reklama

Aranżacja tarasu – zrób to z głową

Opublikowano:
Autor:

Aranżacja tarasu – zrób to z głową - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleOdpowiednie zaaranżowanie tarasu może przyprawić o ból głowy niejedną osobę. Meble ogrodowe, doniczki, fotele i kwietniki czekają tuż za rogiem, ale najpierw należy zdecydować się na rodzaj pokrycia tarasu. Najczęstszy dylemat to wybór pomiędzy tarasem z kompozytu drewna a klasycznym drewnem. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Kompozyt drewna jest bardziej ekonomiczny i łatwiejszy w utrzymaniu niż drewno. Do jego produkcji zużywane są mniejsze ilości drzew, więc stanowi bardziej ekologiczne rozwiązanie.

Czym jest deska kompozytowa?

Deski kompozytowe wytwarza się najczęściej z mieszanki mączki lub włókien drzewnych oraz tworzywa sztucznego, np. polichlorku winylu (PCV), polietylenu (HDPE) lub polipropylenu (PP). Zawartość materiału roślinnego w kompozycie drewna jest zmienna i zależy od producenta. Zazwyczaj to około 50%, jednak wartość może wahać się w granicach 35 – 80%. Pozostałymi składnikami są barwniki, przeciwutleniacze i stabilizatory. Deska kompozytowa dobrej jakości posiada również filtr UV.

Materiał powinien być trwały i odporny, jednak w zależności od stopnia zawartości tworzywa naturalnego i rodzaju zastosowanego tworzywa sztucznego, właściwości poszczególnych kompozytów mogą się różnić. Deski kompozytowe wykonane z tworzywa PCV uchodzą za trwalsze, twardsze i mniej podatne na uszkodzenia niż wykonane z HDPE lub PP, ale wśród egzemplarzy z dodatkiem HDPE lub PP można również znaleźć jakościowe produkty.

Dlaczego deski kompozytowe są tak popularne?

Drewno, choć posiada niezaprzeczalne walory estetyczne, jest drogie i wymaga starannej, corocznej pielęgnacji. Stąd zrodziło się zapotrzebowanie na rozwiązania bardziej ekonomiczne, bezobsługowe i trwałe. Nowoczesny i trwały taras wykonany z kompozytu drewna jest świetną alternatywą dla tarasu drewnianego, ponieważ łączy w sobie najlepsze cechy drewna i tworzywa sztucznego.

O naturalne deski tarasowe należy zadbać. Aby zachowały swoje właściwości, trzeba je impregnować i olejować przynajmniej 1-2 razy w roku. Deski kompozytowe, ze względu dodatek barwników, przeciwutleniaczy i stabilizatorów, nie wymagają impregnacji. Drewno, które nie jest poddawane odpowiedniej pielęgnacji znacząco blaknie. Deska kompozytowa może lekko jaśnieć pod wpływem promieniowania słonecznego, jednak to prawie niezauważalna zmiana. Kompozyt drewna, poza pracami porządkowymi, nie wymaga żadnej pielęgnacji.

Deska kompozytowa to gwarancja trwałości ...

Drewno, ze względu na swoją budowę, właściwości i naturalność jest materiałem nieprzewidywalnym. Pod wpływem warunków atmosferycznych, wysokiej wilgotności oraz nasłonecznienia może kurczyć się i puchnąć, czego następstwem są pęknięciaKompozyt drewna jest odporny na działanie czynników zewnętrznych.

Naturalne deski, w zależności od pochodzenia i sposobu impregnacji, mają zmienną trwałość. Odpowiednio zabezpieczony drewniany taras może latami cieszyć oko, natomiast zaniedbany szybko zniszczeje. Odporność na zmienne warunki atmosferyczne sprawia, że taras z kompozytu drewna charakteryzuje się dłuższą żywotnością od tradycyjnego, drewnianego.

Czy taras kompozytowy ma jakieś wady?

Postrzeganie pewnej cechy jako wadę lub zaletę, jest kwestią subiektywną. Należy dokładnie przeanalizować warunki oraz lokalizację tarasu i na tej podstawie podjąć decyzję, jaki materiał wybrać. Taras z desek kompozytowych będzie się nieco szybciej nagrzewać w mocnym słońcu niż tradycyjne drewno, co jest szczególnie istotne przy braku zadaszenia lub południowym położeniu tarasu. Jednak zarazem kompozyt nie stanie się śliski pod wpływem wody, będąc przez to bezpieczniejszym dla małych dzieci i osób starszych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy