reklama

Jak chronić psa przed kleszczami? Sprawdzone sposoby

Opublikowano:
Autor:

Jak chronić psa przed kleszczami? Sprawdzone sposoby - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle

Temat kleszczy powraca już nie tylko wiosną i latem. Poprzez zmiany klimatu te insekty stały się wyjątkowo aktywne i zdarza się, że widujemy je znacznie częściej, niż mogłoby się wydawać. Ukąszenie kleszcza może prowadzić do wielu bardzo groźnych chorób, takich jak zapalenie opon mózgowych. Kleszcze stanowią duże zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale i dla zwierząt. Psy nie dość, że mogą ucierpieć na zetknięciu się z tym pajęczakiem, potrafią przenieść na swoim ciele kleszcze, które później znajdą wygodne miejsce na naszym ciele....

  1. Do czego prowadzą ukąszenia kleszcza u psa?
  2. Jak atakują kleszcze?
  3. Jak wyciągnąć kleszcza ze skóry psa?
  4. Jak zapobiegać ukąszeniom?
Do czego prowadzą ukąszenia kleszcza u psa?

Ukąszenie kleszcza może być równie groźne dla ludzi, jak i zwierząt. Pierwsze objawy nie będą widoczne od razu, dlatego już zawczasu powinniśmy zadbać o pełną profilaktykę. Po ukąszeniach psy mogą zapaść m.in. na babeszjozę (objawy pojawiają się po 1-3 tygodniach od kontaktu z pasożytem), elrichiozę (objawia się dusznościami, gorączką, krwawieniem z nosa czy wymiotami) oraz anaplazmozą (niektóre objawy to senność, gorączka, kulawizny - kłopoty z chodzeniem).

Jak atakują kleszcze?

Te insekty można spotkać w wielu najróżniejszych miejscach. Nie tylko w lasach i parkach, ale także w przydomowych ogródkach. Pamiętajmy, że mogą się również ukrywać w wysokich trawach i gęstych krzakach. Bardzo ciężko jest upilnować czworonoga, bo jak wiemy, każdy pies lubi i wręcz powinien eksplorować nowe miejsca i trudno dostępne zakamarki.

Kleszcze przyczepiają się do żywiciela na długi czas. Udaje im się to dzięki kolcom umieszczonym wokół otworu gębowego i sprawnych odnóży. Następnie wgryzają się w skórę ofiary. Ukąszenie nie jest wyczuwalne, ponieważ kleszcz wraz ze śliną wprowadza środek znieczulający o natychmiastowym działaniu. Niektórym kleszczom wystarczy tylko kilka godzin, aby się nasycić, ale inne potrafią przebywać na skórze nawet do trzech tygodni!

Jak wyciągnąć kleszcza ze skóry psa?

Przede wszystkim pamiętajmy, aby nie wykonywać pochopnych ruchów. Porad, co do tego jak postępować najlepiej szukać u lekarza weterynarii. W nagłych przypadkach dobrze jest przejrzeć dostępne w internecie artykuły, takie jak https://www.pies.pl/zdrowie/kleszcz-u-psa-co-robic/. Znajdziemy tam sporo rzeczowych informacji, na temat ochrony psa przed atakiem kleszczy oraz postępowania w przypadku ukąszeń.

Chcąc wyciągnąć kleszcza domowymi sposobami, najprawdopodobniej skorzystamy z pęsety. Przed przystąpieniem do zabiegu powinniśmy założyć rękawiczki lub trzymać pęsetę przez papier. Ramiona narzędzia należy umieścić możliwie najbliżej skóry, po czym złapać i jednostajnym ruchem pociągnąć do góry. Pod żadnym pozorem nie wolno wykręcać ani wyrywać kleszcza. Możemy w ten sposób wyrwać mu głowę, pozostawiając resztki w ciele psa. Wówczas trzeba je usunąć pęsetą lub sterylną igłą. Co ważne, nie wolno miażdżyć pasożyta, ponieważ w jego ślinie i jelitach nadal mogą znajdować się zakaźne mikroorganizmy.

Jak zapobiegać ukąszeniom?

Nie jesteśmy w stanie w 100% wyeliminować ryzyka ukąszenia, ale zachowując odpowiednie środki ostrożności możemy uchronić zwierzaka przed atakiem pasożytów. Wśród najczęściej stosowanych rozwiązań znajdują się krople odstraszające insekty. Stosuje się je na kark zwierzęcia. Drugą opcją są obroże przeciw kleszczowe. Na ogół oba te sposoby działają około miesiąca. Po tym czasie należy powtórzyć zakrapianie czy wymienić smycz. Pamiętajmy jednak, że pomimo stosowania tych rozwiązań, może zdarzyć się, że zauważymy kleszcza spacerującego po sierści zwierzaka. Nie ukąsi go, ale może sprawnie przemieścić się np. na naszą skórę. Dlatego tak ważne jest, aby po każdym dłuższym spacerze oglądać psa i regularnie go czesać.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo