Reklama

Reklama

Zmarł ksiądz Franciszek, Honorowy Obywatel miasta. "Był ofiarnym katechetą"

Opublikowano: wt, 17 sie 2021 11:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Władze Gminy Żychlin poinformowały o śmierci Honorowego Obywatela miasta - księdza Prałata mgr Franciszka Śliwonika, długoletniego Proboszcza Parafii p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Żychlinie.

Reklama

Ks. Franciszek Śliwonik urodził się 21 sierpnia 1935r. na Podlasiu-Łubianka Stara, gm. Łapy. W wieku 9-ciu lat wraz z rodzicami został wywieziony w głąb Niemiec, po półtorarocznej niewoli w okolicach Monachium wrócił do kraju, gdzie wskutek zatrucia krwi przebywał w sanatorium dla byłych więźniów.

Następnie kontynuuje leczenie i jednocześnie uczy się w Szkole Podstawowej w Łapach, po ukończeniu której podejmuje naukę w tamtejszym Liceum Ogólnokształcącym. Po uzyskaniu matury wstępuje do Warszawskiego Metropolitalnego Seminarium Duchownego będąc jednocześnie studentem Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Warszawskiego.

CZYTAJ TAKŻE: Obrady Rady Miasta. Kutnowscy radni chcą przyznać 20 tysięcy złotych nagrody dla…

W dniu 3 sierpnia 1958r. z rąk Kardynała Stefana Wyszyńskiego- Prymasa Polski,w Katedrze Warszawskiej otrzymuje święcenia kapłańskie i zostaje skierowany do pracy duszpasterskiej jako wikariusz i nauczyciel religii w Warce nad Pilicą, a następnie w Wołominie.

- W Pruszkowie, z powodu nie zatwierdzenia przez władze oświatowe na nauczyciela religii w szkołach pruszkowskich, zakłada punkt katechetyczny przy kościele u Kazimierza. Jako wikariusz i katecheta pracuje w renomowanych parafiach warszawskich, m.in.: Służew, Koło, Reduta Wolska, Żoliborz - przypominają władze Gminy Żychlin.

Jest organizatorem nieformalnych  formacyjnych grup młodzieżowych-studenckich. Kończy studia na Akademii Teologii Katolickiej z tytułem magistra prawa kanonicznego.

Pierwsze probostwo obejmie w Leoncinie, pow. Nowy Dwór Mazowiecki ( 1973-1978). W grudniu 1978r. mianowany został przez Kardynała Józefa Glempa- Prymasa Polski, proboszczem parafii św. Piotra i Pawła w Żychlinie, dziekanem Dekanatu Żychlińskiego.

CZYTAJ TAKŻE: Kutnowski szpital: "Jesteśmy dobrze przygotowani na czwartą falę COVID-19"

- Był proboszczem na miarę potrzeb zmieniających się czasów, gorliwym duszpasterzem, mądrym doradcą ludzi pracy, ofiarnym katechetą, dobrym gospodarzem. Dla wielorakich potrzeb kilkunastotysięcznej ludności żychlińskiej i ku upamiętnieniu przyszłym pokoleniom pontyfikatu Papieża Polaka, wsparty przez parafian zbudował dom imienia Jana Pawła II z kaplicą pod wezwaniem św. Maksymiliana Maria Kolbego, patrona trudnych czasów, który stał się współpatronem parafii żychlińskiej - podkreśla Gmina.

Ks. Franciszek Śliwonik był Kanclerzem Kurii nowotworzonej Diecezji Łowickiej, powołany do Rady Biskupiej, przewodniczył Radzie Ekumenicznej Diecezji, był obrońcą węzła małżeńskiego w Sądzie Biskupim.

Został odznaczony godnością Kanonika, był Propozytem Archikolegialnej Kapituły Łęczyckiej, przez Jana Pawła II mianowany został Kapelanem Jego Świętobliwości.

Mając na uwadze powyższe, w uznaniu zasług dla Gminy Żychlin, w dniu  21 września 2009 r. Rada Miejska w Żychlinie nadała ks. Franciszkowi Śliwonikowi tytuł Honorowego Obywatela Gminy Żychlin.

CZYTAJ TAKŻE: Pijany Ukrainiec kierował ruchem na drodze krajowej między Kutnem a Płockiem

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)