Jan Nowak Jeziorański był m.in. politykiem, oficerem Wojska Polskiego, dziennikarzem, społecznikiem, kurierem, emisariuszem Komendy Głównej Armii Krajowej i Rządu RP w Londynie. Należał do Cichociemnych.
Walczył w czasie kampanii wrześniowej w 1939 roku. Trafił do niewoli w trakcie walk nad Bugiem. Uciekł z niemieckich rąk w trakcie transportu jeńców do Niemiec. Wrócił do Warszawy.
- W stolicy zaangażował się w działalność konspiracyjną. Od 1941 r. był członkiem Związku Walki Zbrojnej, a następnie żołnierzem Armii Krajowej. Uczestniczył m.in. w Akcji "N", w ramach której kolportowano wśród Niemców antynazistowskie materiały propagandowe w ich ojczystym języku – przypomina portal dzieje.pl.
W naszym mieście przebywał właśnie w ramach wspomnianej Akcji „N”, o czym przypomina tablica zawieszona na kamienicy przy ulicy Kochanowskiego 12. Jak wyglądała jego wizyta w Kutnie? Dowiecie się tego ze zdjęć zamieszczonych w galerii.
Dodajmy, że tablicę zamontowano na zlecenie władz Miasta Kutno, a inicjatorami tego przedsięwzięcia byli radni Rafał Jóźwiak i Robert Feliniak.
Film "Kurier" w reżyserii Władysława Pasikowskiego opowiada o Janie Nowaku Jeziorańskim. "Kurier z Warszawy" otrzymał zadanie przedostania się do Londynu, aby poinformować rząd RP na uchodźstwie o sytuacji w Warszawie. Po spotkaniu z politykami brytyjskimi i Wodzem Naczelnym Kazimierzem Sosnkowskim wraca do Polski z jego rozkazem dla dowództwa Armii Krajowej, aby powstrzymać wybuch powstania oraz z informacją, że nie można oczekiwać pomocy ze strony aliantów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.