reklama
reklama

Wypadki z udziałem rolników: jak powiat kutnowski wypada na tle województwa?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe-archiwum

Wypadki z udziałem rolników: jak powiat kutnowski wypada na tle województwa? - Zdjęcie główne

W powiecie kutnowskim odnotowano ponad 60 wypadków | foto poglądowe-archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaW powiecie kutnowskim w 2020 roku odnotowano mniej wypadków przy pracy rolniczej niż w 2019 roku. Z danych przekazanych nam przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wynika, że podobna tendencja utrzymuje się niemal w całym województwie.
reklama

W 2020 roku do jednostek KRUS w województwie łódzkim zgłoszono 944 wypadki, tj. o 158 zdarzeń mniej niż w 2019 roku (spadek o 14,3%). Wśród zgłoszeń, nie było zdarzeń dotyczących pomocnika rolnika. 

- Spadek liczby zgłoszonych wypadków w 2020 roku na terenie województwa łódzkiego jest utrzymaniem tendencji obserwowanej w poprzednich latach i wynikiem wielu czynników. Duże znaczenie dla zmniejszenia wypadkowości wśród rolników województwa łódzkiego miały działania prewencyjne organizowane w latach poprzednich – podkreśla Przemysław Kraska z oddziału regionalnego KRUS w Łodzi

Również stan pandemii mógł wpłynąć na mniejszą liczbę zgłoszeń. Rolnicy, którzy preferują tradycyjną formę (osobiste zgłoszenie do placówki), w obawie o swój stan zdrowia mogli rezygnować ze zgłoszenia wypadku

reklama

Jeśli chodzi o powiat kutnowski – w 2020 roku zgłoszono 66 wypadków przy pracy. To o 8 mniej niż w 2019 roku

Dla porównania – KRUS najwięcej wypadków przy pracy odnotował w powiecie sieradzkim – aż 136 (w 2019 roku – 148 wypadków). Powiat sieradzki jest jedynym w naszym województwie, w którym liczba wypadków przekroczyła 100.

Najmniej wypadków odnotowano w powiecie łódzkim wschodnim (7 wypadków, w 2019 roku 24 wypadki), a także w mieście Łódź (0 wypadków, 3 wypadki w 2019 roku), mieście Piotrków Trybunalski (0 wypadków w 2020, 0 wypadków w 2019) i mieście Skierniewice (0 wypadków w 2020 roku, 0 wypadków w 2019 roku).

reklama

W sąsiadującym z nami powiecie łęczyckim odnotowano 49 wypadków (w 2019 roku – 64 wypadki), natomiast w powiecie łowickim – 66 wypadków (w 2019 roku – 70 wypadków).

Powiaty łęczycki i łowicki znalazły się w gronie czterech powiatów w których odnotowano wypadki ze skutkiem śmiertelnym (o 2 mniej niż w 2019 roku). 

W sprawach, w których postępowanie powypadkowe zostało zakończone, wypadki śmiertelne zostały zakwalifikowane do czterech grup zdarzeń.

  • wypadek komunikacyjny (powiat łęczycki);
  • utoniecie w stawie podczas nawadniania pól (powiat łowicki);
  • poturbowanie przez byka (powiat wieruszowski);
  • dociśniecie przez pług do ciągnika (powiat brzeziński).

Z przekazanej nam analizy wynika, że w woj. łódzkim niewiele ponad połowę wypadków przy pracy wśród rolników stanowią „upadki osób” (np. upadek z wysokości, na powierzchni podwórzy, pól i ciągów komunikacyjnych, oraz upadki z ciagników, przyczep i maszyn rolniczych). 

reklama

KRUS podaje, że główne przyczyny upadków osób to: zły stan nawierzchni podwórzy, nieużywanie odpowiedniego obuwia roboczego, nieprawidłowy sposób wchodzenia i schodzenia z maszyn rolniczych oraz niekorzystanie z drabin.

Sporą część wypadków stanowią pochwycenia i uderzenia przez części ruchome maszyn i urządzeń (ponad 12,5 proc), oraz uderzenia, przygniecenia i pogryzienia przez zwierzęta (11 proc.).

- W 2020 roku na terenie województwa łódzkiego zorganizowano szkolenia dla różnych grup odbiorców zamieszkujących tereny wiejskie. Łącznie w łódzkim przeprowadzono 116 szkoleń oraz 2 inne spotkania i konferencje na temat bhp w rolnictwie. Zmniejszenie liczby szkoleń i spotkań była spowodowana sytuacją epidemiologiczną w kraju. Duży spadek widać szczególnie w szkoleniach dla dzieci i dla uczniów szkół rolniczych. Placówki oświatowe przez znaczną część 2020 roku nie prowadziły zajęć stacjonarnych – zaznacza Przemysław Kraska.

Szkolenia przeprowadzano zarówno dla rolników, jak i ich dzieci. W szkoleniach uczestniczyły również osoby związane ze środowiskiem wiejskim.

Na terenie województwa łódzkiego Kasa przeprowadziła w 2020 roku różnego rodzaju pozaszkoleniowe formy popularyzacji wiedzy o zagrożeniach i zasadach bezpiecznej pracy w rolnictwie: konkursy wiedzy o bhp, wystawy, pokazy, wizytacje prac żniwnych i stoiska informacyjne. Działania te skierowane były do mieszkańców terenów wiejskich: rolników, młodzieży i dzieci ze środowisk wiejskich

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama