Chodzi o sceny z życia polskiego króla Zygmunta II Augusta.
- Ostatni władca z rodu Jagiellonów pojawił się jako: dziecko, młodzieniec i dojrzały mężczyzna. W te role wcieliły się trzy różne osoby. W parkowych alejach i zamkowych komnatach można było zobaczyć królową Bonę, Zygmunta Starego i Barbarę Radziwiłłównę, oraz liczne grono dworzan w strojach z epoki renesansu. W filmie „zagrały” odpowiednio przygotowane do tego celu wnętrza muzealne: Jadalnia, Sypialnia, Kaplica i Sala Rycerska. Tego dnia „wyjątkowo smutną rolę” odegrało nasze neogotyckie łoże z baldachimem stając się „bramą do wieczności” dla Zygmunta Starego, Zygmunta Augusta i Jego żony Barbary – relacjonuje Muzeum – Zamek w Oporowie.
Dowiadujemy się także, że realizowany częściowo w Oporowie film dokumentalny TVP w reżyserii Jacka Roczniaka będzie pilotażowym odcinkiem na temat demokracji szlacheckiej w Polsce skierowanym do anglojęzycznej publiczności.
- Narratorem i komentatorem ukazywanych wydarzeń z historycznych będzie Pan Stanisław Jegliński, któremu dziękujemy za udostępnienie części prezentowanych Państwu zdjęć z planu filmowego. O dacie emisji tego filmu powiadomimy na naszym facebooku – informuje Muzeum.
fot. Stanisław Jegliński, Muzeum-Zamek w Oporowie