reklama
reklama

Wielki dzień w kutnowskiej Akademii! Studenci złożyli ślubowanie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaTo była ważna chwila dla całej społeczności Akademii Nauk Stosowanych Gospodarki Krajowej w Kutnie. Nowi studenci – co ciekawe strażacy – złożyli dziś ślubowanie. W programie uroczystości znalazło się także ciekawe spotkanie autorskie.
reklama

Studenci ratownictwa medycznego w ANSGK złożyli ślubowanie

W auli ANSGK odbyło się uroczyste ślubowanie studentów pierwszego roku kierunku Ratownictwo Medyczne. To strażacy PSP i OSP.

- Ogromnie cieszę się, że mogę was przywitać w Akademii Nauk Stosowanych Gospodarki Krajowej w Kutnie. Za chwilę złożycie ślubowanie i zostaniecie studentami. Mam nadzieję, że studia te okażą się dla was czasem rozwoju własnego i zdobywania nowych umiejętności. Pragnę podkreślić, że kutnowska Akademia jest miejscem otwartym na edukację, naukę i kulturę, ale przede wszystkim jest miejscem otwartym dla ludzi. Dzisiejsza uroczystość to dowód na tę otwartość – mówiła dr hab. Sławomira Białobłocka, Rektor ANSGK.

reklama

Jak dodawała w listopadzie ubiegłego roku podpisano list intencyjny o współpracy między uczelnią, a Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie i Zarządem Powiatowym Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej w Kutnie w zakresie kształcenia na studiach pierwszego stopnia na kierunku ratownictwo medyczne. 

Rektor podkreślała, że dziś ta intencja stała się faktem dzięki współpracy z kierownictwami wspomnianych podmiotów.

- Rozwój tego właśnie profilu kształcenia nie pozostaje bez związku z agresją rosyjską na Ukrainę. Rozwijając kierunki takie jak bezpieczeństwo narodowe, ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo, czy psychologia staramy się wspierać bezpieczeństwo państwa i bezpieczeństwo lokalne miasta i powiatu kutnowskiego – podkreślała dr hab. Sławomira Białobłocka.

reklama

Bryg. Dariusz Lusa, Komendant Powiatowy PSP w Kutnie, mówił, że studia ratownictwa medycznego są kontynuacją większego projektu, który kutnowscy strażacy chcą realizować wspólnie z uczelnią.

- Będziemy chcieli przez najbliższe trzy lata kształcić strażaków PSP i OSP. Chcemy osiągnąć liczbę ratowników 22 ratowników w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej. To wpisuje się w plany i zamierzenia Komendy Głównej i nowych rozwiązań, które mam nadzieję wkrótce wejdą w życie. Ze swojej strony chciałbym wszystkim studentom życzyć samych sukcesów – mówił bryg. Dariusz Lusa.

reklama

Przypomniał postać Antoniego Troczewskiego. Mówił, że to człowiek wielkiego serca, który w naszym mieście łączył ze sobą środowiska medyczne i strażackie.

Po przemówieniach nowi studenci Akademii Nauk Stosowanych Gospodarki Krajowej w Kutnie złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar.

W ANSGK rozmawiano o historii policji

Po ślubowaniu odbyło się spotkanie z Michałem Krzysztofem Wykowskim, Zbigniewem Bartosiakiem i Stanisławem Wojciechem Wykowskim. To autorzy publikacji „Żołnierze granatowej armii. Sylwetki policjantów Policji Państwowej II RP”.

Publikacja została poświęcona policjantom Policji Państwowej II RP oraz ich rodzinom, które od lat dziewięćdziesiątych XX wieku, zaznaczyli aktywnie swoją obecność w Klubie Historii Policji Państwowej II RP oraz w Warszawskim Stowarzyszeniu Rodzina Policyjna 1939 roku, działając społecznie na rzecz pielęgnacji pamięci o swoich krewnych i bliskich. Jest formą należnego hołdu i szacunku, który autorzy wyrażają policjantom Policji Państwowej, ale także rodzinom policjantów, niosących w życiu ciężar utraty swoich ojców będących w służbie II RP.

reklama

Z książki można dowiedzieć się o kulisach powstania Policji Państwowej, która została utworzona w oparciu i kadry byłych trzech zaborców. Autorzy opisują postawę mundurowych w wojnie polsko-bolszewickiej, codzienną służbę w obronie granic, ich etos służby w XX-leciu międzywojennym, oraz ich udział w kampanii wrześniowej w 1939 roku.

- W pracy autorzy podnoszą kwestie narodowego wymiaru tragedii zbrodni Katyńskiej, dokonanej w istotnej części na funkcjonariuszach Policji Państwowej. Ukazują sylwetki oddanych sprawie Polski funkcjonariuszy Policji Polskiej Generalnego Gubernatorstwa, działających w tragicznych okupacyjnych warunkach, w niepodległościowym podziemiu m. in. Państwowym Korpusie Bezpieczeństwa i innych organizacjach, zgodnie z polską racją stanu, płacąc za to najwyższą cenę – opisuje portal zorrp.org.

Publikacja przypomina także tych, którzy przeżyli II Wojnę Światową, ale tuż po niej byli ścigani na podstawie dekretu z 31 sierpnia 1944 roku tzw. „Sierpniówki”. Zostali aresztowani lub zamęczeni podczas długotrwałych śledztw prowadzonych przez UB.

Publikacja zawiera także kilkadziesiąt not biograficznych polskich policjantów. Uwzględnione są tam także ich rodziny, opisany przebieg służby, a także okoliczności ich śmierci. 

- Wskazuje także indywidualne wojenne i powojenne losy wdów i dzieci zamordowanych policjantów. Ukazuje często dramatyczne losy oraz nadzieję w żmudnym procesie dociekania prawdy historycznej, w długich powojennych latach, z konsekwencją prowadzone przez rodziny zamordowanych – dowiadujemy się z zorrp.org.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama