Ks. Franciszek Śliwonik urodził się 21 sierpnia 1935r. na Podlasiu-Łubianka Stara, gm. Łapy. W wieku 9-ciu lat wraz z rodzicami został wywieziony w głąb Niemiec, po półtorarocznej niewoli w okolicach Monachium wrócił do kraju, gdzie wskutek zatrucia krwi przebywał w sanatorium dla byłych więźniów.
Następnie kontynuuje leczenie i jednocześnie uczy się w Szkole Podstawowej w Łapach, po ukończeniu której podejmuje naukę w tamtejszym Liceum Ogólnokształcącym. Po uzyskaniu matury wstępuje do Warszawskiego Metropolitalnego Seminarium Duchownego będąc jednocześnie studentem Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Warszawskiego.
W dniu 3 sierpnia 1958r. z rąk Kardynała Stefana Wyszyńskiego- Prymasa Polski,w Katedrze Warszawskiej otrzymuje święcenia kapłańskie i zostaje skierowany do pracy duszpasterskiej jako wikariusz i nauczyciel religii w Warce nad Pilicą, a następnie w Wołominie.
- W Pruszkowie, z powodu nie zatwierdzenia przez władze oświatowe na nauczyciela religii w szkołach pruszkowskich, zakłada punkt katechetyczny przy kościele u Kazimierza. Jako wikariusz i katecheta pracuje w renomowanych parafiach warszawskich, m.in.: Służew, Koło, Reduta Wolska, Żoliborz - przypominają władze Gminy Żychlin.
Jest organizatorem nieformalnych formacyjnych grup młodzieżowych-studenckich. Kończy studia na Akademii Teologii Katolickiej z tytułem magistra prawa kanonicznego.
Pierwsze probostwo obejmie w Leoncinie, pow. Nowy Dwór Mazowiecki ( 1973-1978). W grudniu 1978r. mianowany został przez Kardynała Józefa Glempa- Prymasa Polski, proboszczem parafii św. Piotra i Pawła w Żychlinie, dziekanem Dekanatu Żychlińskiego.
- Był proboszczem na miarę potrzeb zmieniających się czasów, gorliwym duszpasterzem, mądrym doradcą ludzi pracy, ofiarnym katechetą, dobrym gospodarzem. Dla wielorakich potrzeb kilkunastotysięcznej ludności żychlińskiej i ku upamiętnieniu przyszłym pokoleniom pontyfikatu Papieża Polaka, wsparty przez parafian zbudował dom imienia Jana Pawła II z kaplicą pod wezwaniem św. Maksymiliana Maria Kolbego, patrona trudnych czasów, który stał się współpatronem parafii żychlińskiej - podkreśla Gmina.
Ks. Franciszek Śliwonik był Kanclerzem Kurii nowotworzonej Diecezji Łowickiej, powołany do Rady Biskupiej, przewodniczył Radzie Ekumenicznej Diecezji, był obrońcą węzła małżeńskiego w Sądzie Biskupim.
Został odznaczony godnością Kanonika, był Propozytem Archikolegialnej Kapituły Łęczyckiej, przez Jana Pawła II mianowany został Kapelanem Jego Świętobliwości.
Mając na uwadze powyższe, w uznaniu zasług dla Gminy Żychlin, w dniu 21 września 2009 r. Rada Miejska w Żychlinie nadała ks. Franciszkowi Śliwonikowi tytuł Honorowego Obywatela Gminy Żychlin.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.