reklama

Bariery stalowe, a bariery elastyczne – które wybrać?

Opublikowano:
Autor:

Bariery stalowe, a bariery elastyczne – które wybrać? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleGospodarka magazynowa i transport, według danych GUS z 2017 roku, znajdują się na drugiej pozycji pod względem liczby wypadków śmiertelnych. Spowodowane jest to mnogością i różnorodnością wykonywanych tam operacji. Bardzo ważnym aspektem przy organizacji pracy magazynów jest zapewnienie tam optymalnego bezpieczeństwa, przede wszystkim pracownikom, ale również magazynowanym towarom. Wymaga to nie tylko znajomości wszystkich aktualnych przepisów i regulacji, ale także wyposażenia magazynu w niezbędne i odpowiednie zabezpieczenia.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo w miejscu pracy, czyli kilka słów o barierach

Według powszechnie panujących przepisów prawa pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom należyty poziom bezpieczeństwa i higieny pracy poprzez właściwą organizację pracy, czy stosowanie rozwiązań technicznych pozwalających na likwidowanie zagrożeń. Jednym z działań prewencyjnych, które może zostać podjęte przez pracodawcę jest instalacja barier ochronnych. Bariery posiadają szeroki zakres zastosowań i doskonale sprawdzają się w separacji ruchu pieszego czy kołowego, zabezpieczaniu towarów przed przewróceniem czy ochronie wyposażenia przed uszkodzeniem. Dzięki temu podnoszą poziom bezpieczeństwa w każdym aspekcie – począwszy od ochrony ludzi, magazynowanych towarów czy wyposażenia, kończąc na ochronie konstrukcji budynku.

Jakie rodzaje barier ochronnych są spotykane na rynku?

Asortyment barier ochronnych na rynku stale się poszerza. Warto więc poznać i porównać różne typy barier, aby świadomie wybrać produkt, który spełni nasze oczekiwania. Podstawowy podział odbojnic wyróżnia bariery stalowe i elastyczne.

Bariery stalowe cieszą się bardzo dużą popularnością na rynku i są powszechnie stosowanym rozwiązaniem. Jednym z czynników przemawiających za ich wyborem jest ich koszt. Zakup produktu oraz jego instalacja wiąże się ze stosunkowo niskimi nakładami finansowymi – w porównaniu do zaawansowanych barier elastycznych. Jednak ich dalsza eksploatacja wiąże się z dodatkowymi kosztami, które musimy ponieść w wyniku ich konserwacji i napraw. Dlaczego tak się dzieje? Bariery stalowe wykonane są z materiału, który odkształca się w chwili uderzenia. Dodatkowo odbojnice stalowe instalowane są za pomocą kotew, które pod wpływem siły uderzenia mogą zostać wyrwane z podłogi. To zmusza nas do ich wymiany i poniesienia dodatkowych kosztów.

Odbojnice elastyczne to drugi rodzaj barier, który możemy spotkać na rynku. Bariery te ze względu na swe właściwości stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Mimo tego, że początkowe koszty związane z ich zakupem i instalacją są wyższe niż przy zwykłych barierach stalowych, inwestycja zwraca się z biegiem lat. Dlaczego? Ze względu na właściwości bariery elastyczne nie ulegają deformacji, są odporne na korozję i zadrapania. Dodatkowo nie wymagają malowania. Wszystkie te czynniki powodują, że nie musimy ponosić dodatkowych nakładów finansowych w przyszłości, a koszty inwestycji zwracają się.

Wady i zalety barier stalowych

Jak już wspomnieliśmy, bariery stalowe są tańszym rozwiązaniem na samym początku inwestycji. Wynika to przede wszystkim z materiału, jaki został użyty przy ich konstrukcji. Nie posiada on właściwości pozwalających na absorbcję energii i w łatwy sposób ulega deformacji. Przy montażu barier stalowych musimy liczyć się także z ewentualnymi kosztami, które mogą powstać wskutek zniszczenia podłogi. Tradycyjne bariery stalowe składają się zazwyczaj z kilku elementów, takich jak słupki, prowadnice, wsporniki i wiele innych, co uniemożliwia łatwy i szybki montaż.

Jedyną więc zaletą barier stalowych jest wysokość kosztów, jakie ponosimy na początku instalacji.

Plusy i minusy barier elastycznych

Wybór barier elastycznych wiąże się z większymi kosztami ponoszonymi na początku inwestycji. Są one droższe od barier stalowych. Spowodowane jest to zaawansowaną technologią materiału, z którego są zrobione. Poniesione koszty zwracają się jednak przy ich późniejszej eksploatacji. Aspekty, które znacząco odróżniają bariery elastyczne od ich tańszych, stalowych odpowiedników to:

  • elastyczny materiał Memaplex zastosowany do ich budowy, który pozwala na absorpcję energii powstałej w chwili uderzenia,
  • 3-warstwowe rury / belki odbojowe,
  • modułowość, która pozwala na ich montaż i demontaż w łatwy sposób,
  • różnorodność zastosowania,
  • odporność na korozję i czynniki atmosferyczne, dzięki czemu bariery mogą być instalowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Wszystkie powyższe cechy sprawiają, że bariery elastyczne są bardzo uniwersalne, odporne i wytrzymałe. Decyzja zastosowania takiego rozwiązania jest gwarancją użytkowania przez wiele lat.

Jakie bariery elastyczne wybrać?

Każdy z typów barier elastycznych dostępnych na rynku posiada odmienne właściwości. To, jaki rodzaj barier zostanie przez nas wybrany powinno zależeć głównie od ich przeznaczenia oraz tego w jakim miejscu będą zainstalowane.

Wartym uwagi rodzajem barier elastycznych jest iFlex DoubleTraffic (https://bariery-elastyczne.pl/produkty/typ/traffic-barriers/iflex-double-traffic-barrier/). Dzięki zastosowaniu w nich podwójnej belki zapewniają maksymalną ochronę i są odporne na wszelkie uderzenia, nawet o mocy 28 000 J. W przeliczeniu odpowiada to energii uderzenia 8-tonowego pojazdu, który poruszą się z  prędkością 9,6km/h. Doskonale sprawdzą się w separacji ruchu pieszego i kołowego, wyznaczając trasy, po których powinny poruszać się osoby piesze i pojazdy. Doskonale chronią także magazynowe towary i konstrukcje budynku.

Warto także zwrócić uwagę na bariery, które mogą być stosowane w ekstremalnie niekorzystnych warunkach. Są to odbojnice, które zostały stworzone specjalne do instalacji w chłodniach (https://bariery-elastyczne.pl/produkty/zastosowanie/ochrona-wyposazenia-chlodni/ ). Dzięki swym właściwościom mogą być używane w miejscach w których temperatura oscyluje w granicach -30°C. Pakiet higieniczny pozwala na ich instalację w miejscach, gdzie przechowywana jest żywność.

 Podsumowując, zastosowanie barier ochronnych w magazynie jest absolutną koniecznością. Pozostaje jednak wybór jakie bariery wybrać – stalowe czy elastyczne. Analizując wady i zalety obu rozwiązań zdecydowanie bardziej rozsądne wydaje się użycie barier elastycznych. Ich montaż będzie wymagał większego nakładu finansowego, jednak brak konieczności późniejszej wymiany i napraw sprawia, że ich zastosowanie jest lepszą inwestycją.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy