7 dobrych i praktycznych rad przy zakupie używanych wózków widłowych

Opublikowano:
Autor:

7 dobrych i praktycznych rad przy zakupie używanych wózków widłowych - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Podjęcie decyzji o zakupie używanego sprzętu nie jest łatwe, jednak często wiąże się z kwestiami finansowymi: koniecznością ograniczenia wydatków czy chęcią optymalnego zarządzania niewielkim budżetem.Jeszcze trudniejsze może być właściwy wybór jednej spośród wielu dostępnych na rynku ofert. I właśnie dlatego, w naszym artykule zaprezentujemy 7 praktycznych porad, o których warto pamiętać kupując używane wózki widłowe.

1. Wybierz sprawdzone źródło zakupu

Oferty z portali internetowych kuszą atrakcyjnymi zdjęciami z katalogów i niskimi cenami. Jak jednak nie trafić na pułapkę i nie dać się oszukać? Najlepszym pierwszym krokiem w celu uniknięcia nieuczciwej oferty, jest skorzystanie ze sprawdzonego źródła zakupu. Co oznacza to w praktyce? Przeglądając oferty warto przede wszystkim skoncentrować się na tych, które pochodzą od rzetelnych sprzedawców i pośredników, takich jak:
- składy wózków widłowych;
- dealerzy marki;
- bezpośrednio producenci pojazdów.
Wybór ofert od indywidualnych sprzedawców bywa bardzo ryzykowny. Szczególnie jeśli w ofercie nie ma istotnych danych pojazdu ani jego rzeczywistych zdjęć. Uwagę powinna zwrócić także znacznie zaniżona cena, która może chęć szybkiego pozbycia się urządzenia ze względu na jego ukryte wady.

wybierz-sprawdzone-zrodlo-zakupu.jpg

2. Zadecyduj o marce

Podczas wymagającej i intensywnej pracy bardzo ważna jest wydajność oraz solidność urządzenia. Warto zatem zawczasu zadecydować, czy używany wózek widłowy, który chce się zakupić powinien być markowy czy nie. Jakie to ma znaczenie?
Oczywiście, niefirmowe używane wózki widłowe zdecydowanie wyróżnia niższa cena. Natomiast są one gorszej jakości, ich elementy są mniej solidne, a zastosowane w nich systemy bywają nieco przestarzałe.
Markowe (oryginalne) pojazdy zwykle wyróżnia lepsza jakość i dłuższa żywotność, a ich elementy są łatwo dostępne na rynku.

3. Porównaj oferty

Znalazłeś szybko ofertę na używany wózek widłowy, więc od razu zamawiasz go i dzwonisz w celu zakupu? Świetnie! Ale jeśli zależy Ci na oszczędnościach, najpierw sprawdź jaka jest cena sprzętu o podobnych parametrach na innych stronach. Może się okazać, że znajdziesz gdzieś bardziej atrakcyjną ofertę, np z dodatkowym osprzętem w niskiej cenie lub gwarancją na używany pojazd!
Zawsze warto dokładnie porównać oferty używanych wózków widłowych także pod kątem parametrów takich jak:
- rok produkcji;
- napęd;
- ilość przepracowanych motogodzin;
- stan techniczny (wymienione elementy, dotychczasowe naprawy);
- wyposażenie dodatkowe;
- zdatność do zarejestrowania w Urzędzie Dozoru Technicznego.

4. Sprawdź wózek na żywo

sprawdz-stan-techniczny-wozka-widlowego.jpg

Oferty w internecie są zwykle przedstawiane tak, aby były jak najbardziej atrakcyjne - zawsze warto na żywo sprawdzić jak wygląda używany wózek widłowy, który chcesz kupić. Jeśli nie masz czasu osobiście nadzorować procesu zakupu, może zrobić to za Ciebie jeden z pracowników.Optymalnie jeśli będzie to osoba na stanowisku konserwatora wózków widłowych lub przynajmniej operator z długim stażem pracy. Dlaczego? Tacy pracownicy, mający na co dzień do czynienia z pojazdami tego typu, z łatwością ocenią rzeczywisty stan techniczny pojazdu.
Zaleca się, żeby każdorazowo przy zakupie używanych wózków widłowych wykonać także jazdę próbną czy kilka prostych, podstawowych manewrów, które pozwolą ocenić zdatność urządzenia do pracy.

5. Zapoznaj się z warunkami sprzedaży

Niestety, wciąż wiele osób nie czyta dokładnie umów przed podpisaniem. A to ogromny błąd! Zawsze, nawet jeśli kupujesz sprzęt w miejscu, z którego wcześniej już korzystałeś, zapoznaj się z umową sprzedaży. Nie tylko po to, żeby nie zostać oszukanym, ale także po to, żeby dokładnie wiedzieć “co” się kupuję. Zwróć uwagą na to:
- czy używany sprzęt, który kupujesz może zostać zwrócony, jeśli tak - to na jakich warunkach;
- czy pojazd objęty jest gwarancją;
- co zawiera się w cenie zakupu (np. czy cena ta obejmuje dodatkowy osprzęt, czy gratisowy przegląd);
- jak wygląda kwestia finansowania zakupu. Czy cała kwota musi być wpłacona od razu, czy płatność może być dokonana w ratach itp.
W trakcie podpisywania umowy warto także zapytać o ewentualne zniżki na kolejny zakup czy rabaty przy wyborze kilku urządzeń na raz. Istotna może być również kwestia serwisowania wózków. Wiele składów i dealerów posiada w swojej ofercie tego typu jak tutaj usługi, świadczone przez profesjonalistów przy użyciu najnowszego typu urządzeń.

6. Zapewnij transport

zapewnij-transport.jpg

Jeżeli wybrałeś dość odległe miejsce zakupu sprzętu, warto zorientować się zawczasu, w jaki sposób przetransportujesz urządzenie do swojego przedsiębiorstwa. Najlepszym wyjściem z sytuacji jest posiadanie własnego środka transportu, na tyle dużego, aby zakupiony używany wózek widłowy mieścił się w nim swobodnie a jednocześnie mógł być odpowiednio zabezpieczony i stabilnie umocowany na czas przejazdu.
Jeśli nie dysponujesz takim pojazdem, warto zapytać sprzedawcę o możliwe opcje dowozu urządzenia.

7. Pamiętaj o formalnościach

Obojętne, czy kupujesz wózek widłowy nowy czy używany, nie możesz zapominać o formalnościach i procedurach, których powinieneś dopilnować po jego zakupie. Mowa tu oczywiście o zarejestrowaniu używanego wózka widłowego w Urzędzie Dozoru Technicznego. Jedynie zarejestrowane, sprawne technicznie pojazdy mogą być użytkowane w przedsiębiorstwach.
Rejestracja wózka wiąże się także z koniecznością późniejszego nadzorowania i dopełniania terminów przeglądów wózków widłowych, co jest bardzo ważne dla zachowania prawidłowego stanu technicznego pojazdów.

Podsumowanie

podsumowanie.jpg

Zakup używanego wózka widłowego nie musi wcale wiązać się ze stresem, jeśli zastosujesz się do praktycznych porad zawartych w naszym poradniku i będziesz postępował zgodnie z nimi. Pozwoli Ci to uniknąć niemiłych niespodzianek, ofert z ukrytymi kosztami dodatkowymi, czy nierzetelnych sprzedawców.
A jeśli szukasz wydajnych używanych wózków widłowych z dobrych roczników, sprawdź tutaj!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE