Reklama

Reklama

Zabytek z naszego regionu z tytułem Pomnika Historii. Byliście tam? [ZDJĘCIA/WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Zabytek z naszego regionu znalazł się w prestiżowym gronie Pomników Historii. Mowa o Archikolegiacie w Tumie koło Łęczycy. W piątek prezydent Andrzej Duda wręczył dokumenty opiekunom i zarządcom dziewięciu nowych obiektów, które zostały wpisane na tę listę.

Reklama

Uroczystość wpisania dziewięciu nowych obiektów na listę Pomników Historii odbyła się w piątek w Pałacu Prezydenckim. Do dziś to wyróżnienie nadano 123 zabytkom.

Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków w Polsce. Jego rangę podkreśla fakt, że jest on ustanawiany rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do tego prestiżowego grona mogą dołączać m.in. krajobrazy kulturowe, dzieła architektury i budownictwa oraz ich zespoły, zabytki techniki, parki i ogrody, cmentarze czy miejsca upamiętniające wydarzenia historyczne. 

Teraz w tej grupie znalazł się zespół archikolegiaty pw. NMP i św. Aleksego w Tumie - największy i jeden z najlepiej zachowanych kościołów romańskich w Polsce, bardzo dobrze znany mieszkańcom Kutna i okolic.

- Był świadkiem ważnych wydarzeń historycznych, zwłaszcza z okresu rozbicia dzielnicowego. Wartość artystyczna architektury tego miejsca zawiera się w jej wyjątkowej skali, zróżnicowaniu układu przestrzennego oraz rozwiązaniach inżynieryjnych. Skarbem archikolegiaty są też elementy wystroju i wyposażenia wnętrza - czytamy na oficjalnej stronie Prezydenta RP. 

Oprócz Archikolegiaty w Tumie, wśród nowych obiektów wpisanych przez prezydenta na listę Pomników Historii znajdują się prawosławny Klasztor Świętego Onufrego w Jabłecznej, kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła w Małujowicach, zespół architektoniczny i urbanistyczny dzielnicy Nowa Huta w Krakowie, zespół kolegiaty pod wezwaniem św. Marcina Biskupa w Opatowie, zespół klasztorny Bernardynów w Radomiu, Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym, klasztor męski Zwiastowania NMP w Supraślu oraz gmach dawnego Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w Warszawie.

- Pielęgnowanie pereł, które ocalały, bardzo często ukryte i zapomniane, ma ogromne znaczenie dla zrozumienia wielkiej siły, jaka tkwi w nas i w naszej tradycji – zaznaczył podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda.

Przypomnijmy, w minionym roku tuż obok kolegiaty w Tumie i Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej w Kwiatówku dla zwiedzających otwarto zrekonstruowane średniowieczne grodzisko. Cały kompleks to wyjątkowa turystyczna perełka naszego regionu.

Grodzisko w Tumie niegdyś pełniło bardzo ważną funkcję. Bywało, że za czasów pierwszych Piastów okresowo stawało się stolicą Królestwa Polskiego.

- Podobno w pobliskiej kolegiacie odbył się pierwszy polski sejm zwołany przez Kazimierza Sprawiedliwego, co na swoim obrazie „Sejm w Łęczycy” miał upamiętnić Jan Matejko. Nie ma wątpliwości, że grodzisko w Tumie pełniło ważną rolę, nie tylko goszcząc królów, ale pełniąc funkcję administracyjną. Znajdowała się tu siedziba książęca i kasztelańska – czytamy na stronie polskazachwyca.pl.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy