Natura i dom to miejsca, które odgrywają w życiu człowieka istotną rolę. Dom ma niezwykłe znaczenie dla rozwoju i budowania tożsamości. To właśnie tam człowiek spędza różne chwile swojego życia. Początkowo bawi się i uczy, stopniowo dorasta i realizuje swoje cele. Najczęściej w domu odpoczywa, spotyka się z bliskimi i świętuje. Z kolei natura otacza człowieka od początku jego istnienia. Ma kojący wpływ na jego dobrostan i samopoczucie psychiczne.
Realizatorzy programu „BOHO – w stronę natury” skupiają się na podkreśleniu roli domu i natury w życiu młodego człowieka. W związku z tym, że dom jest istotny dla ludzi, większość z nich zabiega o stworzenie w nim odpowiedniej atmosfery. Ludzie dekorują swoje wnętrza, aby czuć się w nich dobrze i przyjemnie. Przebywanie w miejscu, które jest estetyczne i ma osobiste przedmioty wpływa na dobre samopoczucie. Z kolei samodzielnie wykonane ozdoby i dekoracje tworzą historię domu oraz budują wspomnienia, a sam twórca odczuwa satysfakcję i sprawczość. Powiązanie tworzenia z wykorzystaniem naturalnych ozdób zwiększa zamiłowanie dzieci i młodzieży do otaczającej przyrody.
Podczas kolejnych zrealizowanych zajęć pod hasłem „Makrama”, uczestnicy uczyli się podstawowych splotów w tworzeniu makram. Wykonane sploty zostały wykorzystane w późniejszych zajęciach o nazwie „Moja Makrama” do dekorowania i ozdabiana rożnych przedmiotów, a także do samodzielnego stworzenia makramy. Prace wymagały precyzji i zaangażowania. Ujawnił się podczas nich duży potencjał uczestników.
Warsztaty pod nazwą „Podstawka” dotyczyły pracy z drewnem. Uczestnicy wykonali podstawki do telefonu oraz małej książki kucharskiej. Zajęcie cieszyły się dużym zainteresowaniem i przebiegały w miłej i swobodnej atmosferze.
Przedmiotem zajęć „Listki” była nauka wyplatania listków z bawełnianego sznurka. Wykonane listki zostały umieszczone w ramkach na zdjęcie i posłużą jako dekoracja domu. Uczestnicy dostrzegli, że ich prace znakomicie wpisują się w klimat boho.
Kolejne zajęcia „Drewno tu i tam” zostały poświęcone obrabianiu drewnianych desek i podstawek. Uczestnicy wykorzystywali zdobytą już wiedzę i umiejętności w zakresie pracy z drewnem. Podczas zajęć pojawiały się spontaniczne wypowiedzi wskazujące na możliwości wykorzystania wykonanych prac. Młodzież stwierdziła, że podstawki mogą posłużyć jako dekoracja do zdjęć drobnych przedmiotów, a także podstawka pod ciepłe danie czy gorący kubek.
Program "BOHO w stronę natury" to zadanie realizowane przez Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS finansowane przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.