reklama
reklama

Wybudują fabrykę leków. Firma z Kutna będzie tu produkować medyczną marihuanę

Opublikowano:
Autor:

Wybudują fabrykę leków. Firma z Kutna będzie tu produkować medyczną marihuanę - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaOlej z wiesiołka, bazy do leków i kosmetyków, a w niedalekiej przyszłości produkty medyczne z marihuany produkować będzie kutnowska firma MT-Pharma. Trwają przygotowania do rozpoczęcia budowy fabryki.
reklama

A stanie ona na dwóch hektarach gruntu, w sąsiedztwie Suwalskiej Strefy Ekonomicznej w miejscowości Sejny. Umowa inwestycyjna między Miastem Sejny a inwestorem MT-Pharma została podpisana w połowie grudnia w Warszawie. 

MT-Pharma rozpoczęła działalność w lutym 2016. Firma nastawiona jest na produkcję substancji przeznaczonych dla branży farmaceutycznej oraz kosmetycznej. Chodzi m.in. olej z wiesiołka, który będzie wykorzystywany do produkcji suplementów diety oraz produkty z marihuany leczniczej. Susz i olej sprowadzany ma być z zagranicy. 

reklama

Kutnowska firma chciałaby zacząć działać w Sejnach jak najszybciej, lecz prawdopodobnie będzie to możliwe za dwa lata. Potrzebna jest jeszcze inwestycja w budynki biurowe, magazynowe i produkcyjne.

- Poszukiwaliśmy inwestora z branży farmaceutycznej, ponieważ COVID-19 pokazał, że zagrożone są łańcuchy dostaw leków z Dalekiego Wschodu. Poza tym zmienia się sytuacja polityczna na świcie, więc nie możemy mieć pewności, że leki ze Wschodu nie zostaną użyte jako narzędzie nacisku na państwa europejskie. Leki więc będą musiały być produkowane w Europie. Powinniśmy mieć suwerenność lekową - mówi burmistrz Sejn, Arkadiusz Nawalski, cytowany przez portal Gazea Nowoczesna.

Przypomnijmy, że 13 stycznia w sejmie odbyło się pierwsze czytanie trzech poselskich projektów nowelizujących ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Dwa z nich zostały odrzucone, sejmową większość głosów uzyskał za to projekt przygotowany przez koło Kukiz'15, złożony w ramach umowy programowej z PiS.

reklama

Zakłada on możliwość hodowli w Polsce konopi innych niż włóknista, jednak mają się tym zajmować krajowe instytuty badawcze podległe ministrowi rolnictwa. Planowane jest również zwiększenie dopuszczalnego poziomu THC z 0,20 do 0,30 proc., ułatwienie uprawy konopi: m.in. rozszerzenie katalogu zastosowań, w tym o zastosowania energetyczne na biomasę oraz w celach badania i rozwoju. Projekt został skierowany do Komisji Zdrowia oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama