiadom RDOŚ.

- Jeśli mieszkasz w obszarze zamieszkiwanym przez wilki, trzymaj w nocy swoje psy i koty w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach.

- Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników. Może to zwabić wilki w pobliże domostwa. Wilki mogą się przyzwyczaić do stałego źródła pokarmu, a następnie zranić, a nawet zabić, broniącego swojego pożywienia psa lub kota.

- Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy. Jest to zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, a także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela. Zagubiony, biegający po lesie pies może szybko wpaść w tarapaty.

Spotkania z wilkami są niezwykle rzadkie, ponieważ wilki odczuwają przed ludźmi naturalny strach. Są to inteligentne i ciekawe zwierzęta, zdarza się, że wilki mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu, robią tak wszystkie dzikie zwierzęta.

Jeśli jednak spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:

- Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.

- Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.

- Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.

- Wycofaj się spokojnie,  możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.

- Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu RDOŚ właściwe nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.

 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama