Osoby, które nie chcą lub nie mogą skorzystać z oferty kredytowej banków bądź firm pożyczkowych mają do dyspozycji jeszcze kilka innych, alternatywnych sposobów pożyczania pieniędzy. Jednym z nich są pożyczki prywatne, które nierzadko można zaciągnąć za pośrednictwem Internetu. Czy takie rozwiązanie jest bezpieczne i opłacalne?
Prywatna pożyczka to sposób na pozyskanie pieniędzy bez udziału banku czy firmy pożyczkowej. Takie rozwiązanie nie jest wprawdzie regulowane ustawą o kredycie konsumenckim, niemniej jednak zapewnia stronom transakcji wymagany poziom bezpieczeństwa. Wynika to z faktu, że tego rodzaju pożyczki, podobnie zresztą jak każda inna operacja pożyczenia pieniędzy, wiążą się ze sporządzeniem i podpisaniem umowy.
Umowa – bezpieczeństwo transakcji
Strony umowy pożyczki prywatnej ustalają najczęściej zarówno wysokość odsetek, jak i sposób spłaty zobowiązania. W sytuacji, gdy w treści umowy nie wskazano takich zapisów, zgodnie z polskim prawem, dłużnik powinien zwrócić zadłużenie w ciągu 6 tygodni licząc od dnia wypowiedzenia umowy. Jeśli nie ma również mowy o nieodpłatności pożyczki, to stosowane są w tym kontekście odsetki ustawowe; podobnie jest z brakiem zapisów o opłatach karnych za zwłokę w spłacie – tu również pojawiają się odsetki ustawowe za opóźnienie.
Elastyczność w zakresie ustalenia warunków pożyczki
W przypadku kredytów bankowych, nie mamy zbyt dużego wpływu na konstrukcję i zapisy umowy; banki i firmy pożyczkowe stosują własne zasady dotyczące sposobu spłaty rat i nie pozostawiają w tym zakresie zbyt dużego pola do negocjacji. Jeśli chodzi natomiast o pożyczki prywatne, to często możemy indywidualnie z pożyczkodawcą ustalić jak chcemy spłacać zobowiązanie – jednorazowo, w ratach miesięcznych, czy jeszcze innym systemem.
Ile można pożyczyć?
Rynek pożyczek prywatnych systematycznie się rozwija, nie tylko w krajach zachodnich, ale również w Polsce. Wyraża to nie tylko liczba zawieranych umów, ale również fakt, że zarówno pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy zainteresowani są transakcjami na coraz to wyższe kwoty. Jak wynika ze strony norweskiego serwisu pożyczkowego LånePengerPrivat, pożyczki mogą opiewać na kwoty rzędu nawet 500 tys. koron szwedzkich, czyli ponad 200 tys. złotych. W Polsce przyjmują one podobne wartości, przy czym brakuje w naszym kraju tak rozbudowanych portali z pożyczkami prywatnymi.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Warto podkreślić, że roszczenia wierzyciela odnoszące się do odsetek od pożyczki prywatnej przedawniają się w ciągu 3 lat, natomiast te dotyczące części kapitałowej pożyczki – 10 lat. To przepisy, które są regulowane prawem i nie mogą zostać zmienione zapisami w umowie pożyczki.