Reklama

Reklama

Wyjątkowy gość w kamienicy na Wenecji. Kto odwiedził Kutno? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: czw, 9 wrz 2021 13:47
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Na ścianie jednej z kamienic przy ulicy Kochanowskiego pojawiła się tablica przypominająca, że w czasie II Wojny Światowej w budynku przebywał Jan Nowak Jeziorański, działacz konspiracyjny i kurier.

Reklama

Jan Nowak Jeziorański był m.in. politykiem, oficerem Wojska Polskiego,  dziennikarzem, społecznikiem, kurierem, emisariuszem Komendy Głównej Armii Krajowej i Rządu RP w Londynie. Należał do Cichociemnych.

CZYTAJ TAKŻE: Policyjny Black Hawk transportował serce do przeszczepu. Znamy szczegóły misji [ZDJĘCIA/WIDEO]

Walczył w czasie kampanii wrześniowej w 1939 roku. Trafił do niewoli w trakcie walk nad Bugiem. Uciekł z niemieckich rąk w trakcie transportu jeńców do Niemiec. Wrócił do Warszawy. 

- W stolicy zaangażował się w działalność konspiracyjną. Od 1941 r. był członkiem Związku Walki Zbrojnej, a następnie żołnierzem Armii Krajowej. Uczestniczył m.in. w Akcji "N", w ramach której kolportowano wśród Niemców antynazistowskie materiały propagandowe w ich ojczystym języku – przypomina portal dzieje.pl.

CZYTAJ TAKŻE: Kutnianin gościł w redakcji Kanału Sportowego! "Filip to jest nasz ziom"

W naszym mieście przebywał właśnie w ramach wspomnianej Akcji „N”, o czym przypomina tablica zawieszona na kamienicy przy ulicy Kochanowskiego 12. Jak wyglądała jego wizyta w Kutnie? Dowiecie się tego ze zdjęć zamieszczonych w galerii.

Dodajmy, że tablicę zamontowano na zlecenie władz Miasta Kutno, a inicjatorami tego przedsięwzięcia byli radni Rafał Jóźwiak i Robert Feliniak.

Film "Kurier" w reżyserii Władysława Pasikowskiego opowiada o Janie Nowaku Jeziorańskim. "Kurier z Warszawy" otrzymał zadanie przedostania się do Londynu, aby poinformować rząd RP na uchodźstwie o sytuacji w Warszawie. Po spotkaniu z politykami brytyjskimi i Wodzem Naczelnym Kazimierzem Sosnkowskim wraca do Polski z jego rozkazem dla dowództwa Armii Krajowej, aby powstrzymać wybuch powstania oraz z informacją, że nie można oczekiwać pomocy ze strony aliantów.

CZYTAJ TAKŻE: Ogromne zainteresowanie wyjazdami po sezonie. Sprawdź, gdzie wypoczywa najwięcej turystów [GALERIA]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)