reklama
reklama

Zabytkowy budynek jest ikoną tej miejscowości. Ruszył duży remont

Opublikowano:
Autor:

Zabytkowy budynek jest ikoną tej miejscowości. Ruszył duży remont - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
11
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaNiespełna milion złotych to wartość inwestycji, która jest realizowana w jednym z zabytkowych budynków naszego powiatu. Po zakończeniu prac obiekt ma odzyskać dawny blask.
reklama

Prace w zabytkowej budowli

W listopadzie 2024 roku została podpisana umowa na udzielenie dotacji Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. św. Wojciecha w Dąbrowicach.

Dotacja ta ma na celu wsparcie prac konserwatorskich, restauratorskich oraz robót budowlanych przy zabytku, który został wpisany do rejestru zabytków. Inwestycja realizowana jest w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, a jej głównym celem jest remont wieży kościelnej w Kościele pw. św. Wojciecha i św. Stanisława w Dąbrowicach.

reklama

Całkowity koszt inwestycji po przeprowadzonym postępowaniu zakupowym wynosi 959.847,38 zł, z czego dofinansowanie w ramach RPOZ sięga kwoty 940.650,43 zł.

Te środki pozwolą na przeprowadzenie niezbędnych prac, które przywrócą dawną świetność historycznego obiektu oraz zabezpieczą go na przyszłość. 

Wczoraj pojawiły się zdjęcia z miesca realizacji remontu udostępnione przez burmistrz Dąbrowic Dorotę Dąbrowską, oraz firmę Krol.

- Przedstawiamy Państwu naszą nową realizację - remont wieży Kościoła w Dąbrowicach. Jak widać nasi chłopcy nie boją się żadnej wysokości - napisali przedstawiciele firmy.

Jak przypomina Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, Parafia w Dąbrowicach została erygowana na przełomie XIV i XV w. W 1618 r. mieszczanie ufundowali również prepozyturę szpitalną z kościołem p.w. Świętego Ducha i własnym prebendarzem, która przetrwała prawdopodobne do 1840 r. 

reklama

- Obecny kościół parafialny, został wzniesiony na miejscu poprzedniego w 1834 r. dzięki staraniom miejscowego, proboszcza ks. Michała Kurowskiego, kanonika katedralnego kujawskiego. Osiem lat później konsekracji dokonał sufragan kujawsko-kaliski Józef Joachim Goldtman – przypominają kutnowscy regionaliści.

Pierwotnie świątynia była pokryta dachówką, ale w 1867 r. wymieniono ją na blachę. W 1946 r. przeprowadzono jej restaurację. 

reklama

Obecny kościół jest to budowla w stylu neogotyckim, trójnawowa, na planie prostokąta. Prezbiterium jest zamknięte półkolistą absydą zwróconą ku zachodowi. 

- Wyposażenie wnętrza pochodzi z kilku wieków – od XVI do XIX. W absydzie prezbiterium umiejscowiono potężny ołtarz z rzeźbą Chrystusa na krzyżu. Kościół posiada także cztery ołtarze boczne – św. Anny, Matki Bożej Częstochowskiej, św. Franciszka i Chrystusa Miłosiernego – opisuje TPZK.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo