reklama
reklama

Wielka akcja służb. "Zabezpieczono majątek wart prawie 10 milionów" [ZDJĘCIA/WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Wielka akcja służb. "Zabezpieczono majątek wart prawie 10 milionów" [ZDJĘCIA/WIDEO] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaWielka akcja służb w naszym regionie. Zatrzymano kilka osób, zabezpieczono również majątek wart wiele milionów złotych. Sprawa jest częścią śledztwa dotyczącego grupy przestępczej działającej na nielegalnym rynku paliw.
reklama

Łódzka i małopolska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wraz z Komendą Stołeczną Policji  zatrzymały na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie 9 członków zorganizowanej grupy przestępczej.

To kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym nielegalnego obrotu olejem smarowym i nieuprawnioną zmianą jego przeznaczenia na olej napędowy. W marcu tego roku, podczas likwidacji grupy przestępczej, KAS i Policja zatrzymały 22 osoby. 

Dziewięc osób zatrzymanych 7 grudnia br. to kierowcy lub odbiorcy paliw. Straty jakie poniósł Skarb Państwa to ok. 190 mln zł.

reklama

- Zatrzymania mają związek ze śledztwem prowadzonym od końca 2020 roku przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie. Sprawa dotyczy nielegalnego obrotu paliwami oraz uchylania się przez członków grupy od opodatkowania podatkiem akcyzowym i podatkiem VAT – informuje st. asp. Beata Bińczyk, oficer prasowy Izby Administracji Skarbowej w Łodzi

W toku śledztwa ustalono, że olej smarowy produkowany w składzie podatkowym w woj. łódzkim dostarczano jako olej napędowy do odbiorców na terenie Polski i innych krajów europejskich, bez zapłaty należnych podatków i opłat krajowych.

Z relacji służb wynika, że nieopodatkowane paliwo trafiało głównie w kraju do firm transportowych i gospodarstw rolnych. Jego dystrybucja przebiegała niezgodnie z dokumentacją, a rozliczenia  odbywały się głównie w gotówce.

reklama

W trakcie uderzenia w grupę przestępczą w marcu tego roku zatrzymano 22 osoby.

- W działaniach z 7 grudnia br.  wzięło udział 41 funkcjonariuszy KAS i stołeczni policjanci. Tym razem  służby zatrzymały 9 osób i przeszukały miejsca związane z nielegalną działalnością na terenie kilku województw. Zabezpieczono również majątek warty blisko 10 milionów złotych oraz dokumenty i dowody cyfrowe. U dwojga z zatrzymanych zabezpieczono ponad tysiąc podrobionych faktur. Miały fałszywie świadczyć, że olej napędowy pochodzi od dużego krajowego producenta paliw – dodaje st. asp. Beata Bińczyk.

reklama

Zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie zarzuty popełnienia przestępstw skarbowych,  a w przypadku trzech mężczyzn także działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Grozi im od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Dwoje podejrzanych, posługujących się podrobionymi fakturami, usłyszało zarzut popełnienia tzw. zbrodni vatowskiej, zagrożonej karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

- Wobec podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze, takie jak dozór Policji, poręczenia majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportów. Straty dla budżetu państwa związane z działaniem grupy w latach 2016-2021 to niemal 190 milionów złotych (blisko 65 milionów nieopłaconego podatku VAT oraz ponad 124 mln podatku akcyzowego) – podaje st. asp. B.Bińczyk.

reklama

info: łódzka KAS

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama