Reklama

Czy warto zdecydować się na kocioł na ekogroszek?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Czy warto zdecydować się na kocioł na ekogroszek? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Kotły na ekogroszek zyskują na popularności dzięki swojej ekonomiczności. Porównując do odpowiedników na gaz czy olej – nie ma co ukrywać – jest to na pewno lepsze rozwiązanie. Podejmując decyzję o podstawowym paliwie stałym jako źródle ciepła w instalacji centralnego ogrzewania, warto przemyśleć wszystkie za i przeciw naszego wyboru. Czy piece na ekogroszek to dobry wybór? Dlaczego? Tę odpowiedź uzyskasz w naszym artykule.

Kotły na ekogroszek zyskują na popularności dzięki swojej ekonomiczności. Porównując do odpowiedników na gaz czy olej – nie ma co ukrywać – jest to na pewno lepsze rozwiązanie. Podejmując decyzję o podstawowym paliwie stałym jako źródle ciepła w instalacji centralnego ogrzewania, warto przemyśleć wszystkie za i przeciw naszego wyboru. Czy piece na ekogroszek to dobry wybór? Dlaczego? Tę odpowiedź uzyskasz w naszym artykule.

Ekogroszek, jak sam przedrostek wskazuje, to paliwo stałe stanowiące materiał ekologiczny. Produkuje się go na bazie węgla kamiennego lub brunatnego. Spełnia wszystkie potrzebne normy UE dotyczące minimalnej zawartości siarki i popiołu, który wytwarza. Potwierdza to tylko, że taki sposób ogrzewania naszego domu staje się ekologiczny. Druga część nazwy wzięła się stąd, że ma on postać bardzo drobną, granulowaną. Cena paliwa, które potrzebuje kocioł na ekogroszek jest korzystna. Dodatkowo w porównaniu do oleju czy gazu zapewnia bardzo ekonomiczne ogrzewanie.

Jaki kocioł na ekogroszek wybrać?

Zanim zdecydujemy się na kupno, trzeba dobrze zastanowić się nad tym, jakie jest zapotrzebowanie grzewcze domu lub powierzchni mieszkalnej, którą zamierzamy ogrzewać. Parametr ten jest istotny, ponieważ decyduje on o mocy pieca. Kotły na ekogroszek to temat na topie, dlatego też oferta urządzeń jest obszerna. Kocioł na ekogroszek o zbyt małej mocy podczas próby ogrzania dużej powierzchni, będzie miał problemy z wydajnością. Czasami przed zakupem pieca warto również zwrócić uwagę na izolację budynku. Im lepsza, tym zapotrzebowanie na ciepło mniejsze.

Kotły na ekogroszek 5 klasy występują w różnych wersjach. Na rynku dostępne są między innymi kotły automatyczne lub kotły na ekogroszek z podajnikiem. Wybór odpowiedniego kotła to nie lada wyzwanie – oddaj się w ręce specjalistów. Stalmark to polski producent kotłów na ekogroszek, mają wszystkie potrzebne certyfikaty i spełniają aktualne normy środowiskowe. Oferują sprawdzone i zaawansowane technologicznie urządzenia. Na pewno znajdziesz tam odpowiedni kocioł na ekogroszek.

Kotły na ekogroszek – wady i zalety

Niestety często w domach można spotkać się jeszcze ze starymi lub ledwo dającymi radę instalacjami grzewczymi. Kotły na ekogroszek cechuje możliwość dofinansowania ich zakupu z różnych programów, które mają na celu promowanie wymiany tych starych instalacji na nowe. A więc – znacząco obniża się koszt inwestycji i zyskujemy możliwość ogrzania mieszkania lub domu dobrym paliwem. Po odpowiednim uregulowaniu kotła nie trzeba się również martwić o temperaturę. Proces ogrzewania aktualizuje się automatycznie. Dodatkowo ekogroszek nie emituje tak dużej ilości zanieczyszczeń co olej.

Do największy wad należą koszty, z którymi trzeba liczyć się na samym początku inwestycji. Co prawda istnieją dofinansowania, jednak sam zakup i kwoty z nim związane to wciąż kwestia sporna – czy jest to majątek, czy suma do udźwignięcia. Kolejnym problemem może być awaryjność sprzętu, jednak tutaj nie powinno to dziwić, ponieważ każdy sprzęt może w pewnym momencie zawieść użytkownika. Kocioł na ekogroszek posiada wiele mechanizmów, które mogą ulec awariom.

Czy wymiary kotła na ekogroszek to ważny element?

Posiadacze domów jednorodzinnych mogą cieszyć się miejscem, jakim jest kotłownia. Jeżeli jest ona mała, to kocioł na ekogroszek musi idealnie wpasować się wymiarami do pomieszczenia. Zanim więc zdecydujesz się na konkretny model pieca, to warto sprawdzić, czy jego wymiary są zgodne z miejscem, które planujesz na niego przeznaczyć.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy